Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » NELA POCISKOVÁ: VŠEOBECNÝ NÁVOD NA ZDRAVÚ STRAVU ANI RODIČOVSTVO NEEXISTUJE
Venované rodine

NELA POCISKOVÁ: VŠEOBECNÝ NÁVOD NA ZDRAVÚ STRAVU ANI RODIČOVSTVO NEEXISTUJE

FOTO: archív NP

Herečka a speváčka Nela Pocisková známa z viacerých seriálov i muzikálov má so svojím partnerom, hercom Filipom Tůmom, syna Hektora a dcéru Lianu. Deti zmenili jej pohľad na život. V rozhovore sa dozviete, ako sa stará o ich zdravie a čo je podľa nej v rodičovstve najdôležitejšie.

NELA POCISKOVÁ

slovenská herečka a speváčka

Vediete vašu rodinu k športu?

Samozrejme, šport je základ. Ja som celý život v pohybe, od malička som inklinovala k športu. Osem rokov som robila karate a dnes cítim, čo všetko mi to dalo. Šport nie je len o kondícii a fyzickej príprave, ale najmä o disciplíne a pravidlách. Snažím sa k tomu viesť aj moje deti. Navštevujú teraz rôzne krúžky, ktoré ich bavia, a časom sa vykryštalizuje, ktoré ich budú baviť najviac a tou cestou sa budú uberať ďalej. Teším sa, že ich pohyb baví rovnako ako ich rodičov.

Ako riešite zdravé stravovanie vašej rodiny?

Ja dbám najmä na suroviny. Môj pohľad na stravu je, že to, čo jednému škodí, je pre druhého liek. Nie je na to všeobecný návod, je to veľmi individuálna záležitosť. Chvalabohu, zatiaľ sme neriešili žiadne intolerancie a podobné veci. Naše deti jedia bohatú stravu. Snažím sa, aby mali pestrý jedálny lístok bohatý na všetky živiny a všetko s mierou. Samozrejme, že najväčším príkladom sme im my. Keď vidia jesť šalát svoju mamu, sem tam si vezmú aj oni. Na druhej strane nezakazujem ani sladké, ja keď som bola malá, jedla som iba sladké. Čiže nerobím žiadne extrémy, ale snažím sa, aby jedli všetko a aby mali dostatočný príjem živín.

Pozerať sa na moje deti, ako nasávajú svet okolo seba, ma fascinuje.

Ako sa zmenil váš život, odkedy ste sa stali mamou?

Od základov. Deti priniesli do môjho života zmysel, zmenili môj rebríček hodnôt, dali mi nadhľad a odstup od toho, čo si kto o mne myslí, a naučili ma, čo je v živote dôležité. Sú mojím zrkadlom, ukazujú mi môj vlastný obraz. Snažím sa preto pozerať najmä na seba, aby mali ten správny príklad do života.

Aké sú vaše obľúbené rodičovské aktivity?

Milujeme spolu robiť všetko – tráviť s nimi čas pri akejkoľvek aktivite je pre mňa naplnenie. Milujeme sa spolu smiať, cestovať, hrať sa, objavovať nové miesta, učiť sa, čokoľvek… Pozerať sa na nich, ako nasávajú svet okolo seba, ma fascinuje.

Čo je podľa vás kľúčom k úspešnému rodičovstvu?

Neviem, či ja poznám kľúč, ale myslím si, že základom rodičovstva je láska. Ak je tam láska, už stačí len pekne žiť a dieťa sa pridá. Veľakrát mám však pocit, že je to celé alchýmia a rodičovstvo nie je vôbec jednoduché. Asi na to neexistuje pravidlo. Je to o pocitoch, o tom, čo si v danej chvíli ja sama myslím, že je pre moje dieťa správne. A to neplatí pre každé dieťa paušálne.

Aký máte názor na povinné a nepovinné očkovanie?

Máme absolvované všetky povinné očkovania. V tomto nedebatujem, je to kolektívna imunita a vďaka očkovaniu odišlo mnoho smrteľných chorôb. Nedať zaočkovať dieťa by bol pre mňa priveľký risk, na to som veľmi malý odborník v tomto smere.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » NELA POCISKOVÁ: VŠEOBECNÝ NÁVOD NA ZDRAVÚ STRAVU ANI RODIČOVSTVO NEEXISTUJE
ADVERTORIAL

„PSÍ DYCH“ NIE JE NORMÁLNY – ZÁPACH MÔŽE UPOZORŇOVAŤ NA CHOROBU

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article