Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » RAKOVINA PANKREASU: PRÍZNAKY, DIAGNOSTIKA A NÁDEJ NA LIEČBU
ADVERTORIAL

Rakovina pankreasu patrí medzi najzávažnejšie a najagresívnejšie formy rakoviny. Pre nenápadné príznaky sa ochorenie často potvrdí až v pokročilých štádiách, kedy sú možnosti liečby obmedzené. Včasná diagnostika a informovanosť o príznakoch však môžu zvýšiť šance na úspešnú liečbu a zlepšiť kvalitu života pacientov.

MUDr. Michaela Miškovičová, PhD.

prednostka Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice Nitra

Prvé príznaky karcinómu pankreasu prebiehajú často pod obrazom nejasných ťažkostí, ako je únava, nechutenstvo, slabosť či úbytok hmotnosti a bolesť v krížovej oblasti. Bohužiaľ, tento súbor symptómov má väzbu na väčšinu nádorových ochorení, ale aj na ochorenia nenádorové, vrátane častého únavového syndrómu. Zvýšená pozornosť je nutná pri dlhotrvajúcom brušnom diskomforte.

Spolupráca lekárov pri liečbe tejto diagnózy je zásadným faktorom. Umocňuje správnosť rozhodnutia a dodržanie čo najlepšieho liečebného plánu pre každého pacienta.

Nepriaznivá prognóza karcinómu pankreasu súvisí aj s neskorou diagnostikou. Všeobecne platí fakt, že záchyt nádoru v ranom štádiu prináša efektívnejšie terapeutické možnosti ako v štádiu pokročilom. Základom úspechu liečby je exaktná diagnostika prítomnosti a rozsahu nádoru. Čím skôr sa podarí karcinóm pankreasu odhaliť, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude vhodný k operácii ako jedinej možnosti kuratívnej liečby.

svetový deň rakoviny pankreasu

Karcinóm pankreasu predstavuje ochorenie, ktoré je vo veľkej miere typicky zachytené v lokálne pokročilom – inoperabilnom či metastatickom štádiu. V tomto prípade predstavuje základnú systémovú modalitu využitie chemoterapie. Cieľom liečby je zmenšenie primárneho nádoru so zámerom zvýšenia pravdepodobnosti radikálnej resekcie a likvidácia prípadných tzv. mikrometastáz. . Pri metastatickom štádiu sa snažíme o maximálny možný liečebný efekt cestou inovovanej kombinovanej chemoterapie – maximálne predĺženie celkového prežívania, ideálne so zachovaním čo najlepšej kvality života v prípade dlhodobej liečby.

karcinóm pankreasu
Zdroj: Adobe Stock

Až 96% pacientov s karcinómom pankreasu je liečených v štádiu metastatického ochorenia. Pri tomto prístupe je nutné adekvátne využitie všetkých terapeutických modalít s cieľom poskytnúť čo najkvalitnejšiu onkologickú liečbu s ponukou nových liečebných možností, ktorá je bohužiaľ kvôli agresivite nádoru veľmi limitovaná a klinický výskum nie je veľmi v tejto oblasti úspešný. Napriek tomu, aj na SVK mame dostupnú novú liečebnú modalitu. Nevyužitie alebo nesprávna sekvencia liečby môže ohroziť šancu pacienta na čo najlepší liečebný výsledok.

rakovina pankreasu
Zdroj: Adobe Stock

Liečba pacientov s karcinómom pankreasu je individuálna, v závislosti na ich veku a kondícii a prirodzene na rozsahu nádorového ochorenia. Spolupráca lekárov pri liečbe tejto diagnózy je zásadným faktorom, najmä pri indikácii k určitej iniciálnej terapii či zhodnoteniu ďalšieho postupu. Dôležitá je interakcia a skúsenosti hlavne rádiológa, chirurga, gastroenterológa a onkológa. Pri posudzovaní predovšetkým chirurgického výkonu je potrebné komplexné určenie pokročilosti nádoru a celkového zdravotného stavu pacienta vzhľadom k veľkému rozsahu brušného výkonu. Multidisciplinárna spolupráca umocňuje správnosť rozhodnutia a dodržanie čo najlepšieho liečebného plánu pre každého pacienta.


Nie Rakovine
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE, člen World Pancreatic Cancer Coalition upozorňuje, že rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežívania spomedzi všetkých druhov rakoviny. Jej včasné odhalenie zachraňuje životy. Prvé príznaky však bývajú nešpecifické a diagnostika je často zložitá, čo sťažuje včasné odhalenie a následnú liečbu. NIE RAKOVINE pripravilo množstvo praktických materiálov, ktoré pomáhajú edukovať a pacientom orientovať sa v zdravotnej starostlivosti. „Jedným z kľúčových zdrojov je Cesta pacienta, ktorá ich sprevádza od diagnostiky až po jednotlivé kroky liečby,“ hovorí prezidentka organizácie NIE RAKOVINE, Jana Pifflova Španková. „Taktiež sme na našej stránke vytvorili interaktívnu Mapu pomoci, kde si pacienti môžu vyhľadať špecialistov z oblasti gastroenterológie a chirurgie. Stali sme sa súčasťou novo vzniknutej Pacientskej rady pri Národnom onkologickom ústave (NOÚ), čo považujeme za významnú vec, takto dokážeme aktívne otvárať a riešiť otázky, ktoré sú pre pacientov kľúčové,” vysvetľuje Jana Pifflová Španková. Dôležitým míľnikom je aj vznik prvého online registra pacientov s rakovinou pankreasu na Slovensku, ktorý zbiera cenné údaje o rizikových faktoroch, príznakoch a priebehu liečby. Tento register v spolupráci s lekármi umožní systematický zber a analýzu dát, nevyhnutných pre zlepšenie včasnej diagnostiky.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » RAKOVINA PANKREASU: PRÍZNAKY, DIAGNOSTIKA A NÁDEJ NA LIEČBU
ADVERTORIAL

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article