Domovská stránka » Tabu » PREVENCIA ZACHRAŇUJE ŽIVOTY
Tabu

PREVENCIA ZACHRAŇUJE ŽIVOTY

V spojení s:
Foto: Adobe Stock
V spojení s:
Foto: Adobe Stock

JANA PIFFLOVÁ ŠPANKOVÁ

Prezidentka aliancie NIE RAKOVINE

Na mamografiu ide iba tretina žien

Povedzte aj vy NIE RAKOVINE prsníka a zachráňte svoje prsia napríklad preventívnou prehliadkou. Aliancia NIE RAKOVINE organizuje vždy v októbri Deň za zdravé prsia/PINK OKTOBER v Národnej rade SR. Upozorňuje tým na právo pacientok s karcinómom prsníka na modernú liečbu. Zároveň upriamuje pozornosť verejnosti na nízku dostupnosť liečby rakoviny prsníka „ciklibmi“ a inými inovatívnymi terapeutikami, ktoré na Slovensku stále nie sú kategorizované a poskytujú sa pacientkam s karcinómom len na výnimku odsúhlasenú zdravotnými poisťovňami. Okrem toho aliancia NIE RAKOVINE ako osvetu pravidelne organizuje online semináre a celoslovenské stretnutie pre pacientky s rakovinou prsníka s workshopmi. Počas októbra vytvára mapy pomoci, ktoré podnecujú gynekológov, aby ženy motivovali na preventívnu prehliadku pŕs v ich okolí. Tá je zdarma a ak ju ženy absolvujú, môže zachrániť mnoho životov. Je to jediná metóda, vďaka ktorej možno zachytiť aj včasné štádium rakoviny.

Na preventívnom mamografickom vyšetrení sa však zúčastňuje menej ako 30 % žien, pričom ideálne číslo je aspoň 70 %. Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2 803 nových prípadov rakoviny prsníka, v roku 2018 už bolo u nás 2 999 novodiagnostikovaných prípadov, čo je takmer o 200 viac. Žiaľ, stále platí, že približne 30 % žien s touto diagnózou na Slovensku odhalí svoje ochorenie až v pokročilých štádiách rakoviny prsníka! Preto neváhajte a objednajte sa na preventívnu prehliadku už dnes, ak ste ju nestihli absolvovať v októbri.

Fúzy a rakovina prostaty

November predstavuje na celom svete boj proti rakovine prostaty a vyzýva mužov k abvolvovaniu preventívnej prehliadky u lekára. Už štvrtý rok sa pacientska organizácia NIE RAKOVINE pripája k medzinárodnej iniciatíve MovemBER, ktorej symbolom sú fúzy. Tí muži, ktorí sa zapájajú do celosvetovej osvety s cieľom informovať okolie o tomto onkologickom ochorení, počas novembra odkladajú žiletky a nechávajú si narásť bradu. Snažia sa tak podporiť tých, ktorí so zákernou chorobou zvádzajú boj, a vyzývajú široké okolie na návštevu urológa. Pri rakovine prostaty dochádza k šíreniu nádorových buniek aj mimo prostaty. Prevenciou sa však tomuto ochoreniu dá predísť, dnes ho dokonca možno úplne vyliečiť. Nečakajte, kým sa objavia príznaky ako problémy s močením a bolesti pri zväčšenej prostate. Venujte sa svojmu zdraviu a každý rok v novembri navštívte urológa alebo sa objednajte na preventívnu prehliadku. Tá pomáha odhaliť ochorenie včas a môže vám zachrániť život. Pomôžete tým sebe, ale aj svojim sestrám, dcéram, manželkám, frajerkám či kamarátkam. Ďakujeme!

Ďalší článok