Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » PETRA DZVONÍKOVÁ RIEŠI PREVENCIU ZDRAVIA NAJMÄ ŽIVOTOSPRÁVOU
Venované rodine

PETRA DZVONÍKOVÁ RIEŠI PREVENCIU ZDRAVIA NAJMÄ ŽIVOTOSPRÁVOU

FOTO: archív PD

Influencerka Petra Dzvoníková sa venuje podcastom, blogu a sociálnym sieťam. Má dve malé dcérky a nám prezradila, ako sa jej darí zvládať materské a pracovné povinnosti a zároveň sa starať o zdravie celej rodiny.

PETRA DZVONÍKOVÁ

Influencerka

Ako zvládate skĺbiť rodinný život s tým profesijným?

Niekedy lepšie, niekedy horšie. Mám šťastie, že aj môj partner sa angažuje v tom rodinnom živote viac, ako je tu na Slovensku u mužov v dnešnej dobe bežné, a tiež že naši rodičia dokážu postrážiť deti, keď sa potrebujem venovať práci. V zásade sa však snažím pracovať vtedy, keď deti spia, teda hlavne večer a v noci. Viem, že je to len obdobie, teraz, keď ma deti potrebujú najviac a mladšia dcéra je s nami doma, lebo nechodí do jaslí.

Riešite doma jedálniček v rámci zdravého stravovania celej rodiny?

Áno, jednoznačne. Ja som v takej atmosfére vyrástla, moji rodičia veľmi dbali na zdravú stravu a v tomto pokračujem aj ja, aj keď som určite menej militantná, ako boli oni, pretože žiaden extrém nie je OK a nechcem, aby si moje deti napríklad vytvorili obsesiu sladkým, ak by ho mali 100% zakázané, ako som to mala ja ako dieťa.

Keďže je veľmi dôležitý aj psychický stav, ako „ventilujete“ napätie pri toľkých aktivitách?

Úprimne, momentálne veľmi neventilujem. Mám šťastie, že moja práca je aj moje hobby. Zároveň keď trávim čas s deťmi, tak sa ho snažím tráviť tak, aby ma to bavilo a aby sme robili niečo, čo máme radi všetci. Preto dokáže byť moja práca potrebným oddychom od rodinného stereotypu a rodina zas príjemným oddychom od práce. Časom by som rada zaradila viac športu, pri ktorom dokážem vypnúť hlavu, a tiež opäť občasné návštevy psychológa. Verím, že aj na to bude priestor a čas, keď budú deti trochu staršie.

Ako pristupujete k prevencii zdravia, či už ide o vaše deti, alebo aj o vás ako rodičov?

Snažíme sa o prevenciu primárne životosprávou – dosť pohybu, zdravá strava. Nebudem však klamať, viac sa nám to momentálne darí skôr pri deťoch ako pri nás rodičoch – práve odkedy máme deti. Samozrejme, nevynechávame ani preventívne prehliadky u lekárov a sme všetci kompletne zaočkovaní povinnými aj niektorými nepovinnými vakcínami, alebo teda budeme – my s manželom musíme dobehnúť rôzne preočkovania, ktoré sme mali mať dávno za sebou, napríklad taký tetanus.

Aký je váš názor na povinné a nepovinné očkovanie detí?

V tejto otázke dôverujem odborníkom a preto sú obe moje deti zaočkované povinnými aj nepovinnými očkovaniami.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » PETRA DZVONÍKOVÁ RIEŠI PREVENCIU ZDRAVIA NAJMÄ ŽIVOTOSPRÁVOU
ADVERTORIAL

„PSÍ DYCH“ NIE JE NORMÁLNY – ZÁPACH MÔŽE UPOZORŇOVAŤ NA CHOROBU

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article