Domovská stránka » Slovenský pacient » DOBRÝ ANJEL ROZPRESTIERA KRÍDLA UŽ AJ NAD RODINY SO SKLERÓZOU MULTIPLEX
Slovenský pacient

DOBRÝ ANJEL ROZPRESTIERA KRÍDLA UŽ AJ NAD RODINY SO SKLERÓZOU MULTIPLEX

V spolupráci s:
FOTO: Archív DA
V spolupráci s:
FOTO: Archív DA

Veľa mladých rodín plánovalo svoje životy úplne inak, kým jedného člena nezasiahla skleróza multiplex a všetko v domácnosti nezastavila. Teraz sa v dôsledku ochorenia niektoré rodiny ocitli na pokraji chudoby a potrebujú pomoc. 

O tom, ako vyzerá život mladej mamičky s dvoma dcérami a so sklerózou multiplex, úprimne porozprávala pani Mariana zo Serede.

Ako vyzerá bežný deň vo vašej rodine?

Začíname ako bežná rodina raňajkami, ale musím sa priznať, že aj príprava jedla ma vie veľmi rýchlo unaviť. Bez pomoci asistentky si to neviem predstaviť. Mám ju na päť a pol hodiny denne. Ráno odprevadí staršiu dcérku Lauru do škôlky a potom mi pomáha s šesťmesačnou Ester.

Niekedy nie som schopná postarať sa o seba, nieto ešte o deti.

Musím sa však priznať, že malú nemám často na rukách. Mám slabé ruky aj nohy a problém s koordináciou. Bojím sa, aby mi malá nespadla z rúk. Keď privezie asistentka dcérku zo škôlky, Laura mi pomáha s domácnosťou aj s malou. Je veľmi zlatá a som jej vďačná, že sme taký dobrý tím.

Skleróza multiplex je vo vašom živote už 9 rokov. Ako vám ho zmenila?

Zmenila ho od základov. Môj syn mal vtedy len 4 mesiace, keď som prestala vidieť na jedno oko. Začala som to riešiť a vyšetrenia potvrdili sklerózu multiplex.

Prvé roky boli veľmi náročné, táto choroba má mnoho pridružených chorôb a môj život ovplyvnila hlavne únava. Ťažkosti sa prejavili aj na vzťahu s manželom a po pár rokoch sme sa rozviedli.

AJ VY CHCETE POMÔCŤ? DARUJTE KRÍDLA AKO DARČEK

Ako teraz zvládate sama starostlivosť o domácnosť a výchovu detí?

Je to náročné z finančnej, fyzickej aj psychickej stránky. Môj život ovplyvňuje hlavne únava a problémy s pohybom. Pracovať nemôžem už dlhšie, som na invalidnom dôchodku.

Kvôli môjmu zdravotnému stavu mám asistentku, ktorá mi pomáha s upratovaním, nákupmi a deťmi, je to pre mňa veľká pomoc.

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Spomínali ste finančné ťažkosti. Ako ste sa s tým vyrovnali?

Hľadám všetky možné spôsoby, ako dať deťom normálny život. Naše príjmy sú môj invalidný dôchodok a rodičovský príspevok. Mám nárok na preplatenie benzínu, ale je to len pár eur, a to nám nestačí. Cestujem zo Serede do Bratislavy na vyšetrenia skoro každý týždeň kvôli mne a kvôli mladšej dcérke, ktorá sa narodila s hemangiómom na tváričke.

Naše príjmy sú nižšie ako náklady na život. Keď ja alebo deti potrebujeme nové oblečenie, chodím do charity. Nájdu sa tam aj hračky pre dievčatá. Pomoc od Dobrých anjelov je mojím svetielkom nádeje každý mesiac.

Ďalší článok