Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU V OBDOBÍ KORONAVÍRUSU
Tabu

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU V OBDOBÍ KORONAVÍRUSU

Opatrenia, ktoré sú spojené s pandémiou koronavírusu, majú jednak vplyv na našu psychiku, ale podpisujú sa aj na stave a kvalite pokožky. Pokožka si preto v tomto období zaslúži špeciálnu starostlivosť.

Obnova bariérovej funkcie pokožky

Ruky si niekoľkokrát za deň umývame, používame dezinfekciu, nakupujeme v plastových rukaviciach – všetky tieto opatrenia majú vplyv na stav pokožky rúk. Často sa objavuje vysušenie pokožky, ekzémy a praskliny. Rukám by sme preto mali dopriať špeciálnu pozornosť a starostlivosť, ktorá ich zregeneruje a dodá im potrebnú výživu aj ochranu. Pri častom umývaní je narušená lipidová vrstva, ktorá chráni kožu pred škodlivinami. Koža je po narušení tejto vrstvy náchylnejšia k poškodeniu a podráždeniu, otvára sa tým cesta pre mikróby a alergény. Po každom umývaní a dezinfekcii rúk by mal nasledovať ďalší krok, ktorým je použitie krému so schopnosťou ruky vyživiť a obnoviť ich ochrannú vrstvu.

Pomáhajú prebiotiká

Najviac trpí citlivá pleť so sklonom k tvorbe akné, ekzémov alebo dermatitídy. Pokožka sa pod rúškom potí, nemôže voľne dýchať, množia sa na jej povrchu baktérie, ktoré spôsobujú vznik pupienkov či ekzémov. Dochádza k nerovnováhe kožného mikrobiomu, do menšiny sa dostávajú „dobré“ baktérie, ktoré sú zodpovedné za to, že naša pleť plní svoju ochrannú funkciu. „Dobré“ baktérie je potrebné udržiavať v správnom množstve – musíme ich vyživovať nielen zvnútra, vhodnou stravou a dodržiavaním správnej životosprávy, ale môžeme aj zvonku, napríklad prebiotikami. Tie sú skvelé pre opätovnú kalibráciu mikrobiomu, posilnenie prospešnej mikroflóry pleti a podporu zdravšej pokožky. Kozmetické prípravky s prebiotikami môžu pleti v tomto období výrazne pomôcť. Základom starostlivosti o pleť je tiež jej pravidelné čistenie.

Next article
Domovská stránka » Tabu » STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU V OBDOBÍ KORONAVÍRUSU
Tabu

EMMA LACOVÁ A JEJ POSTOJ K TABU ZÁLEŽITOSTIAM

Čomu sa venujete, čo vás baví? 

Venujem sa primárne tvorbe kontentu na sociálnych sieťach, zo začiatku to bola iba zábavka, no neskôr sa z toho stala moja práca, za čo som rada, kedže ma to baví.  Pomimo toho pracujem na svojej vlastnej značke oblečenia. 

Každý zažil aspoň raz za život situáciu, kedy sa cítil trápne. Ako sa staviate vy k TABU záležitostiam?

Všeobecne, čo sa týka TABU tém, som veľmi otvorená, nemám problém rozprávať o témach, o ktorých sa ľudia boja hovoriť. Či už s blízkym okolím, alebo aj so svojimi sledovateľmi, ale ajvďaka tomu, akospoločnosť nastavila pohľad na tieto témy, napr. psychické choroby/duševné zdravie, ženské ochorenia, menštruácia, pohlavné choroby, ale aj sex či drogy. Osobne si myslím, že o týchto témach by sa malo viac hovoriť, predovšetkým na základných školách, kde sa deti práve začínajú stretávať s týmito témami na vlastnej koži.

@emmalacova

Odsudzovanie & diverzita podl’a Emmy

Pravidelne chodíte na Dúhový PRIDE na podporu LGBT komunity. Stretli ste sa už s niekým, kto vás za to odsúdil?

V prvom rade sa obklopujem ľuďmi, ktorí sú chápaví a tolerantní a čo sa týka širokej verejnosti, tam som sa zopárkrát stretla s odsudzovaním, ale pokiaľ to neprejde do fyzického kontaktu, čo sa mi, našťastie, nikdy nestalo, tak sa ma to nedotýka. Na Pride v Prahe som sa však stretla s protestom proti LGBT, držali transparenty, no nijak násilne nezasahovali do pochodu. V každom prípade, celkovo si takéto veci neberiem k srdcu a robím naďaľej to, čo ma baví, nehľadiac na to, čo si ľudia myslia.

Emma Lacova

Slovensko je v porovnaní s inými krajinami stále pozadu, čo sa týka diverzity populácie. Čo by podľa vás mohlo byť riešením?

Čas, dostatok informácií a edukácia. Čo tým myslím? Treba nechať ľuďom čas, aby si zvykli na to, že sa doba posúva dopredu a je to úplne v poriadku.

Keď načneme tému feminizmu, aký máte vzťah k tomuto hnutiu?

Feminizmus ako taký má dobrú myšlienku, vďaka feminizmu majú ženy práva také, aké majú, môžeme si sadnúť za volant, chodiť do práce, mať volebné právo. No rovnako ako v každom inom smere, aj pri feminizme sa stretávame s extrémizmom, čo už nie je také dobré, pretože pre tento extrémistický prejav mnohí ľudia samotné hnutie odsudzuje. Samotné hnutie bojuje za to, aby muži a ženy mali rovnaké práva.

Next article