Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » 10 PRAVIDIEL SPRÁVNEJ STAROSTLIVOSTI O ÚSTNU DUTINU
Zdravie rodiny

10 PRAVIDIEL SPRÁVNEJ STAROSTLIVOSTI O ÚSTNU DUTINU

V spolupráci s:
adhs
Adobe Stock
V spolupráci s:
adhs
Adobe Stock

Správna ústna hygiena nie je len o zachovaní krásneho úsmevu, ale predstavuje dôležitý aspekt celkového zdravia. Aby ste dosiahli optimálne výsledky, tu je 10 dôležitých pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať pri starostlivosti o svoju ústnu dutinu.

profil

KATARÍNA ŽIAKOVÁ

dipl. d. h.

  1. VEDELI STE, ŽE zub má 5 strán (prednú, zadnú, a dve strany medzi zubami)? Pri dôkladnej ústnej hygiene treba vyčistiť všetky plôšky zubov.

  2. AKÝ TLAK RUKY? Zuby sa nedrhnú, ale musí sa pravidelne redukovať (premiešavať) množstvo povlaku, ktorý sa na zuboch tvorí.

  3. A ČO PASTA? Zubná pasta a ústna voda sú len doplnkami ústnej hygieny. Najdôležitejšia je zubná a medzizubná kefka.

  4. AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ ZUBNÚ KEFKU? Správna zubná kefka má mať malú hlavičku, rovnú rúčku (aby sa nehojdala pri čistení zubov), rovné a hlavne mäkké vlákna vo veľkom množstve – čím hustejšia kefka, tým lepšie.

  5. KEDY A KDE? Zuby sa čistia pred jedlom alebo pol hodiny po jedle, aby sa neumývali, keď je v ústach kyslé prostredie. Čistenie je účinné aj mimo kúpeľne a bez zubnej pasty.

  6. AKO? Zvoliť správnu techniku a tlak pri čistení, podľa odporúčania odborníka. Dôležitý je individuálny nácvik. Kontrolu čistých zubov vieme urobiť jazykom. Povrch zubov musí byť hladký.

  7. MEDZIZUBNÝ PRIESTOR? Z priestorov medzi zubami netreba potravu vytláčať, ale narušiť množstvo povlaku v medzizubných priestoroch.

  8. AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ MEDZIZUBNÚ POMÔCKU? Zvoliť správnu pomôcku a techniku čistenia medzizubných priestorov podľa odporúčania odborníka. Je nutný osobný nácvik a voľba medzizubnej pomôcky priamo vo vašich ústach.

  9. AKO ČASTO? Medzizubný priestor stačí čistiť raz za deň, ale pravidelne denne.

  10. A JAZYK? Ak nie je povrch jazyka ružový, ale je na ňom plak, môžeme použiť škrabku na vyčistenie jazyka.
Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » 10 PRAVIDIEL SPRÁVNEJ STAROSTLIVOSTI O ÚSTNU DUTINU
ADVERTORIAL

PACIENTSKÝ PRÍBEH MARCA: SLNKO JE JEHO NEPRIATEĽOM

Viete si predstaviť vaše detstvo, keby ste nemohli vyjsť na denné svetlo? Keby ste nemohli hrať futbal, stavať hrady z piesku, či blázniť sa s kamarátmi na preliezkach? Áno, je to až nepredstaviteľné. Ale takýto život má Marco. Jeho choroba sa nazýva Xeroderma Pigmentosum. Na Slovensku je jediný s touto nevyliečiteľnou diagnózou. Marco je dieťa tmy. Slnko je jeho nepriateľom.


Skafander jeho jediná ochrana pred lúčmi slnka

Keď mal Marco tri roky na jeho tvári sa objavili bodky, ktoré vyzerali ako pehy. Tie sa neskôr rozšírili po celom tele. Avšak z pieh sa vykľuli nádory. Začali mu napádať nielen kožu, ale aj nervovú sústavu. Jeho druhým domovom sa stala nemocnica. Marco má veľmi slabú imunitu, trpí aj depresiami, nevládze chodiť, trápia ho neuroinfekcie a zhoršuje sa mu zrak. 

Aby sa Marco mohol bezpečne pohybovať na slnku, jeho mama mu zabezpečila špeciálny ochranný odev, kuklu aj s ventiláciou zo zahraničia. Takýto ochranný odev nie je lacná záležitosť. Stál 1 500 eur. Jeho najlepším kamarátom je plyšová hračka, ktorá má taký istý skafander ako Marco. 

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Pomoc od Dobrých anjelov

Pani Edina okrem Marca sama vychováva ďalšie tri deti. Najmenší Alexander má iba tri roky. Aj napriek všetkým nástrahám života je rodina pripravená bojovať a nevzdávať tento náročný boj.

Marcova liečba je vysoko finančne náročná a rodina sa nachádza v hmotnej núdzi. Finančná pomoc od Dobrých anjelov im uľahčuje zvládať náklady spojené s liečbou. Rodina túto pomoc využíva na Marcove lieky, krémy, vitamíny, imunoterapiu, špeciálnu stravu, rehabilitácie. Taktiež ňou pokrývajú aj náklady spojené s cestovaním k lekárom a do špeciálnej školy, ktorá je od nich vzdialená 50 kilometrov.

Prečo JA?

Marco je statočný bojovník, avšak s jeho vekom pribúdajú aj otázky „prečo“. Jeho život nie je ani zďaleka taký, ako majú jeho rovesníci. Rodina sa niekedy cíti beznádejne, ale pevne veria, že Marcov zdravotný stav zvládnu. Vedia, že po ich boku stoja dobrí ľudia – Dobrí anjeli, ktorí sú pre nich skutočnými anjelmi.

Next article