Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » INVISALIGN: MODERNÉ RIEŠENIE PORÚCH CHRUPU PRE DETI OD ŠESŤ ROKOV
ADVERTORIAL

Neviditeľný strojček Invisalign predstavuje moderný, pohodlný a estetický variant liečby porúch chrupu. Detským a adolescentným pacientom, ale aj ich rodičom, tak oproti klasickým fixným aparátom prináša značné výhody.

MDDr. VERONIKA MÝDLOVÁ

odborný čeľustný ortopéd Dream Smile, s. r. o

Môžu deťom krivé zuby spôsobiť nejaké zdravotné problémy?

Určite áno. Nefunkčný chrup môže spôsobovať tráviace ťažkosti a zvyšovať riziko vzniku zubného kazu či zápalov. Pri dýchaní ústami sa čeľuste nevyvíjajú tak, ako by sa mali, a to spôsobuje celkovú hypoxiu organizmu. Preto častejšie dochádza k zápalom dutín. Neestetický vzhľad chrupu taktiež ovplyvňuje detské sebavedomie.

Sú na trhu moderné liečebné postupy vhodné pre deti a dorastajúci chrup?

Medzi moderné postupy môžeme zaradiť liečbu neviditeľným strojčekom Invisalign v špeciálnom variante First pre deti s raným zmiešaným chrupom alebo komplexnú liečbu pre adolescentov s predkusovými poruchami, pri ktorej môžeme na formovanie dolného zubného oblúka do správnej polohy využiť nastavovacie výbežky.

Prečo by mal rodič zvážiť moderné liečebné postupy pre chrup svojho dieťaťa?

Liečba neviditeľným strojčekom je rozhodne komfortnejšia a u detí a dospievajúcich často aj rýchlejšia. Pri zmiešanom chrupe je to za mňa aj najefektívnejší spôsob liečby. Okrem estetickej stránky veci je výhodou aj to, že sa deti so strojčekom Invisalign môžu bez obmedzení zúčastňovať na školských i mimoškolských aktivitách (šport, hudba, spev). Frekvencia kontrol u tohto typu liečby je jedna návšteva za dva-tri mesiace, čo znamená veľkú časovú úsporu oproti klasickej liečbe pomocou fixných aparátov. Je tiež dôležité spomenúť, že v porovnaní s liečbou fixnými aparátmi sa výrazne znižuje bolestivosť zubov pacientov.

V čom je liečba systémom Invisalign iná?

Má Invisalign aktuálne nejaké novinky, ktoré pomáhajú dospievajúcim vyrovnať spodnú a hornú čeľusť?

Áno. Invisalign teraz ponúka nový typ výbežkov na aligneroch vhodný na korekciu predkusových porúch, ktoré sú pre pacientov v porovnaní s predchádzajúcim typom výbežkov oveľa pohodlnejšie.

FOTO: Align

Má Invisalign aktuálne nejaké novinky, ktoré pomáhajú dospievajúcim vyrovnať spodnú a hornú čeľusť?

Áno. Invisalign teraz ponúka nový typ výbežkov na aligneroch vhodný na korekciu predkusových porúch, ktoré sú pre pacientov v porovnaní s predchádzajúcim typom výbežkov oveľa pohodlnejšie.

Dokáže sa Invisalign systém prispôsobiť aj neštandardným typom chrupu, respektíve zložitejším prípadom?

Vzhľadom na to, že väčšina lekárov pracujúcich so systémom Invisalign používa na zachytenie postavenia zubov namiesto klasických odtlačkov skenovanie a strojček je zhotovený individuálne na základe týchto skenov, je možné strojček zhotoviť skoro na akúkoľvek poruchu. Skúsený lekár je teda schopný ponúknuť pacientovi liečbu aj pri zložitých poruchách. Pri veľmi zložitých prípadoch je však nutné využiť aj ďalšie techniky.

Ako vyzerá zubná hygiena pri nosení strojčeka, líši sa nejako od tej bežnej?

Pri liečbe neviditeľným strojčekom je ústna hygiena technicky rovnaká. Líši sa len tým, že zuby by sa mali čistiť po každom jedle (pred opätovným nasadením strojčeka).

Ako vyzerá zubná hygiena pri nosení strojčeka, líši sa nejako od tej bežnej?

Pri liečbe neviditeľným strojčekom je ústna hygiena technicky rovnaká. Líši sa len tým, že zuby by sa mali čistiť po každom jedle (pred opätovným nasadením strojčeka).

FOTO: Align


Koľko stojí liečba systémom Invisalign?

Kedy je pre dieťa správny čas navštíviť ortodontistu?

Prvá návšteva ortodontistu je vhodná okolo siedmich rokov, ale pri niektorých deťoch korigujeme anomálie aj skôr. U mladších pacientov je veľmi dôležité sledovať rôzne zlozvyky týkajúce sa dutiny ústnej. Zahájenie liečby až po kompletnej výmene chrupu sa veľmi často neopláca a vedie k náročnej a zbytočne dlhej liečbe.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » INVISALIGN: MODERNÉ RIEŠENIE PORÚCH CHRUPU PRE DETI OD ŠESŤ ROKOV
Venované rodine

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article