Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » SOCIAL FREEZING ZACHOVÁVA PLODNOSŤ ŽENY NA NESKORŠIE OBDOBIE
ADVERTORIAL

Schopnosť otehotnieť začína klesať po tridsiatke, extrémne sa znižuje vo veku 40 až 45 rokov. Vitrifikácia, nový spôsob mrazenia pohlavných buniek a embryí, umožňuje zachovať ich biologické vlastnosti a schopnosti.

MUDr. LADISLAV MARŠÍK, PhD. 

gynekológ-pôrodník, reprodukčná medicína

Aké sú najčastejšie príčiny neplodnosti?

Andrologický faktor – poruchy počtu a pohyblivosti spermií. Preto je vyšetrenie spermiogramu dôležité pri neplodnosti páru a malo by sa realizovať medzi prvými aj preto, že je najjednoduchšie. 

Vek ženy – plodnosť klesá už od 30. roku veku ženy, výrazne klesá od 35 rokov a extrémne klesne vo veku od 40 do 45 rokov. Je to hlavne preto, že „staršie“ vajíčka robia častejšie chybu pri spojení so spermiou.

U žien je najčastejšou príčinou chýbajúca alebo ojedinelá ovulácia. Najmä pri syndróme polycystických vaječníkov. Príčinou však môžu byť aj poruchy menštruačného cyklu spôsobené iným ochorením alebo extrémnymi výkyvmi telesnej hmotnosti.

Ďalšie príčiny, ktoré môžu brániť spojeniu vajíčka so spermiou sú nepriechodné, nefunkčné a chýbajúce vajíčkovody, endometrióza, genetické príčiny, munologické príčiny či zmeny na maternici.

Aké sú súčasné možnosti zmrazenia vajíčok?

Nový spôsob mrazenia pohlavných buniek a embryí – vitrifikáciu – považujeme za jeden z najväčších objavov súčasnej medicíny. Umožňuje malé „cestovanie v čase“ – kryokonzerváciou sa biologické vlastnosti a schopnosti pohlavných buniek a embryí nemenia, majú rovnaký potenciál vývoja ako v čase, keď boli zmrazené.

Úspešnosť mrazenia spermií a embryí je vysoká, úspešnosť mrazenia vajíčok je porovnateľná, len je o niečo nákladnejšia. Tento fakt rozšíril možnosti asistovanej reprodukcie o zachovanie plodnosti pred onkologickou liečbou a o tzv. social freezing – zachovanie plodnosti aj do budúcna.

Ako prebieha proces odobratia vajíčok?

Odber vajíčok robíme väčšinou v krátkodobej narkóze (anestézii). Zákrok je krátky, 10-15 minút, preto nie je potrebná dlhodobá anestézia s riadeným dýchaním, ako napríklad pri brušnej operácii. Vajíčka sa odoberajú po dezinfekcii rodidiel a pošvy punkčnou ihlou cez pošvu pod ultrazvukovou kontrolou (lekár na obrazovke UZV prístroja presne vidí, kam zavádza ihlu) do skúmaviek, ktoré sa hneď odovzdajú do laboratória. 

Kedy je najlepšie podstúpiť „social freezing“?

Odpoveď je jednoduchá – čo najskôr. Social freezing poskytuje možnosť zachovania plodnosti ženy na neskoršie obdobie. Optimálne obdobie je do 35. roku života, lebo po tomto období „kvalita“ vajíčok klesá a šance na oplodnenie po rozmrazení sú nižšie. Ale vajíčka môžeme a vieme zmraziť aj neskôr, len vo vyššom veku musíme očakávať nižšiu úspešnosť liečby. 

Má odobratie vajíčok negatívny vplyv na zdravie či starnutie ženy?

Určite nie. Dozrejú len tie vajíčka, ktoré sú v tom čase na to určené, nedajú sa odobrať vajíčka, ktoré sú ešte uložené v hlbších častiach vaječníka v malých folikuloch. 

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » SOCIAL FREEZING ZACHOVÁVA PLODNOSŤ ŽENY NA NESKORŠIE OBDOBIE
Venované rodine

Môj príbeh mal šťastný koniec. Prečo som sa rozhodol vám o ňom povedať? Aby ste sa o ňom dozvedeli čo najskôr. Pretože pri rakovine pľúc na čase záleží.


Ako to celé začalo

Už ako dieťa ma často trápili rôzne zápaly dýchacích ciest, takže keď som v dospelosti kašlal alebo zachrípol, nebolo to pre mňa nič nezvyčajné. Dokonca som sa s tým ani neobťažoval chodiť k lekárovi, veď vždy to nakoniec prešlo.

Zlom nastal, keď som oslávil čerstvých 40 rokov. Kašeľ sa zmenil na chronický, dýchalo sa mi naozaj ťažko a dokonca som pri nádychoch pískal. V práci sme sa na tom smiali, že zniem ako čajník. To som však ešte netušil, že ma smiech čoskoro prejde.

Príznaky a diagnostika

Moja manželka sa už nedokázala pozerať na to, ako sa trápim, najmä po tom, ako sa k prvým príznakom pridalo nielen vykašliavanie krvi, ale aj nevysvetliteľné bolesti kostí, schudnutie a celková únava. Okamžite ma vzala k všeobecnému lekárovi. Ten mi nasadil antibiotickú liečbu a pre istotu nechal spraviť röntgen pľúc. Výsledky sa mu však nepozdávali, a tak ma odoslal ku špecialistovi, pneumológovi, ktorý ma podrobil diagnostike prostredníctvom CT.

Na moje prekvapenie bol odhalený pozitívny nález, preto som podstúpil aj bronchoskopické vyšetrenie. Odobrali mi vzorku z pľúcneho nálezu a poslali ho na patológiu, kde ho diagnostikovali ako rakovinu pľúc. To som už mal namierené na onkológiu. Tam sme zistili, že mám rakovinu v metastatickom štádiu. Nemohol som teda podstúpiť chirurgické odstránenie nádoru, no bola mi umožnená inovatívna liečba, ktorá mi aj napriek nemilej diagnóze pomáha v rámci možností prežiť kvalitný a plnohodnotný život.

Pacientska cesta s dobrým koncom

Moja pacientska cesta trvala len pár mesiacov, no v niektorých prípadoch môže prebiehať až viac ako 200 dní. A počas tých sa môže človek dostať do naozaj závažných a nezvratných stavov. Trápi vás častý kašeľ, únava, dýchavičnosť či máte nevysvetliteľné bolesti kostí a svalov? Nenechávajte nič na náhodu a objednajte sa k svojmu všeobecnému lekárovi. O to viac to platí v prípade, že ste súčasný alebo bývalý fajčiar. Mne to zachránilo život. Včasná diagnostika a správne nastavená liečba môže zachrániť aj ten váš.

Next article