Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » PREVENCIA ZACHRAŇUJE ŽIVOTY
Tabu

PREVENCIA ZACHRAŇUJE ŽIVOTY

V spojení s:
Foto: Adobe Stock
V spojení s:
Foto: Adobe Stock

JANA PIFFLOVÁ ŠPANKOVÁ

Prezidentka aliancie NIE RAKOVINE

Na mamografiu ide iba tretina žien

Povedzte aj vy NIE RAKOVINE prsníka a zachráňte svoje prsia napríklad preventívnou prehliadkou. Aliancia NIE RAKOVINE organizuje vždy v októbri Deň za zdravé prsia/PINK OKTOBER v Národnej rade SR. Upozorňuje tým na právo pacientok s karcinómom prsníka na modernú liečbu. Zároveň upriamuje pozornosť verejnosti na nízku dostupnosť liečby rakoviny prsníka „ciklibmi“ a inými inovatívnymi terapeutikami, ktoré na Slovensku stále nie sú kategorizované a poskytujú sa pacientkam s karcinómom len na výnimku odsúhlasenú zdravotnými poisťovňami. Okrem toho aliancia NIE RAKOVINE ako osvetu pravidelne organizuje online semináre a celoslovenské stretnutie pre pacientky s rakovinou prsníka s workshopmi. Počas októbra vytvára mapy pomoci, ktoré podnecujú gynekológov, aby ženy motivovali na preventívnu prehliadku pŕs v ich okolí. Tá je zdarma a ak ju ženy absolvujú, môže zachrániť mnoho životov. Je to jediná metóda, vďaka ktorej možno zachytiť aj včasné štádium rakoviny.

Na preventívnom mamografickom vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 % žien, pričom ideálne číslo je aspoň 70 %. Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2 803 nových prípadov rakoviny prsníka, v roku 2018 už bolo u nás 2 999 novodiagnostikovaných prípadov, čo je takmer o 200 viac. Žiaľ, stále platí, že približne 30 % žien s touto diagnózou na Slovensku odhalí svoje ochorenie až v pokročilých štádiách rakoviny prsníka! Preto neváhajte a objednajte sa na preventívnu prehliadku už dnes, ak ste ju nestihli absolvovať v októbri.

Fúzy a rakovina prostaty

November predstavuje na celom svete boj proti rakovine prostaty a vyzýva mužov k abvolvovaniu preventívnej prehliadky u lekára. Už štvrtý rok sa pacientska organizácia NIE RAKOVINE pripája k medzinárodnej iniciatíve MovemBER, ktorej symbolom sú fúzy. Tí muži, ktorí sa zapájajú do celosvetovej osvety s cieľom informovať okolie o tomto onkologickom ochorení, počas novembra odkladajú žiletky a nechávajú si narásť bradu. Snažia sa tak podporiť tých, ktorí so zákernou chorobou zvádzajú boj, a vyzývajú široké okolie na návštevu urológa. Pri rakovine prostaty dochádza k šíreniu nádorových buniek aj mimo prostaty. Prevenciou sa však tomuto ochoreniu dá predísť, dnes ho dokonca možno úplne vyliečiť. Nečakajte, kým sa objavia príznaky ako problémy s močením a bolesti pri zväčšenej prostate. Venujte sa svojmu zdraviu a každý rok v novembri navštívte urológa alebo sa objednajte na preventívnu prehliadku. Tá pomáha odhaliť ochorenie včas a môže vám zachrániť život. Pomôžete tým sebe, ale aj svojim sestrám, dcéram, manželkám, frajerkám či kamarátkam. Ďakujeme!

Next article
Domovská stránka » Tabu » PREVENCIA ZACHRAŇUJE ŽIVOTY
Tabu

AKO POMÁHA KOENZÝM Q10 VÁŠMU TELU?

Koenzým Q10: Čo naozaj robí v našom tele a prečo je životne dôležitý?

Koenzým Q10 je dôležitá látka podobná vitamínu (pôvodne nazývaná vitamín Q) potrebná na správnu funkciu mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Vo vysokých koncentráciách existuje v srdci, mozgu, obličkách, pečeni, svaloch, pankrease a štítnej žľaze. Pomáha zásobovať bunky energiou.

Energia

Jednou z kľúčových rolí koenzýmu Q10 v tele je energetický metabolizmus. Hlavná časť bunkovej energetickej produkcie sa deje vo vnútornej membráne mitochondrií, elektrárne bunky. Q10 je dôležitá zložka reťazca prenosu elektrónov v mitochondriálnom dýchaní. Vzhľadom na životne dôležitú úlohu, ktorú zohráva vo výrobe bunkovej energie, sa ukázalo, že malé zmeny hladín Q10 v mitochondriách majú významný vplyv na rýchlosť bunkového dýchania. Takže nedostatok CoQ10 môže viesť k poklesu energetickej hladiny a zníženiu výdrže.

Nejznámejšie účinky koenzýmu Q10:

• spomaľovanie procesov starnutia,

• má antiaterogénny efekt (zmenšuje veľkosť aterosklerotických plátov),

• vhodný po IM (infarkt myokardu) a pri dysfunkcii ľavej srdcovej komory,

• znižuje výskyt angíny pectoris u kardiakov,

• vplyv na motilitu spermií u mužov (aj pri neplodnosti mužov),

• pôsobí na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,

• chráni pred vznikom rakoviny, je prvým antioxidantom, ktorý eliminuje voľné radikály nachádzajúce sa intracelulárne (vo vnútri buniek),

• celkový zdroj energie pre každú bunku v organizme.

• Výrazne pomáha pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)

Kardiovaskárne ochorenia

Bremeno kardiovaskulárnych a metabolických chorôb sa každým rokom zvyšuje. Aj keď sa podmienky pre pacientov v priebehu rokov výrazne zlepšili, zďaleka ešte nie sú dokonalé. S ohľadom na toto všetko sú potrebné nové metódy prevencie a liečby. Koenzým Q10 (CoQ10) je podstatnou zložkou ľudského tela. Existuje stále viac dôkazov, že COQ10 je úzko spojená s kardio-metabolickými poruchami. Jeho doplnok môže byť užitočný pri rôznych chronických a akútnych poruchách. Dopĺňanie koenzýmu Q10 významne zlepšuje aktivitu srdcových buniek popri užívaní statínov po prekonanom infarkte.

Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Imunita a starnutie

Ako silný antioxidant Q10 zabraňuje tvorbe voľných radikálov, posilňuje imunitný systém a podporuje odolnosť voči chorobám. Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Hladina cukru v krvi

Narušená funkcia mitochondrií zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Čo to znamená? Koenzým Q10 zlepšuje fungovanie inzulínových receptorov v bunkách, čo zvyšuje ich citlivosť na hormón inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Barny’s Koenzým Q10 dual je výživový doplnok s obsahom vysokokvalitného japonského koenzýmu a koenzýmu Q10 vo forme mikročastíc, pre lepšiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu.

Neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia sa dávajú do spojitosti s mitochondriálnou dysfunkciou. Nukleové kyseliny, môžu tak ako lipidy a proteíny, podliehať oxidačnému stresu a mitochondriálna DNA je v dôsledku umiestnenia v blízkosti tvorby reaktívnych foriem kyslíka náchylnejšia na poškodenie. Viacerí autori preto skúmali rolu antioxidantov, vrátane CoQ10, v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Je preukázané, že CoQ10 vykazuje neuroprotektívne vlastnosti, môže chrániť neuróny pred poškodením. To vysvetľuje, prečo by CoQ10 mohol mať potenciál byť využívaný pri terapii neurodegeneratívnych porúch.

Q – Symbio je názov medzinárodnej kardiologickej štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of the American College of Cardiology. Mortensen et al. si dali za cieľ zhodnotiť účinnosť CoQ10 u 420 pacientov so stredne závažným až závažným srdcovým zlyhávaním. Pacienti boli rozdelení do skupín, pričom jedna spolu so štandardnou liečbou užívala počas 2 rokov denne 300 mg CoQ10 a druhá neúčinné placebo. U skupiny užívajúcej koenzým Q10 došlo k 43% zníženiu úmrtnosti a k zníženiu počtu hospitalizácií. Výsledky ukazujú, že liečba s CoQ10 spolu so štandardnou terapiou je u týchto pacientov bezpečná, dobre znášaná a spájaná so znížením symptómov (hodnotené podľa klasifikácie NYHA).


Prečítajte si tiež: ČO JE HĹBKOVÁ ŽILOVÁ TROMBÓZA?

Next article