Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » HÝBTE SA AJ V ZIME, RADÍ ZORA CZOBOROVÁ
Tabu

HÝBTE SA AJ V ZIME, RADÍ ZORA CZOBOROVÁ

Foto: Archiv ZC

MGR. ZORA CZOBOROVÁ

Odborná poradkyňa, trénerka a motivátorka v oblasti fitnes a zdravej výživy

Šport miluje od malička, má za sebou úspešnú profesionálnu kariéru v oblasti fitnes a aerobiku, je autorkou videí o cvičení, má vlastné fitnes centrum a organizuje pobyty zamerané na správnu techniku cvičenia a zdravé stravovanie.

So Zorou Czoborovou, známou fitnes trénerkou, sme sa bavili o motivácii k športu nielen v zime, o jej pohľade na výživové doplnky aj o prevencii rakoviny prsníka. 

Svojich fanúšikov na sociálnych sieťach motivujete k zdravému životnému štýlu. Čo v živote motivuje vás?

Musím sa priznať, že nepotrebujem motiváciu na to, aby som športovala. Narodila som sa ako dieťa, ktoré šport miluje od malička. Od svojich rodičov a od toho tam hore som dostala talent na šport. Niekto získa talent na vynikajúci hlas, niekto na matematiku a ja som dostala práve športový talent. 

V zimných mesiacoch sa ľudia často vyhovárajú na obmedzené možnosti cvičenia. Čo by ste im odporučili?

Športovanie v zimných mesiacoch je samozrejme obmedzené tým, že nie každému sa chce zababušiť a vybehnúť do lesa alebo na prechádzku. Nie sú možné ani iné letné aktivity, ako je plávanie alebo tenis, ale všetko sa dá vymeniť za indoor možnosti. Tých je dnes naozaj veľa, či už sú to fitnes centrá alebo rôzne druhy športu v halách. Ľuďom by som poradila, aby sa pravidelne hýbali a športovali. Dnes je na internete, najmä na YouTube, množstvo kvalitných cvičení. Treba si však vybrať také cvičenie, kde vás cvičiteľ motivuje a aj na diaľku opravuje vašu techniku a upozorňuje na to, čo by ste nemali robiť. Ideálne by ste mali cvičiť aspoň 3-krát týždenne podľa tridsať- až štyridsať minútového videa.

Aký máte vzťah k výživovým doplnkom? Čo je podľa vás kľúčové v rámci príjmu pre telo?

Myslím si, že výživové doplnky sú pre každého človeka dôležitou a nevyhnutnou súčasťou. Osobne by som už aj mladým ľuďom vo veku okolo 25 rokov odporučila vitamínové doplnky, ako je vitamín C a D, a keď ide o aktívnejších športovcov, odporučila by som im doplniť aj kyselinu hyalurónovú a kolagén. To sú spolu so zinkom asi najdôležitejšie veci. Verím tomu, že je to telu prospešné, pretože z bežnej potravy nedokáže získať toľko potrebných látok. 

Ideálne by ste mali cvičiť aspoň 3-krát týždenne podľa tridsať- až štyridsať minútového videa.

V osemdesiatych rokoch ste zažili vážnu nehodu, pri ktorej ste takmer prišli o nohu. Zmenilo to vás alebo váš pohľad na život?

Musela som toho veľa prehodnotiť, vzhľadom na to, že som pri nehode na motorke takmer prišla o ľavú nohu. V tom čase som naozaj siahla na dno svojich fyzických i psychických síl pri návrate do bežného života. Pohľad na život sa mi mení aj s vekom. Keď je človek mladý, neuvedomuje si všetky nástrahy. Dnes, keď vidím niekoho na motorke alebo sa stretnem s maminkou, ktorá rieši, či dieťaťu dovoliť motorku, tak od toho každého odrádzam. Motorka je krásna vec, ale je veľmi nebezpečná.

V minulosti ste sa zúčastnili viacerých akcií na podporu prevencie rakoviny prsníka. Ako k prevencii tohto ochorenia pristupujete vy osobne? 

Vzhľadom na to, že toto ochorenie vnímam aj cez mnohé moje klientky a dokonca sa vyskytlo aj v mojej rodine, pravidelne chodím na kontrolu k mojej obľúbenej pani doktorke. Dokonca som si nechala zistiť, či nemám mutáciu génu BRCA, ktorá zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Trvá veľmi dlho, kým sa to zistí, preto som zaradená do programu, kde musím byť často a pravidelne sledovaná. 

Next article
Domovská stránka » Tabu » HÝBTE SA AJ V ZIME, RADÍ ZORA CZOBOROVÁ
Tabu

EMMA LACOVÁ A JEJ POSTOJ K TABU ZÁLEŽITOSTIAM

Čomu sa venujete, čo vás baví? 

Venujem sa primárne tvorbe kontentu na sociálnych sieťach, zo začiatku to bola iba zábavka, no neskôr sa z toho stala moja práca, za čo som rada, kedže ma to baví.  Pomimo toho pracujem na svojej vlastnej značke oblečenia. 

Každý zažil aspoň raz za život situáciu, kedy sa cítil trápne. Ako sa staviate vy k TABU záležitostiam?

Všeobecne, čo sa týka TABU tém, som veľmi otvorená, nemám problém rozprávať o témach, o ktorých sa ľudia boja hovoriť. Či už s blízkym okolím, alebo aj so svojimi sledovateľmi, ale ajvďaka tomu, akospoločnosť nastavila pohľad na tieto témy, napr. psychické choroby/duševné zdravie, ženské ochorenia, menštruácia, pohlavné choroby, ale aj sex či drogy. Osobne si myslím, že o týchto témach by sa malo viac hovoriť, predovšetkým na základných školách, kde sa deti práve začínajú stretávať s týmito témami na vlastnej koži.

@emmalacova

Odsudzovanie & diverzita podl’a Emmy

Pravidelne chodíte na Dúhový PRIDE na podporu LGBT komunity. Stretli ste sa už s niekým, kto vás za to odsúdil?

V prvom rade sa obklopujem ľuďmi, ktorí sú chápaví a tolerantní a čo sa týka širokej verejnosti, tam som sa zopárkrát stretla s odsudzovaním, ale pokiaľ to neprejde do fyzického kontaktu, čo sa mi, našťastie, nikdy nestalo, tak sa ma to nedotýka. Na Pride v Prahe som sa však stretla s protestom proti LGBT, držali transparenty, no nijak násilne nezasahovali do pochodu. V každom prípade, celkovo si takéto veci neberiem k srdcu a robím naďaľej to, čo ma baví, nehľadiac na to, čo si ľudia myslia.

Emma Lacova

Slovensko je v porovnaní s inými krajinami stále pozadu, čo sa týka diverzity populácie. Čo by podľa vás mohlo byť riešením?

Čas, dostatok informácií a edukácia. Čo tým myslím? Treba nechať ľuďom čas, aby si zvykli na to, že sa doba posúva dopredu a je to úplne v poriadku.

Keď načneme tému feminizmu, aký máte vzťah k tomuto hnutiu?

Feminizmus ako taký má dobrú myšlienku, vďaka feminizmu majú ženy práva také, aké majú, môžeme si sadnúť za volant, chodiť do práce, mať volebné právo. No rovnako ako v každom inom smere, aj pri feminizme sa stretávame s extrémizmom, čo už nie je také dobré, pretože pre tento extrémistický prejav mnohí ľudia samotné hnutie odsudzuje. Samotné hnutie bojuje za to, aby muži a ženy mali rovnaké práva.

Next article