Domovská stránka » Zdravie rodiny » 10 PRAVIDIEL SPRÁVNEJ STAROSTLIVOSTI O ÚSTNU DUTINU
Zdravie rodiny

10 PRAVIDIEL SPRÁVNEJ STAROSTLIVOSTI O ÚSTNU DUTINU

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Správna ústna hygiena nie je len o zachovaní krásneho úsmevu, ale predstavuje dôležitý aspekt celkového zdravia. Aby ste dosiahli optimálne výsledky, tu je 10 dôležitých pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať pri starostlivosti o svoju ústnu dutinu.

profil

KATARÍNA ŽIAKOVÁ

dipl. d. h.

  1. VEDELI STE, ŽE zub má 5 strán (prednú, zadnú, a dve strany medzi zubami)? Pri dôkladnej ústnej hygiene treba vyčistiť všetky plôšky zubov.

  2. AKÝ TLAK RUKY? Zuby sa nedrhnú, ale musí sa pravidelne redukovať (premiešavať) množstvo povlaku, ktorý sa na zuboch tvorí.

  3. A ČO PASTA? Zubná pasta a ústna voda sú len doplnkami ústnej hygieny. Najdôležitejšia je zubná a medzizubná kefka.

  4. AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ ZUBNÚ KEFKU? Správna zubná kefka má mať malú hlavičku, rovnú rúčku (aby sa nehojdala pri čistení zubov), rovné a hlavne mäkké vlákna vo veľkom množstve – čím hustejšia kefka, tým lepšie.

  5. KEDY A KDE? Zuby sa čistia pred jedlom alebo pol hodiny po jedle, aby sa neumývali, keď je v ústach kyslé prostredie. Čistenie je účinné aj mimo kúpeľne a bez zubnej pasty.

  6. AKO? Zvoliť správnu techniku a tlak pri čistení, podľa odporúčania odborníka. Dôležitý je individuálny nácvik. Kontrolu čistých zubov vieme urobiť jazykom. Povrch zubov musí byť hladký.

  7. MEDZIZUBNÝ PRIESTOR? Z priestorov medzi zubami netreba potravu vytláčať, ale narušiť množstvo povlaku v medzizubných priestoroch.

  8. AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ MEDZIZUBNÚ POMÔCKU? Zvoliť správnu pomôcku a techniku čistenia medzizubných priestorov podľa odporúčania odborníka. Je nutný osobný nácvik a voľba medzizubnej pomôcky priamo vo vašich ústach.

  9. AKO ČASTO? Medzizubný priestor stačí čistiť raz za deň, ale pravidelne denne.

  10. A JAZYK? Ak nie je povrch jazyka ružový, ale je na ňom plak, môžeme použiť škrabku na vyčistenie jazyka.
Ďalší článok