Domovská stránka » Venované rodine » VŠETKY DETI SA RADY SMEJÚ. ALE UŽ STE NIEKEDY VIDELI, ABY SA SMIALI DETI PRED DVERAMI OPERAČNEJ SÁLY?
ADVERTORIAL

Možno vás to prekvapí, ale naozaj je to možné. Keď ich na operáciu odprevadia profesionálni zdravotní klauni z Červeného nosa. Tí vedia, ako premeniť strach a smútok na radosť a smiech. Poďte sa s nami pozrieť na jedno dopoludnie na detskej chirurgii v Banskej Bystrici, ktoré bolo úplne iné, ako by ste čakali. Ordinovala totiž doktorka Frčka Strelená. 


So zdravotným klaunom až na operačnú sálu

Je sedem hodín ráno a v nemocničných izbách na operáciu čakajú deti s rodičmi. Nervozita sa dá krájať – práve preto je tu však naša odborníčka s červeným nosom. Doktorka Frčka Strelená postupne navštívi každú izbu s jasným cieľom – aby sa deti, ale aj ich rodičia, vďaka humoru a smiechu úplne zabudli báť.

Denis rýchlo pochopí, že táto klaunská doktorka ho neprišla vyšetrovať, pichať injekcie alebo brať krv. Nemusí sa báť – jej nástroje sú ukuele a gumená pískacia sliepka, ktorá vždy zapíska v tom najprekvapivejšom momente. O chvíľu sa už Denis usmieva a o ďalšiu chvíľu sa schuti smeje. Rovnako aj jeho mamička. Rodičom veľmi odľahne, keď vidia svoje choré a utrápené dieťa smiať sa a neraz ich to dojme k slzám.

Ide sa na operáciu a Frčka v tom Denisa nenechá samého. Spoločne kráčajú chodbou, vezú sa výťahom a rozlúčia sa až pred dverami operačnej sály. Pozitívne účinky prítomnosti zdravotného klauna pred operáciou potvrdil aj výskum, ktorý realizovala česká organizácia Zdravotní klaun v spolupráci s odborníkmi v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

Aj prebudenie z anestézie je s klaunom príjemnejšie

Na jednej z izieb sa práve prebúdza dievčatko po zákroku. Doktorka Frčka Strelená sa postará o to, aby bolo zobudenie čo najpríjemnejšie. Mnohé deti znášajú anestéziu ťažko, plačú, sú zmätené a ubolené. Jemná pieseň zahraná na ukulele dokáže priniesť tak potrebnú úľavu. Úsmev, ktorý sa mihne tvárou dieťaťa, sa potom javí ako skutočný zázrak. 

Keď v ten deň doktorka Frčka končí svoju službu, nesie si v srdci spomienky na mnohé takéto zázraky. Spomienky na rozosmiate tváre detských pacientov a rodičov jej vždy pripomenú, aký veľký to má zmysel.

Stiahnite si potrebné tlačivo na www.cervenynos.sk a venujte 2% z dane združeniu ČERVENÝ NOS Clowndoctors.  Prinesiete tak deťom v nemocniciach smiech a radosť vo chvíľach, keď to veľmi potrebujú. 

Ďalší článok