Rakovina pankreasu patrí medzi najzávažnejšie a najagresívnejšie formy rakoviny. Pre nenápadné príznaky sa ochorenie často potvrdí až v pokročilých štádiách, kedy sú možnosti liečby obmedzené. Včasná diagnostika a informovanosť o príznakoch však môžu zvýšiť šance na úspešnú liečbu a zlepšiť kvalitu života pacientov.
MUDr. Michaela Miškovičová, PhD.
prednostka Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice Nitra
Aké sú najčastejšie príznaky karcinómu pankreasu?
Prvé príznaky karcinómu pankreasu prebiehajú často pod obrazom nejasných ťažkostí, ako je únava, nechutenstvo, slabosť či úbytok hmotnosti a bolesť v krížovej oblasti. Bohužiaľ, tento súbor symptómov má väzbu na väčšinu nádorových ochorení, ale aj na ochorenia nenádorové, vrátane častého únavového syndrómu. Zvýšená pozornosť je nutná pri dlhotrvajúcom brušnom diskomforte.
Spolupráca lekárov pri liečbe tejto diagnózy je zásadným faktorom. Umocňuje správnosť rozhodnutia a dodržanie čo najlepšieho liečebného plánu pre každého pacienta.
Je včasná diagnostika ochorenia kľúčová pre lepšiu prognózu?
Nepriaznivá prognóza karcinómu pankreasu súvisí aj s neskorou diagnostikou. Všeobecne platí fakt, že záchyt nádoru v ranom štádiu prináša efektívnejšie terapeutické možnosti ako v štádiu pokročilom. Základom úspechu liečby je exaktná diagnostika prítomnosti a rozsahu nádoru. Čím skôr sa podarí karcinóm pankreasu odhaliť, tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude vhodný k operácii ako jedinej možnosti kuratívnej liečby.
Aké sú ciele liečby v neskorších štádiách ochorenia?
Karcinóm pankreasu predstavuje ochorenie, ktoré je vo veľkej miere typicky zachytené v lokálne pokročilom – inoperabilnom či metastatickom štádiu. V tomto prípade predstavuje základnú systémovú modalitu využitie chemoterapie. Cieľom liečby je zmenšenie primárneho nádoru so zámerom zvýšenia pravdepodobnosti radikálnej resekcie a likvidácia prípadných tzv. mikrometastáz. . Pri metastatickom štádiu sa snažíme o maximálny možný liečebný efekt cestou inovovanej kombinovanej chemoterapie – maximálne predĺženie celkového prežívania, ideálne so zachovaním čo najlepšej kvality života v prípade dlhodobej liečby.
Môže kvalitná liečba zlepšiť život pacientom s už metastatickým ochorením?
Až 96% pacientov s karcinómom pankreasu je liečených v štádiu metastatického ochorenia. Pri tomto prístupe je nutné adekvátne využitie všetkých terapeutických modalít s cieľom poskytnúť čo najkvalitnejšiu onkologickú liečbu s ponukou nových liečebných možností, ktorá je bohužiaľ kvôli agresivite nádoru veľmi limitovaná a klinický výskum nie je veľmi v tejto oblasti úspešný. Napriek tomu, aj na SVK mame dostupnú novú liečebnú modalitu. Nevyužitie alebo nesprávna sekvencia liečby môže ohroziť šancu pacienta na čo najlepší liečebný výsledok.
Ako vnímate potrebu multidisciplinárnej spolupráce lekárov pri liečbe karcinómu pankreasu?
Liečba pacientov s karcinómom pankreasu je individuálna, v závislosti na ich veku a kondícii a prirodzene na rozsahu nádorového ochorenia. Spolupráca lekárov pri liečbe tejto diagnózy je zásadným faktorom, najmä pri indikácii k určitej iniciálnej terapii či zhodnoteniu ďalšieho postupu. Dôležitá je interakcia a skúsenosti hlavne rádiológa, chirurga, gastroenterológa a onkológa. Pri posudzovaní predovšetkým chirurgického výkonu je potrebné komplexné určenie pokročilosti nádoru a celkového zdravotného stavu pacienta vzhľadom k veľkému rozsahu brušného výkonu. Multidisciplinárna spolupráca umocňuje správnosť rozhodnutia a dodržanie čo najlepšieho liečebného plánu pre každého pacienta.
Nie Rakovine
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE, člen World Pancreatic Cancer Coalition upozorňuje, že rakovina pankreasu má najnižšiu mieru prežívania spomedzi všetkých druhov rakoviny. Jej včasné odhalenie zachraňuje životy. Prvé príznaky však bývajú nešpecifické a diagnostika je často zložitá, čo sťažuje včasné odhalenie a následnú liečbu. NIE RAKOVINE pripravilo množstvo praktických materiálov, ktoré pomáhajú edukovať a pacientom orientovať sa v zdravotnej starostlivosti. „Jedným z kľúčových zdrojov je Cesta pacienta, ktorá ich sprevádza od diagnostiky až po jednotlivé kroky liečby,“ hovorí prezidentka organizácie NIE RAKOVINE, Jana Pifflova Španková. „Taktiež sme na našej stránke vytvorili interaktívnu Mapu pomoci, kde si pacienti môžu vyhľadať špecialistov z oblasti gastroenterológie a chirurgie. Stali sme sa súčasťou novo vzniknutej Pacientskej rady pri Národnom onkologickom ústave (NOÚ), čo považujeme za významnú vec, takto dokážeme aktívne otvárať a riešiť otázky, ktoré sú pre pacientov kľúčové,” vysvetľuje Jana Pifflová Španková. Dôležitým míľnikom je aj vznik prvého online registra pacientov s rakovinou pankreasu na Slovensku, ktorý zbiera cenné údaje o rizikových faktoroch, príznakoch a priebehu liečby. Tento register v spolupráci s lekármi umožní systematický zber a analýzu dát, nevyhnutných pre zlepšenie včasnej diagnostiky.