Home » Ústna dutina a trávenie » AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO
Ústna dutina a trávenie

AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO

Zuby a trávenie sú najdiskutovanejšou témou každodenného života. „Umyl si si už zuby?“ – „Čo budeme dnes jesť?“ – „Nie je to jedlo príliš ťažké pre moje trávenie?“ Tieto otázky pozná každý z nás, no nie vždy im prikladáme potrebnú dôležitosť.

VERONIKA IVANČÍKOVÁ

predsedníčka Slovak Crohn Club

Keď sa však dostaneme do nepríjemnej zdravotnej situácie spojenej s návštevou lekára, ktorý sa snaží pomôcť a zlepšiť stav našich zubov alebo trávenia, začne nám blikať kontrolka, že sme asi niečo nerobili správne. Vieme spoločne priložiť ruku k dielu a edukovať svoju rodinu, priateľov a verejnosť? Určite áno, aj touto kampaňou vieme spolu hovoriť o správnom postupe nielen pri ošetrovaní zubov, ale aj pri starostlivosti o trávenie.

Keď ma organizátori tejto kampane oslovili na spoluprácu o šírení povedomia a edukácie verejnosti o dôležitosti našich zubov a trávenia, neváhala som ani minútu. Ako pacientka, ktorá sa už vyše 10 rokov učí žiť s diagnózou ulcerózna kolitída, som si spomenula na „život pred ochorením“ a uvedomila si, že som nemala dostatok informácií a zároveň som im neprikladala takú váhu. Dnes viem, že to bolo potrebné. Experimentovala som s rôznymi diétami ako väčšina tínedžerov a výsledok spôsobil viac škody ako osohu.

IBD – Inflammatory Bowel Disease – je nešpecifické zápalové ochorenie čriev. Týmto ochorením trpí čoraz vyšší počet mladých ľudí.

Ako predsedníčka pacientskej organizácie „Slovak Crohn Club“ sa snažím vzdelávať 15-tisíc pacientov na Slovensku, pretože bez dostatočných informácií a edukácie nie je možné plnohodnotne žiť, keď ste IBD pacient. IBD je anglická skratka z názvu „Inflammatory Bowel Disease“, čo znamená nešpecifické zápalové ochorenie čriev, a týmto ochorením trpí čoraz vyšší počet mladých ľudí. Ani samotní lekári však nevedia zodpovedať základnú otázku, z čoho vzniká IBD? Samozrejme, medicína ide každým dňom vpred, a preto sa táto otázka dá zodpovedať aspoň čiastočne, no stále nie jednoznačne. Jednou z príčin vzniku IBD je aj nesprávna životospráva a s tým súvisiace trávenie. Preto je na mieste venovať tejto téme stále viac a viac času a priestoru ešte dávno predtým, ako navštívime lekára. Práve pripravené články lekárov a odborníkov, ktorí sa vám prihovoria aj touto kampaňou, vám pomôžu zodpovedať zásadné otázky nielen o zuboch a trávení.

Správna životospráva je najlepšia prevencia proti vzniku IBD a ťažkostí so zubami

Touto kampaňou chceme priblížiť verejnosti dôležitosť zdravého životného štýlu, posilnenie imunity a starostlivosti o svoje zuby a trávenie. Verím, že každým prečítaním, zdieľaním a šírením tohto odkazu prispejeme k vzdelanej a zdravej verejnosti. O to viac v čase, keď k nám prišiel vírus a učí nás, že zvýšená starostlivosť o fyzické a psychické zdravie nám zvýši imunitu a zlepší kvalitu života.

Ďalší článok