Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » RAKOVINA PĽÚC: MOJA PACIENTSKA CESTA
Venované rodine

RAKOVINA PĽÚC: MOJA PACIENTSKA CESTA

Adobe Stock

Môj príbeh mal šťastný koniec. Prečo som sa rozhodol vám o ňom povedať? Aby ste sa o ňom dozvedeli čo najskôr. Pretože pri rakovine pľúc na čase záleží.


Ako to celé začalo

Už ako dieťa ma často trápili rôzne zápaly dýchacích ciest, takže keď som v dospelosti kašlal alebo zachrípol, nebolo to pre mňa nič nezvyčajné. Dokonca som sa s tým ani neobťažoval chodiť k lekárovi, veď vždy to nakoniec prešlo.

Zlom nastal, keď som oslávil čerstvých 40 rokov. Kašeľ sa zmenil na chronický, dýchalo sa mi naozaj ťažko a dokonca som pri nádychoch pískal. V práci sme sa na tom smiali, že zniem ako čajník. To som však ešte netušil, že ma smiech čoskoro prejde.

Príznaky a diagnostika

Moja manželka sa už nedokázala pozerať na to, ako sa trápim, najmä po tom, ako sa k prvým príznakom pridalo nielen vykašliavanie krvi, ale aj nevysvetliteľné bolesti kostí, schudnutie a celková únava. Okamžite ma vzala k všeobecnému lekárovi. Ten mi nasadil antibiotickú liečbu a pre istotu nechal spraviť röntgen pľúc. Výsledky sa mu však nepozdávali, a tak ma odoslal ku špecialistovi, pneumológovi, ktorý ma podrobil diagnostike prostredníctvom CT.

Na moje prekvapenie bol odhalený pozitívny nález, preto som podstúpil aj bronchoskopické vyšetrenie. Odobrali mi vzorku z pľúcneho nálezu a poslali ho na patológiu, kde ho diagnostikovali ako rakovinu pľúc. To som už mal namierené na onkológiu. Tam sme zistili, že mám rakovinu v metastatickom štádiu. Nemohol som teda podstúpiť chirurgické odstránenie nádoru, no bola mi umožnená inovatívna liečba, ktorá mi aj napriek nemilej diagnóze pomáha v rámci možností prežiť kvalitný a plnohodnotný život.

Pacientska cesta s dobrým koncom

Moja pacientska cesta trvala len pár mesiacov, no v niektorých prípadoch môže prebiehať až viac ako 200 dní. A počas tých sa môže človek dostať do naozaj závažných a nezvratných stavov. Trápi vás častý kašeľ, únava, dýchavičnosť či máte nevysvetliteľné bolesti kostí a svalov? Nenechávajte nič na náhodu a objednajte sa k svojmu všeobecnému lekárovi. O to viac to platí v prípade, že ste súčasný alebo bývalý fajčiar. Mne to zachránilo život. Včasná diagnostika a správne nastavená liečba môže zachrániť aj ten váš.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » RAKOVINA PĽÚC: MOJA PACIENTSKA CESTA
ADVERTORIAL

ZDRAVIE OČÍ JE ÚZKO SPÄTÉ SO ZDRAVÝM ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM

V súčasnosti sme vystavení množstvu vizuálnych podnetov a technologickým vplyvom, preto je dôležité venovať pozornosť faktorom, ktoré ovplyvňujú naše oči. Od vyváženej stravy, bohatej na vitamíny a minerály, cez pravidelnú fyzickú aktivitu až po ochranu pred škodlivým UV žiarením.

MUDr. Marek Káčerik, PhD.

prednosta Očnej kliniky FN v Trenčíne, primár Očnej kliniky Vidissimo Trenčín

Zdravý životný štýl hrá kľúčovú úlohu v udržaní optimálneho zraku, ako aj v prevencii očných problémov. O tom, čo očiam škodí, sme sa rozprávali s MUDr. Marekom Káčerikom, PhD.

Mali by sme sa vyhýbať nadmernému užívaniu alkoholu či fajčeniu, naopak, je dôležitá zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamíny, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Zlý vplyv má taktiež časté vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez slnečných okuliarov, nosenie nevyhovujúcej okuliarovej či šošovkovej korekcie, alebo aj nesprávna hygiena očí a očného okolia.

Pred aplikáciou očných kvapiek je dôležité dôkladné umytie rúk.

V ambulantnej praxi sa najčastejšie stretávame s pacientami s určitou refrakčnou chybou, ktorú následne korigujeme okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo operačne. Časté sú zápalové ochorenia očí, pri ktorých sa využívajú najmä liečivá vo forme kvapiek a mastí. Bežne vídame pacientov s prejavmi suchého oka či alergickými prejavmi, pri ktorých je nutná pravidelná aplikácia vhodných očných kvapiek. Pri výskyte zeleného zákalu sa často volí liečba kvapkami, pri sivom zákale je definitívnym riešením operačný zákrok.

Pred samotnou aplikáciou očných kvapiek je dôležité dôkladné umytie rúk. Následne zakloníme hlavu, pohľad upriamime dohora, odhrnieme dolné viečko, do spojovkového vaku aplikujme jednu kvapku očných kvapiek a oči necháme chvíľu zatvorené. Kvapky uchovávame podľa pokynov na obale výrobku.

desodrop

Kontakt očí so špecifickými alergénmi v ovzduší môže vyvolať u vnímavého pacienta zápalovú reakciu spojoviek a taktiež poruchu slzného filmu. V dôsledku toho môže dochádzať k pocitom rezania, pálenia či svrbenia očí. Vhodnou terapiou je celková liečba alergie a tiež aplikácia očných kvapiek.

Na trhu sú voľne dostupné umelé slzy a antiseptické očné kvapky, ktoré môžu priniesť úľavu pri podráždení očí prípadne zápale spojiviek spôsobených niektorými vírusmi. Pri očnej infekcii je nevyhnutné dodržiavanie zvýšeného hygienického štandardu. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí, akými sú začervenanie očí, hnisavý výtok, bolesť, zhoršené videnie či svetloplachosť, je nutné vyhľadať očného lekára. Na základe vyšetrenia je následne nastavená vhodná terapia v podobe antibiotík, kortikoidov alebo iných liečiv.

Next article