Domovská stránka » Slovenský pacient » DIANA HÁGEROVÁ: ČAS S DEŤMI MA NAPĹŇA
Slovenský pacient

DIANA HÁGEROVÁ: ČAS S DEŤMI MA NAPĹŇA

FOTO: Archív DH

Moderátorka a influencerka Diana Hágerová nám porozprávala o zmenách, ktoré jej prinieslo materstvo, aj o tom, ako sa stará o zdravie svojej rodiny.

DIANA HÁGEROVÁ

Diana Hágerová, moderátorka a influencerka, má s partnerom, moderátorom Romanom Juraškom, dve deti, štvorročnú Izabelku a ročného Tristanka.

Ste dvojnásobnou mamičkou. Ako spolu vychádzajú Vaše deti?

Odkedy sme Tristanka priniesli domov z pôrodnice, Izabelka sa doňho zaľúbila. Stále ho hladká, mojká, keď bol úplne maličký, museli sme ich strážiť, lebo ho stále chcela nosiť na rukách.

Teraz, keď je väčší, pomáha mu chodiť, vedia sa už spolu aj trošku pohrať. Verím, že im dobrý vzťah vydrží aj v dospelosti. Samozrejme, ako všetky deti majú tiež svoje nálady a dni, keď potrebujú viac pozornosti len pre seba. 

Snažíme sa hýbať a viesť k tomu aj deti. Náš jedálniček je plný ovocia a zeleniny.

Ako sa zmenil váš život, odkedy ste sa stali mamou?

Môj život sa zmenil výrazne. Klasickú prácu som vymenila za „prácu“, ktorú milujem. Čas trávený s deťmi ma napĺňa, rada sledujem ich pokroky, rozmýšľanie, vediem debaty s Izabelkou.

Prichádza však aj únava a vyčerpanie, to k tomu patrí. Zmenou prešiel aj náš partnerský život, keďže je veľmi málo chvíľ, keď sme s Romanom len my dvaja. 

FOTO: Archív DH
FOTO: Archív DH

Uvažovali ste počas tehotenstiev nad možnosťou prenatálnej diagnostiky, ktorá môže odhaliť rôzne ochorenia detí ešte pred narodením?

Priznám sa, že pri prvom tehotenstve som bola celý čas v takej eufórii, že niečo podobné mi ani nenapadlo. Naopak, pri druhom som pociťovala väčšie obavy a prenatálnu diagnostiku som aj absolvovala. 

Ako sa staráte o zdravie vašej rodiny? Potrpíte si napríklad na životosprávu?

Chodievame pravidelne na preventívne prehliadky. Denne sa prechádzame, v zime lyžujeme, v lete zase obľubujeme korčule, bicykle či plávanie. Snažíme sa hýbať a viesť k tomu aj deti. Náš jedálniček je plný ovocia a zeleniny. A, samozrejme, dávame si vitamíny. 

Ďalší článok
Domovská stránka » Slovenský pacient » DIANA HÁGEROVÁ: ČAS S DEŤMI MA NAPĹŇA
ADVERTORIAL

MALÍGNY MELANÓM JE NAJRIZIKOVEJŠÍ ZHUBNÝ KOŽNÝ NÁDOR

Ak sa nám na koži objaví čokoľvek nové a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo, treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa.

MUDr. ZUZANA MURÁROVÁ, PhD. 

dermatovenerológ, Národný onkologický ústav

Najrizikovejší zhubný kožný nádor je malígny melanóm. Je to pre nebezpečenstvo tvorby metastáz.

Čo najčastejšie spôsobuje malígny melanóm a kto patrí do najrizikovejšej skupiny?

Malígny melanóm, prípadne jeho predstupeň, je zväčša na koži viditeľný a dobre prístupný klinickej diagnostike a dermatoskopickému vyšetreniu. Na vznik tohto agresívneho nádoru majú predispozíciu ľudia s bledým typom pokožky so sklonom k jej spáleniu – fototypy I a II, ľudia s vysokým počtom pigmentových névov – znamienok –, nad 50, tí, u ktorých sa tento typ rakoviny už vyskytol u pokrvných príbuzných alebo už takýto nádor mali. Ohrození sú aj ľudia, ktorí sa nadmerne vystavovali UV žiareniu, prípadne pacienti s oslabenou imunitou.

Je niečo, čo môžu ľudia urobiť, aby sa chránili pred rakovinou kože?

V prvom rade by sme mali vedieť o svojom osobnom riziku možného vzniku kožnej rakoviny. Tomu by sme mali prispôsobiť svoje denné aktivity vonku v čase, keď je intenzita slnečného žiarenia vysoká. Ochrana pred spálením a nadmerným opálením kože je základom v prevencii kožnej rakoviny. Návyky ochrany pokožky pred spálením by sa mali začať už v detstve, keďže v tomto období deti trávia veľa času vonku.

Vedia sa ľudia vyšetriť aj sami? Ako sa odlišuje malígny melanóm od bežného znamienka?

Samovyšetrovanie kože je veľmi dôležité, hlavne pre ľudí s mnohopočetnými névami. Nutné je prehliadnuť celý kožný povrch v pravidelných intervaloch niekoľkokrát ročne. Ľuďom s mnohopočetnými znamienkami odporúčame pravidelnú fotodokumentáciu rizikových miest.

Varovný signál je čokoľvek nové, čo nám vznikne na koži a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo. Vtedy treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa. K ďalším varovným signálom patria zmeny pôvodného pigmentového névu.

Dermatologické vyšetrenie odporúčame raz ročne, je rýchle a bezbolestné. Skúsený dermatológ vie už v tomto kroku odhaliť zhubný kožný nádor.

Ako sa malígne melanómy liečia?

Základnou liečbou je kompletné chirurgické odstránenie nádoru s následným histologickým vyšetrením. Súčasťou diagnostického postupu sú aj vyšetrenia krvi, ultrazvuk alebo CT – keď zisťujeme, či sa ochorenie z kože nerozšírilo na lymfatické uzliny alebo na vnútorné orgány.

Pacienti s metastatickým ochorením sú liečení modernou liečbou podľa rozhodnutia medziodborových liečebných tímov. K takejto liečbe patrí biologická liečba – BRAF+MEK inhibítory a imunoterapia.

Ďalší článok