Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » TRÉNOVANIE SPRÁVNEHO DRŽANIA PÍSACÍCH POTRIEB ZAČÍNA EŠTE PRED ŠKOLOU. AKO NA TO?
ADVERTORIAL

Aj keď detičky sa väčšinou učia písať svoje prvé písmenká až v škole, vždy je fajn ich pripraviť na používanie písacích potrieb o čosi skôr. Pomôžete im tak nielen osvojiť si správne držanie pera či ceruzky, ale taktiež posilniť ich sebavedomie pri prvých „písacích” pokusoch v škole.


Od ťukania do tabletov k písaniu ceruzkou

Žijeme v digitálnom svete, a preto aj dnešné deti čoraz častejšie siahajú skôr po tablete, na ktorom píšu alebo kreslia prštekom a nie klasickými farbičkami či inými písacími potrebami. Prečo je to problém?

Pretože tak netrénujú správny úchop, ktorý im následne pomôže zvládnuť samotné písanie v škole. Jasné, správny úchop sa dá naučiť kedykoľvek, no je to omnoho ťažšie v prípade, že si dieťa stihlo osvojiť jeho nesprávnu formu.

Kedy začať s tréningom?

Začať s prvým tréningom správneho držania písacích potrieb by sa malo už okolo 2. alebo 3. roku života dieťatka, alebo pri prvých prejavoch záujmu o kreslenie. Do 4 rokov by sme mali nechať iniciatívu kresliť na ňom, no postupne dieťatko povzbudzovať k správnemu držaniu písacích a kresliacich potrieb.

Vedeli ste, že skorý tréning správneho úchopu je dôležitý aj zo zdravotného hľadiska? Nesprávne držanie písacích pomôcok môže totiž viesť k neskorším kŕčom v zápästí, v ramene, bolestiam krčnej chrbtice, hlavy a celkovo k odporu k písaniu a učeniu.

Ako správne písať?

Ako na ideálny úchop?

Základom ideálneho alebo takzvaného štipkového úchopu je uvoľnené zápästie a rameno, a to vtedy, keď je písacia pomôcka položená na prostredníčku, pričom palec s ukazovákom ju len pridržiavajú.

Dieťatko by malo pri písaní pohybovať len zápästím, určite nie celým ramenom, pretože by mu mohlo rýchlo stuhnúť a spôsobiť mu nepríjemné bolesti. A keď dieťa niečo bolí, potrebuje viac pauzičiek, a tým pádom stráca sústredenie a motiváciu písať ďalej.

Ako vybrať správny stôl, stoličku a školskú tašku?

Na výbere písacích pomôcok záleží

Máme pre vás aj skvelý tip na písaciu pomôcku, ktorá bola špeciálne vyvinutá pre prvé pokusy o písanie so správnym úchopom. Sú to takzvané Baby Markers 8660 alias značkovače pre deti od 1 roku.

Majú špeciálne navrhnutý nízky hrot pre maximálnu bezpečnosť pri písaní, ich „atrament” je ľahko zmývateľný a vyprateľný, a čo je najdôležitejšie, podporujú takzvané ERGO držanie, takže pomôžu dieťatku naučiť sa správny úchop.

Doprajte svojim najmenším výhodu správneho úchopu ešte pred prvým dňom v škole vďaka písacím potrebám značky centropen s ERGO držaním.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » TRÉNOVANIE SPRÁVNEHO DRŽANIA PÍSACÍCH POTRIEB ZAČÍNA EŠTE PRED ŠKOLOU. AKO NA TO?
Venované rodine

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article