Domovská stránka » Slovenský pacient » MAROŠ MOLNÁR: PRI CVIČENÍ SI TREBA STANOVIŤ REÁLNY A SPLNITEĽNÝ CIEĽ
Slovenský pacient

MAROŠ MOLNÁR: PRI CVIČENÍ SI TREBA STANOVIŤ REÁLNY A SPLNITEĽNÝ CIEĽ

FOTO: Archív MM

Maroš Molnár je slovenský profesionálny kondičný tréner a bývalý atlét. V roku 2007 spoločne s manželkou Zuzanou založili spoločnosť MOLfit ako centrum funkčného a klasického silového tréningu. Porozprávali sme sa s ním o práci trénera alebo o tom, ako správne začať s cvičením.

MAROŠ MOLNÁR

Maroš je držiteľom viacerých certifikátov, napríklad certifikátu Silvovej metódy, certifikátu športovej fyzioterapie, certifikátu pre medicínsky pilates či certifikátu pre neuro-ortopedický stabilizačný tréning. Je autorom knihy Gauč alebo šťastie, návodu na lepší a aktívnejší život pre všetkých, ktorí po ňom túžia.

Ak chceme pracovať na svojej postave, zdraví a výkonnosti, je dôležité mať pestrú stravu a naplánované tréningy.

Vaša kariéra prešla od trénovania vrcholových športovcov k obéznym ľuďom. Aké sú rozdiely v strave a pri cvičení týchto dvoch skupín?

Z hľadiska pestrosti obe tieto skupiny musia mať stravu pestrú a vyváženú. Čo sa týka kalórií, strava obézneho človeka je oveľa prísnejšia a striktnejšia ako strava športovca.

Strava obézneho je nastavená na znižovanie hmotnosti, strava športovca na zvyšovanie výkonnosti. A športovec si môže sem-tam dovoliť aj nejaký prešľap.

Ako zdravotné komplikácie spojené s obezitou ovplyvňujú tréning? 

Je to veľmi individuálne, závisí to od pohybového stavu každého obézneho človeka. Jedno je však isté – obezita limituje v pohybe každého a cvičenia treba voliť veľmi opatrne tak, aby ho posúvali dopredu, nie dozadu.

Vždy sa dá nájsť nejaká regresia cviku, napríklad pri valgozite alebo gombíkových ramenách. Treba vždy problém stabilizovať, až potom sa posúvať dopredu.

Pre kondičného trénera je šport pravdepodobne prioritou. Čo robíte pre svoje zdravie okrem neho?

Okrem svojho vlastného tréningu 4- až 6-krát týždenne zaraďujem prechádzky v prírode, kde každý deň prejdem 12- až 15-tisíc krokov a kúpil som si prsteň OURA ring, kde si sledujem  kvalitu spánku a moju pripravenosť na deň.

Sústredíte sa na vhodnú výživu, pravidelne športujete. Trápi vás napriek tomu nejaký zdravotný problém?

Áno, jasné že mám aj ja nejaké problémy. Napríklad mám veľké problémy s členkami (keďže som mal v mladosti veľké množstvo podvrtnutí a nijako som to neriešil), mám artrózu 3. stupňa. Ale vždy sa dá nájsť možnosť, ako športovať.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí chcú robiť niečo so svojou postavou, no nevedia, kde začať?

V prvom rade si musia stanoviť reálny cieľ, ktorý je splniteľný. Naplánovať si na celý týždeň, čo chcú trénovať, ale hlavne čas, kedy chcú trénovať, a zapísať si to do diára. To je prvý predpoklad, že tréning nevynechajú.

Naplánovať si jednoduché cvičenia, napríklad na každý druhý deň. Drepy 3 x 10 a kľuky 3 x maximum, a je dôležité, aby to urobili. Postupne, keď sa budú zlepšovať, môžu si cviky pridávať alebo zvyšovať ich intenzitu alebo objem.

Ďalší článok
Domovská stránka » Slovenský pacient » MAROŠ MOLNÁR: PRI CVIČENÍ SI TREBA STANOVIŤ REÁLNY A SPLNITEĽNÝ CIEĽ
ADVERTORIAL

MALÍGNY MELANÓM JE NAJRIZIKOVEJŠÍ ZHUBNÝ KOŽNÝ NÁDOR

Ak sa nám na koži objaví čokoľvek nové a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo, treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa.

MUDr. ZUZANA MURÁROVÁ, PhD. 

dermatovenerológ, Národný onkologický ústav

Najrizikovejší zhubný kožný nádor je malígny melanóm. Je to pre nebezpečenstvo tvorby metastáz.

Čo najčastejšie spôsobuje malígny melanóm a kto patrí do najrizikovejšej skupiny?

Malígny melanóm, prípadne jeho predstupeň, je zväčša na koži viditeľný a dobre prístupný klinickej diagnostike a dermatoskopickému vyšetreniu. Na vznik tohto agresívneho nádoru majú predispozíciu ľudia s bledým typom pokožky so sklonom k jej spáleniu – fototypy I a II, ľudia s vysokým počtom pigmentových névov – znamienok –, nad 50, tí, u ktorých sa tento typ rakoviny už vyskytol u pokrvných príbuzných alebo už takýto nádor mali. Ohrození sú aj ľudia, ktorí sa nadmerne vystavovali UV žiareniu, prípadne pacienti s oslabenou imunitou.

Je niečo, čo môžu ľudia urobiť, aby sa chránili pred rakovinou kože?

V prvom rade by sme mali vedieť o svojom osobnom riziku možného vzniku kožnej rakoviny. Tomu by sme mali prispôsobiť svoje denné aktivity vonku v čase, keď je intenzita slnečného žiarenia vysoká. Ochrana pred spálením a nadmerným opálením kože je základom v prevencii kožnej rakoviny. Návyky ochrany pokožky pred spálením by sa mali začať už v detstve, keďže v tomto období deti trávia veľa času vonku.

Vedia sa ľudia vyšetriť aj sami? Ako sa odlišuje malígny melanóm od bežného znamienka?

Samovyšetrovanie kože je veľmi dôležité, hlavne pre ľudí s mnohopočetnými névami. Nutné je prehliadnuť celý kožný povrch v pravidelných intervaloch niekoľkokrát ročne. Ľuďom s mnohopočetnými znamienkami odporúčame pravidelnú fotodokumentáciu rizikových miest.

Varovný signál je čokoľvek nové, čo nám vznikne na koži a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo. Vtedy treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa. K ďalším varovným signálom patria zmeny pôvodného pigmentového névu.

Dermatologické vyšetrenie odporúčame raz ročne, je rýchle a bezbolestné. Skúsený dermatológ vie už v tomto kroku odhaliť zhubný kožný nádor.

Ako sa malígne melanómy liečia?

Základnou liečbou je kompletné chirurgické odstránenie nádoru s následným histologickým vyšetrením. Súčasťou diagnostického postupu sú aj vyšetrenia krvi, ultrazvuk alebo CT – keď zisťujeme, či sa ochorenie z kože nerozšírilo na lymfatické uzliny alebo na vnútorné orgány.

Pacienti s metastatickým ochorením sú liečení modernou liečbou podľa rozhodnutia medziodborových liečebných tímov. K takejto liečbe patrí biologická liečba – BRAF+MEK inhibítory a imunoterapia.

Ďalší článok