Domovská stránka » Tabu » MÝTY A FAKTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH OČÍ
Tabu

MÝTY A FAKTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH OČÍ

Premýšľate o laserovej operácii očí, ale odrádzajú vás niektoré negatívne príbehy, ktoré si neviete overiť? V tomto článku vám pomôžeme zorientovať sa v tom, čo je pravda a čo mýtus. Poradíme vám, čo robiť, ak sa chcete rýchlo a bezpečne zbaviť okuliarov či kontaktných šošoviek.

Bolí to počas a po zákroku?

Najrozšírenejšou fámou, ktorá sa šíri o laserových operáciách, je tá, že zákrok bolí či už počas, alebo najmä po zákroku. Pred samotnou operáciou dostane pacient kvapky na lokálne znecitlivenie, ktoré sa postarajú o to, že počas zákroku pacient nič necíti. Avšak nebolí vás to ani po odznení anestézy. Teda, ak ste nepodstúpili operáciu starším typom laserov, ktoré sú stále dostupné a cenovo najlacnejšie.

Ak si vyberiete očnú kliniku iClinic, ktorá používa najnovšie technológie, napríklad tretej generácie laserových operácií metódou Relex Smile 3D. Tá vám zaručí bezbolestný pooperačný priebeh. Pri tomto type operačnej metódy sa totiž používa iba femtosekundový laser, ktorý zákrok vykoná tak, že počas neho nedochádza k páleniu tkaniva rohovky či vytvoreniu rezu.

Hrozí mi oslepnutie?

Doteraz sa vo svete vykonali desiatky miliónov laserových operácií očí, a ani v jednom prípade nedošlo k oslepnutiu. Dôvodom je napríklad aj to, že súčasné moderné laserové operácie sa vykonávajú na povrchu oka. Špičkové lasery dokážu prerušiť operáciu aj pri tom najmenšom pohybe oka. Aj z týchto dôvodov je dôležité vybrať si takú očnú kliniku, ktorá pracuje len s tými najnovšími a overenými lasermi a pravidelne svoje technológie obnovuje.

Vedúci očný lekár z očnej kliniky iClinic MUDr. Ivo Ďurkovič vysvetľuje, že existujú zavádzajúce štúdie, ktoré sa šíria ako hoax. Laik ich nevie rozpoznať, a upozorňuje na to, že takzvané haló efekty sú nejaký čas od absolvovania operácie normálne. „Operáciou sa totiž mení optický systém oka, mení sa fyzikálna stránka videnia. Po operácii potrebuje rohovka nejaký čas na to, aby sa ‚preskladala’ a mozog si musí na novú situáciu zvyknúť,“ dodáva.

Podstatné je, vybrať si kvalitnú kliniku so špičkovými odborníkmi, ktorí vám urobia dôkladné komplexné vyšetrenie a navrhnú vám operačnú metódu ušitú na mieru pre vaše oči.

Je operácia len pre krátkozrakých?

Toto už v súčasnosti neplatí. V súčasnosti sa dá zoperovať nielen krátkozrakosť, ale aj ďalekozrakosť a astigmatizmus, avšak iba v rámci určitého rozsahu očnej chyby:

• krátkozrakosť do -10 dioptrií,
• ďalekozrakosť do +6 dioptrií,
• astigmatizmus do 5 cylindrov.

Tieto hodnoty sú však len orientačné, keďže každý ľudský organizmus je jedinečný. Medzi časté zákroky patrí aj refrakčná výmena vnútroočnej šošovky (operačná metóda Prelex), ktorá umožňuje pacientovi zbaviť sa okuliarov na všetky vzdialenosti. Čiže na čítanie, strednú vzdialenosť (napr. pozeranie na PC), ale aj na diaľku. Všetky typy laserových operácií, ktoré sa vykonávajú v očnej klinike iClinic, sú bezbolestné. Aktuálne najnovšia – tretia generácia týchto operácií (zákrok metódou ReLEx SMILE 3D), je dokonca už bez potreby vytvorenia lamely na rohovke, a tiež aj bez nutnosti pálenia rohovky excimerovým laserom.

Každý je vhodný na operáciu očí?

Ak je dioptrická chyba oka veľmi silná a nie je vhodná na vykonanie laserovej operácie oka, máte možnosť absolvovať vnútroočný zákrok. Takzvanú refrakčnú výmenu vlastnej šošovky za novú, umelú,“ vysvetľuje možnosti MUDr. Ďurkovič. Tento typ metódy sa volá Prelex a odporúča sa pacientom po 45. roku veku, keďže laserová operácia už pre nich zvyčajne nie je vhodná. V tomto veku totiž prichádza k prirodzenému starnutiu oka a mnohí ľudia už potrebujú okuliare na čítanie. iClinic ponúka pacientom bezbolestnú operáciu metódou FEMTO Z-PRELEX s využitím femtolaseru, ktorý nahrádza ostrý skalpel. Jej výhodou je trvalé odstránenie dioptrickej chyby, odstránenie rizika vzniku šedého zákalu a predovšetkým to, že dokážu vidieť na blízko, strednú vzdialenosť, ale aj na diaľku, a to bez akýchkoľvek okuliarov.

Je zákrok predražený?

Niekto by možno povedal, že nevýhodou môže byť cena, ale ani to nie je celkom tak. Okuliarové rámy vás neraz vyjdú aj na stovky eur a viete ich poľahky pokaziť. U šošoviek je zas nevýhodou to, že ich treba meniť ešte častejšie ako dioptrické okuliare, čo má výrazný vplyv na vašu peňaženku.

Ak by sme si totiž prepočítali celkové náklady na okuliare či šošovky počas nášho života, zistili by sme, že operácia laserom vychádza v konečnom dôsledku lacnejšie. Ide o jednorazovú investíciu a navyše, jej výhodou je aj to, že sa na ňu vzťahuje doživotná záruka, a to vám dnes garantujú naozaj málokde.

Očná klinika iClinic ponúka svojim pacientom možnosť platby na splátky, možnosť zapojiť sa do skupinovej zľavy, ale aj rôzne zľavy počas celého roka, čím si dokážete náklady na operáciu očí výrazne znížiť.

Viac zistíte na www.iclinic.sk.

Ďalší článok