Domovská stránka » Venované rodine » TRÉNOVANIE SPRÁVNEHO DRŽANIA PÍSACÍCH POTRIEB ZAČÍNA EŠTE PRED ŠKOLOU. AKO NA TO?
ADVERTORIAL

Aj keď detičky sa väčšinou učia písať svoje prvé písmenká až v škole, vždy je fajn ich pripraviť na používanie písacích potrieb o čosi skôr. Pomôžete im tak nielen osvojiť si správne držanie pera či ceruzky, ale taktiež posilniť ich sebavedomie pri prvých „písacích” pokusoch v škole.


Od ťukania do tabletov k písaniu ceruzkou

Žijeme v digitálnom svete, a preto aj dnešné deti čoraz častejšie siahajú skôr po tablete, na ktorom píšu alebo kreslia prštekom a nie klasickými farbičkami či inými písacími potrebami. Prečo je to problém?

Pretože tak netrénujú správny úchop, ktorý im následne pomôže zvládnuť samotné písanie v škole. Jasné, správny úchop sa dá naučiť kedykoľvek, no je to omnoho ťažšie v prípade, že si dieťa stihlo osvojiť jeho nesprávnu formu.

Kedy začať s tréningom?

Začať s prvým tréningom správneho držania písacích potrieb by sa malo už okolo 2. alebo 3. roku života dieťatka, alebo pri prvých prejavoch záujmu o kreslenie. Do 4 rokov by sme mali nechať iniciatívu kresliť na ňom, no postupne dieťatko povzbudzovať k správnemu držaniu písacích a kresliacich potrieb.

Vedeli ste, že skorý tréning správneho úchopu je dôležitý aj zo zdravotného hľadiska? Nesprávne držanie písacích pomôcok môže totiž viesť k neskorším kŕčom v zápästí, v ramene, bolestiam krčnej chrbtice, hlavy a celkovo k odporu k písaniu a učeniu.

Ako správne písať?

Ako na ideálny úchop?

Základom ideálneho alebo takzvaného štipkového úchopu je uvoľnené zápästie a rameno, a to vtedy, keď je písacia pomôcka položená na prostredníčku, pričom palec s ukazovákom ju len pridržiavajú.

Dieťatko by malo pri písaní pohybovať len zápästím, určite nie celým ramenom, pretože by mu mohlo rýchlo stuhnúť a spôsobiť mu nepríjemné bolesti. A keď dieťa niečo bolí, potrebuje viac pauzičiek, a tým pádom stráca sústredenie a motiváciu písať ďalej.

Ako vybrať správny stôl, stoličku a školskú tašku?

Na výbere písacích pomôcok záleží

Máme pre vás aj skvelý tip na písaciu pomôcku, ktorá bola špeciálne vyvinutá pre prvé pokusy o písanie so správnym úchopom. Sú to takzvané Baby Markers 8660 alias značkovače pre deti od 1 roku.

Majú špeciálne navrhnutý nízky hrot pre maximálnu bezpečnosť pri písaní, ich „atrament” je ľahko zmývateľný a vyprateľný, a čo je najdôležitejšie, podporujú takzvané ERGO držanie, takže pomôžu dieťatku naučiť sa správny úchop.

Doprajte svojim najmenším výhodu správneho úchopu ešte pred prvým dňom v škole vďaka písacím potrebám značky centropen s ERGO držaním.

Ďalší článok