Domovská stránka » Slovenský pacient » PRI VYSOKOM KRVNOM TLAKU A CHOLESTEROLE JE DÔLEŽITÁ NAJMÄ ŽIVOTOSPRÁVA
ADVERTORIAL

Vysoký krvný tlak a zvýšená hladina cholesterolu hrozia každému z nás. Dá sa im však účinne predchádzať a nezanedbávať preventívne prehliadky.

Doc. MUDr. EVA GONÇALVESOVÁ, CSc.

FESC, FHFA, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti

Docentka Eva Gonçalvesová zdôrazňuje, že ľudia v rámci prevencie hypertenzie a vysokého cholesterolu toho môžu urobiť pomerne veľa.

Čo všetko sa dá robiť proti hrozbe vysokého tlaku a cholesterolu?

Pri vysokom krvnom tlaku je zásadným opatrením redukovať množstvo prijatej soli. Nie je to jednoduché, pretože každá potravina, ktorú kúpite, už nejakú soľ má. Dôležité je neprisáľať jedlo, čiže soľničky zo stola treba odstrániť. V domácnosti hypertonika soľničky neexistujú. Pri cholesterole je situácia komplexnejšia a aj názory sa menia.

Platí, že treba vylúčiť zo stravy látky, ktoré majú veľa nasýtených mastných kyselín, teda predovšetkým živočíšne tuky a palmový olej. Môžeme ich nahradiť olivovým alebo repkovým olejom. Najhoršia kombinácia, ktorá zvyšuje hladinu cholesterolu, sú zlé tuky a sladké.

Pre vysoký krvný tlak je typické, že nemá žiadne príznaky. To je na tom najzákernejšie a najzložitejšie, pretože chorí ľudia sa cítia zdraví…

Ako sa prejavuje vysoký tlak a cholesterol?

Najväčší problém je, že takmer nijako. Pre vysoký krvný tlak je typické, že nemá žiadne príznaky. To je na tom najzákernejšie a najzložitejšie, pretože chorí ľudia sa cítia zdraví, neprikladajú význam preventívnym prehliadkam.

V každom prípade, ľuďom nad 40 rokov sa odporúča dať si zmerať krvný tlak aspoň raz do roka. Ak cholesterol nemá extrémne hodnoty, tiež ho nevidieť ani nebolí. Mierne zvýšené hladiny cholesterolu sú bez akýchkoľvek príznakov. 

AKO SI UDRŽAŤ ZDRAVÉ SRDCE? PREČÍTAJTE SI TU

Vedia si ľudia skontrolovať tlak či cholesterol aj doma?

Tlak je veľmi jednoduché merať doma. Na trhu je celé spektrum veľmi jednoduchých a spoľahlivých tlakomerov. Nie je však vhodné kupovať prístroje, ktoré merajú tlak na zápästí. Môže to byť pohodlné, ale presne sa tlak krvi dá odmerať jedine na ramene.

Ideálne je merať ho ráno a večer v pokoji pred užitím liekov. Existujú aj prístroje na meranie cholesterolu doma, ale sú veľmi drahé a nie veľmi presné. 

Ktoré faktory vplývajú na zvýšený tlak či cholesterol?

Obezita, alkohol, fajčenie, prejedanie sa, nedostatok telesného pohybu, stresujúce zamestnanie alebo životné situácie. Toto všetko sa podieľa na vysokom krvnom tlaku a cholesterole. 

AKÉ POŠKODENIA MÔŽE SPÔSOBIŤ VYSOKÝ KRVNÝ TLAK V TELE? PREČÍTAJTE SI TU

Ktorí ľudia patria do rizikovej skupiny týchto ochorení?

Každý z nás. Závisí to od životosprávy aj veku. Vieme, že po 50. roku života bude mať hypertenziu 50 až 60 % populácie. Preto je extrémne dôležité chodiť každé 2 roky na preventívne prehliadky. 

Čo by ste odporučili zdravým ľuďom, aby nemali problémy s vysokým krvným tlakom a cholesterolom?

Je to jednoduché. Nefajčiť, alkohol piť veľmi obmedzene, zdravo sa stravovať, chodiť na preventívne prehliadky a nájsť si čas na pohyb na čerstvom vzduchu. Toto sa stále opakuje, ale je dôležité to ľuďom pripomínať, aby sa vyhli prípadným zdravotným problémom. 

Ďalší článok
Domovská stránka » Slovenský pacient » PRI VYSOKOM KRVNOM TLAKU A CHOLESTEROLE JE DÔLEŽITÁ NAJMÄ ŽIVOTOSPRÁVA
ADVERTORIAL

Ak sa nám na koži objaví čokoľvek nové a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo, treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa.

MUDr. ZUZANA MURÁROVÁ, PhD. 

dermatovenerológ, Národný onkologický ústav

Najrizikovejší zhubný kožný nádor je malígny melanóm. Je to pre nebezpečenstvo tvorby metastáz.

Čo najčastejšie spôsobuje malígny melanóm a kto patrí do najrizikovejšej skupiny?

Malígny melanóm, prípadne jeho predstupeň, je zväčša na koži viditeľný a dobre prístupný klinickej diagnostike a dermatoskopickému vyšetreniu. Na vznik tohto agresívneho nádoru majú predispozíciu ľudia s bledým typom pokožky so sklonom k jej spáleniu – fototypy I a II, ľudia s vysokým počtom pigmentových névov – znamienok –, nad 50, tí, u ktorých sa tento typ rakoviny už vyskytol u pokrvných príbuzných alebo už takýto nádor mali. Ohrození sú aj ľudia, ktorí sa nadmerne vystavovali UV žiareniu, prípadne pacienti s oslabenou imunitou.

Je niečo, čo môžu ľudia urobiť, aby sa chránili pred rakovinou kože?

V prvom rade by sme mali vedieť o svojom osobnom riziku možného vzniku kožnej rakoviny. Tomu by sme mali prispôsobiť svoje denné aktivity vonku v čase, keď je intenzita slnečného žiarenia vysoká. Ochrana pred spálením a nadmerným opálením kože je základom v prevencii kožnej rakoviny. Návyky ochrany pokožky pred spálením by sa mali začať už v detstve, keďže v tomto období deti trávia veľa času vonku.

Vedia sa ľudia vyšetriť aj sami? Ako sa odlišuje malígny melanóm od bežného znamienka?

Samovyšetrovanie kože je veľmi dôležité, hlavne pre ľudí s mnohopočetnými névami. Nutné je prehliadnuť celý kožný povrch v pravidelných intervaloch niekoľkokrát ročne. Ľuďom s mnohopočetnými znamienkami odporúčame pravidelnú fotodokumentáciu rizikových miest.

Varovný signál je čokoľvek nové, čo nám vznikne na koži a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo. Vtedy treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa. K ďalším varovným signálom patria zmeny pôvodného pigmentového névu.

Dermatologické vyšetrenie odporúčame raz ročne, je rýchle a bezbolestné. Skúsený dermatológ vie už v tomto kroku odhaliť zhubný kožný nádor.

Ako sa malígne melanómy liečia?

Základnou liečbou je kompletné chirurgické odstránenie nádoru s následným histologickým vyšetrením. Súčasťou diagnostického postupu sú aj vyšetrenia krvi, ultrazvuk alebo CT – keď zisťujeme, či sa ochorenie z kože nerozšírilo na lymfatické uzliny alebo na vnútorné orgány.

Pacienti s metastatickým ochorením sú liečení modernou liečbou podľa rozhodnutia medziodborových liečebných tímov. K takejto liečbe patrí biologická liečba – BRAF+MEK inhibítory a imunoterapia.

Ďalší článok