Domovská stránka » Slovenský pacient » RIA ZELISKOVÁ: UNIVERZÁLNE RADY PRE RODIČOV NEEXISTUJÚ
Slovenský pacient

RIA ZELISKOVÁ: UNIVERZÁLNE RADY PRE RODIČOV NEEXISTUJÚ

Foto: Archiv RZ

Vinárka Ria Zelisková zo Svätého Jura pracuje s manželom vo vinohrade, kde sa ich štyri deti veľmi rady hrajú. Po večeroch sa venuje instagramovému profilu Vinárova žena.

RIA ZELISKOVÁ

Volám sa Ria Zelisková. Žijem vo Svätom Jure, som mamou (zatiaľ) štyroch detí. Vyštudovala som marketingovú komunikáciu, no už 9 rokov som na materskej dovolenke. Marketingu sa venujem hlavne v našom vinárstve, ktoré sme vybudovali s manželom. O vinohrady sme sa starali obaja od malička popri našich rodičoch. Organizujem rôzne druhy degustácií a spravujem instagramový profil Vinárova žena, kde sa snažím autenticky ukazovať bežný život našej veľkej rodiny a prácu vo vinohradoch.

Ste mamou štyroch detí. Darí sa vám skĺbiť čas strávený s rodinou s písaním blogu, prípadne s prácou vo vinici?

Musím povedať, že áno. Deti majú pobyt vo vinohradoch ako hru. V niektorých majú svoj bunker, v iných potôčiky, takže kým s mužom pracujeme, oni sa hrajú. Čas na tvorbu obsahu na našom blogu si rada nachádzam večer, keď deti zaspávajú. Je to pre mňa forma relaxu, keď sa môžem z niektorých tém vypísať.

Boli ste odjakživa rodinný typ?

Veľmi. Vyrastala som v obrovskej rodine, kde nikdy nebola nuda. Od malička som sa hrala na maminku a vymýšľala som si mená pre moje štyri deti. Nakoniec ich bude päť, už tento rok v auguste.

Aké sú vaše obľúbené rodičovské aktivity? Je náročné vymyslieť zábavu, keď sú deti rôzneho pohlavia?

Deti si vždy nájdu spoločnú hru. Dokonca dcérky majú oveľa radšej synove námety na hru. Vymýšľajú si rôzne témy hier, stavajú bunkre, prezliekajú sa do kostýmov, čítajú spolu knihy a kreslia.

My s nimi veľmi radi hrávame spoločenské hry, do ktorých zapájame aj mladšie baby tak, že nám sedia na kolenách a obkukávajú. No najradšej trávime čas vonku – vinohrad, záhrada, les, výlety do okolia.

Absolvovali ste počas tehotenstiev prenatálnu diagnostiku, pri ktorej sa dajú odhaliť ochorenia, ako je hemofília?

Neabsolvovala som žiadne špeciálne vyšetrenia. Chodila som len na pravidelné gynekologické prehliadky.

Čo by ste odkázali budúcim rodičom?

Univerzálne rady podľa mňa neexistujú. To, čo platí pri prvom dieťati, už nemusí platiť pri treťom. Prvorodičia sú vždy veľmi opatrní, všetko je pre nich nové, a tak je to správne. Veď aj my sme boli pred 9 rokmi čerstvými rodičmi a všetko sme sa museli naučiť.

Mala som knižky, skúsenosti našich mám, no musím povedať, že najlepšie sme sa učili na vlastných chybách. Či už išlo o spánok bábätka, príkrmy, choroby, výber hračiek… Naša prvorodená dcéra nám bola najlepším učiteľom, ako funguje svet bábätka, čo potrebuje a čo, naopak, vôbec nepotrebuje.

Pri druhom to bolo trochulepšie a pri treťom a ďalšom dieťati to u nás už išlo veľmi prirodzene a ľahučko.

Ďalší článok
Domovská stránka » Slovenský pacient » RIA ZELISKOVÁ: UNIVERZÁLNE RADY PRE RODIČOV NEEXISTUJÚ
ADVERTORIAL

MALÍGNY MELANÓM JE NAJRIZIKOVEJŠÍ ZHUBNÝ KOŽNÝ NÁDOR

Ak sa nám na koži objaví čokoľvek nové a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo, treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa.

MUDr. ZUZANA MURÁROVÁ, PhD. 

dermatovenerológ, Národný onkologický ústav

Najrizikovejší zhubný kožný nádor je malígny melanóm. Je to pre nebezpečenstvo tvorby metastáz.

Čo najčastejšie spôsobuje malígny melanóm a kto patrí do najrizikovejšej skupiny?

Malígny melanóm, prípadne jeho predstupeň, je zväčša na koži viditeľný a dobre prístupný klinickej diagnostike a dermatoskopickému vyšetreniu. Na vznik tohto agresívneho nádoru majú predispozíciu ľudia s bledým typom pokožky so sklonom k jej spáleniu – fototypy I a II, ľudia s vysokým počtom pigmentových névov – znamienok –, nad 50, tí, u ktorých sa tento typ rakoviny už vyskytol u pokrvných príbuzných alebo už takýto nádor mali. Ohrození sú aj ľudia, ktorí sa nadmerne vystavovali UV žiareniu, prípadne pacienti s oslabenou imunitou.

Je niečo, čo môžu ľudia urobiť, aby sa chránili pred rakovinou kože?

V prvom rade by sme mali vedieť o svojom osobnom riziku možného vzniku kožnej rakoviny. Tomu by sme mali prispôsobiť svoje denné aktivity vonku v čase, keď je intenzita slnečného žiarenia vysoká. Ochrana pred spálením a nadmerným opálením kože je základom v prevencii kožnej rakoviny. Návyky ochrany pokožky pred spálením by sa mali začať už v detstve, keďže v tomto období deti trávia veľa času vonku.

Vedia sa ľudia vyšetriť aj sami? Ako sa odlišuje malígny melanóm od bežného znamienka?

Samovyšetrovanie kože je veľmi dôležité, hlavne pre ľudí s mnohopočetnými névami. Nutné je prehliadnuť celý kožný povrch v pravidelných intervaloch niekoľkokrát ročne. Ľuďom s mnohopočetnými znamienkami odporúčame pravidelnú fotodokumentáciu rizikových miest.

Varovný signál je čokoľvek nové, čo nám vznikne na koži a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo. Vtedy treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa. K ďalším varovným signálom patria zmeny pôvodného pigmentového névu.

Dermatologické vyšetrenie odporúčame raz ročne, je rýchle a bezbolestné. Skúsený dermatológ vie už v tomto kroku odhaliť zhubný kožný nádor.

Ako sa malígne melanómy liečia?

Základnou liečbou je kompletné chirurgické odstránenie nádoru s následným histologickým vyšetrením. Súčasťou diagnostického postupu sú aj vyšetrenia krvi, ultrazvuk alebo CT – keď zisťujeme, či sa ochorenie z kože nerozšírilo na lymfatické uzliny alebo na vnútorné orgány.

Pacienti s metastatickým ochorením sú liečení modernou liečbou podľa rozhodnutia medziodborových liečebných tímov. K takejto liečbe patrí biologická liečba – BRAF+MEK inhibítory a imunoterapia.

Ďalší článok