Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » PREČO JE RAKOVINA TELA AJ DUŠE TABU A AKO SA S TÝM VYSPORIADAŤ
ADVERTORIAL

L’UDMILA KOLESÁROVÁ

marketingová manažérka n. o. DOBRÝ ANJEL

Niekedy sa pýtam sama seba, či som na dobrom mieste. Robiť marketing v charitatívnej organizácii pomáhajúcej onkologickým pacientom a pritom ich nechcieť zaťažovať zverejňovaním ich fotiek asi nie je dobrý marketing? Alebo áno? Našťastie, ľudia pomáhajú aj bez toho. No niekedy sa predsa len o niečom pokúsim. Zväčša u preliečených pacientov, pacientok, alebo u optimistických fotiek. Zdvihnem telefón a opýtam sa: „Dobrý deň, myslíte, že by sme mohli na webe zverejniť vašu fotografiu? Pomôže nám to pomáhať.“ A vtedy to príde: „Mrzí ma to, ale nechcem, aby ľudia vedeli, že som chorá. Hlavne tí z môjho okolia.“ Toto je veľmi častá a prirodzená odpoveď. Môžeme pátrať aj po iných dôvodoch, ale je to zbytočné. 

Liečba rakoviny je veľmi náročná, ale je to choroba, ktorá sa dá liečiť.

Nebojme sa o rakovine hovoriť

Ochranu súkromia úplne chápem. No pozrime sa na to utajovanie, ktoré z toho cítime. Keď sa zadívame hlbšie na to, prečo je rakovina tabu, dôjdeme k jednej základnej veci. Rakovinu si ľudia spájajú s utrpením a so smrťou. Smrť ľudí desí. A my nechceme ľudí desiť. Lenže toto celé je chyba v programe. Pretože rakovina je choroba, ktorá sa dá liečiť. Áno, je to veľmi náročná liečba a nie každá je úspešná. Avšak dnešné medicínske postupy zahŕňajú liečbu rakoviny.
Vedeli ste, že u detí je liečiteľnosť až 80 %. Nevedeli? A že vo vašom okolí je určite niekto dospelý, kto rakovinu prekonal a vrátil sa do normálneho života? Nevedeli? A možno je to preto, že vždy sa dozvieme o chorobe, až je zmena v rodine už neutajiteľná. Ak človek umrie… Ale nepoznáme tých, ktorí sa liečili a vyliečili. Väčšinu. A keby sme ich poznali, možno by sme nevedeli ani čo im povedať, ako sa tváriť. A tak nosíme tabu aj v sebe. A to tabu nosíme v sebe aj oveľa nebezpečnejším spôsobom. Sami so sebou sa o rakovine nechceme zhovárať. Vytesňujeme ju, tvárime sa, že neexistuje, a tak ani nechodíme na preventívne prehliadky a ohrozujeme sa na živote. 

Choroba tela i duše

O rakovine sa hovorí ťažko aj preto, že nepostihuje len telo, ale aj preto, že postihuje aj dušu. A aj depresie či psychické problémy sú tabu. Z prieskumu Ligy za duševné zdravie vyplýva, že pol milióna Slovákov trpí psychickými problémami. Že sa o tom nezhovárame, je možno chyba na strane prijímateľa informácií – na strane ľudí z okolia pacienta. Čo hovoria, či majú dostatok správnych informácií, či dokážu správne reagovať, či nemajú postavené zmýšľanie na nesprávnych stereotypoch. Je to úplná veda. Na úvod však skúste aspoň toto: povedzte si, že rakovina aj depresia je choroba. Ako každá iná. A  my všetci sme už nejakú chorobu zažili. A preto sme všetci na jednej lodi.

Next article
Domovská stránka » Tabu » PREČO JE RAKOVINA TELA AJ DUŠE TABU A AKO SA S TÝM VYSPORIADAŤ
Tabu

Koenzým Q10: Čo naozaj robí v našom tele a prečo je životne dôležitý?

Koenzým Q10 je dôležitá látka podobná vitamínu (pôvodne nazývaná vitamín Q) potrebná na správnu funkciu mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Vo vysokých koncentráciách existuje v srdci, mozgu, obličkách, pečeni, svaloch, pankrease a štítnej žľaze. Pomáha zásobovať bunky energiou.

Energia

Jednou z kľúčových rolí koenzýmu Q10 v tele je energetický metabolizmus. Hlavná časť bunkovej energetickej produkcie sa deje vo vnútornej membráne mitochondrií, elektrárne bunky. Q10 je dôležitá zložka reťazca prenosu elektrónov v mitochondriálnom dýchaní. Vzhľadom na životne dôležitú úlohu, ktorú zohráva vo výrobe bunkovej energie, sa ukázalo, že malé zmeny hladín Q10 v mitochondriách majú významný vplyv na rýchlosť bunkového dýchania. Takže nedostatok CoQ10 môže viesť k poklesu energetickej hladiny a zníženiu výdrže.

Nejznámejšie účinky koenzýmu Q10:

• spomaľovanie procesov starnutia,

• má antiaterogénny efekt (zmenšuje veľkosť aterosklerotických plátov),

• vhodný po IM (infarkt myokardu) a pri dysfunkcii ľavej srdcovej komory,

• znižuje výskyt angíny pectoris u kardiakov,

• vplyv na motilitu spermií u mužov (aj pri neplodnosti mužov),

• pôsobí na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,

• chráni pred vznikom rakoviny, je prvým antioxidantom, ktorý eliminuje voľné radikály nachádzajúce sa intracelulárne (vo vnútri buniek),

• celkový zdroj energie pre každú bunku v organizme.

• Výrazne pomáha pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)

Kardiovaskárne ochorenia

Bremeno kardiovaskulárnych a metabolických chorôb sa každým rokom zvyšuje. Aj keď sa podmienky pre pacientov v priebehu rokov výrazne zlepšili, zďaleka ešte nie sú dokonalé. S ohľadom na toto všetko sú potrebné nové metódy prevencie a liečby. Koenzým Q10 (CoQ10) je podstatnou zložkou ľudského tela. Existuje stále viac dôkazov, že COQ10 je úzko spojená s kardio-metabolickými poruchami. Jeho doplnok môže byť užitočný pri rôznych chronických a akútnych poruchách. Dopĺňanie koenzýmu Q10 významne zlepšuje aktivitu srdcových buniek popri užívaní statínov po prekonanom infarkte.

Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Imunita a starnutie

Ako silný antioxidant Q10 zabraňuje tvorbe voľných radikálov, posilňuje imunitný systém a podporuje odolnosť voči chorobám. Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Hladina cukru v krvi

Narušená funkcia mitochondrií zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Čo to znamená? Koenzým Q10 zlepšuje fungovanie inzulínových receptorov v bunkách, čo zvyšuje ich citlivosť na hormón inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Barny’s Koenzým Q10 dual je výživový doplnok s obsahom vysokokvalitného japonského koenzýmu a koenzýmu Q10 vo forme mikročastíc, pre lepšiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu.

Neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia sa dávajú do spojitosti s mitochondriálnou dysfunkciou. Nukleové kyseliny, môžu tak ako lipidy a proteíny, podliehať oxidačnému stresu a mitochondriálna DNA je v dôsledku umiestnenia v blízkosti tvorby reaktívnych foriem kyslíka náchylnejšia na poškodenie. Viacerí autori preto skúmali rolu antioxidantov, vrátane CoQ10, v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Je preukázané, že CoQ10 vykazuje neuroprotektívne vlastnosti, môže chrániť neuróny pred poškodením. To vysvetľuje, prečo by CoQ10 mohol mať potenciál byť využívaný pri terapii neurodegeneratívnych porúch.

Q – Symbio je názov medzinárodnej kardiologickej štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of the American College of Cardiology. Mortensen et al. si dali za cieľ zhodnotiť účinnosť CoQ10 u 420 pacientov so stredne závažným až závažným srdcovým zlyhávaním. Pacienti boli rozdelení do skupín, pričom jedna spolu so štandardnou liečbou užívala počas 2 rokov denne 300 mg CoQ10 a druhá neúčinné placebo. U skupiny užívajúcej koenzým Q10 došlo k 43% zníženiu úmrtnosti a k zníženiu počtu hospitalizácií. Výsledky ukazujú, že liečba s CoQ10 spolu so štandardnou terapiou je u týchto pacientov bezpečná, dobre znášaná a spájaná so znížením symptómov (hodnotené podľa klasifikácie NYHA).


Prečítajte si tiež: ČO JE HĹBKOVÁ ŽILOVÁ TROMBÓZA?

Next article