Domovská stránka » Slovenský pacient » AK SME OCHOTNÍ SA ZMENIŤ, MÔŽEME BYŤ ZDRAVŠÍ
Slovenský pacient

AK SME OCHOTNÍ SA ZMENIŤ, MÔŽEME BYŤ ZDRAVŠÍ

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Epidémia, inflácia, vojna – nečakane nás postihli tri nešťastia, ktoré významne odkrojili zo štátneho rozpočtu. Starostlivý štát by to však mal všetko zvládnuť a, ako každý rok, tak aj tento, nájsť dostatok financií na riadny chod zdravotníctva. 

RADOSLAV HERDA

Predseda občianskeho združenia SLOVENSKÝ PACIENT

Na povrchu čelíme ekonomickej výzve. No pod ňou čelíme oveľa hlbším výzvam. Napríklad, či dokážeme zvrátiť rastúce počty pacientov s cukrovkou, demenciami, fibriláciami predsiení alebo poruchami pohybového aparátu. Či sa dokážeme zdravšie stravovať, viac sa hýbať a menej sa stresovať, aby sme odľahčili systém zdravotnej starostlivosti.

Dokážeme sa zdravšie stravovať, viac sa hýbať a menej sa stresovať, aby sme odľahčili systém zdravotnej starostlivosti?

Alebo – či nám bude stačiť iba polovica, alebo len tretina návštev u lekára. Namiesto dnešných 12 návštev na obyvateľa by sme tak absolvovali iba 6 (ako vo Francúzsku) alebo len 4 návštevy za rok (ako v Dánsku). Alebo – či si vieme predstaviť, že sa k lekárovi nedostaneme vôbec, ak nebudeme mať reálny zdravotný problém.

Cukrovka, srdce a cievy: Prečo diabetici zomierajú na kardiovaskulárne ochorenia?

Vieme si predstaviť, že budú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti odmeňovaní podľa výsledkov liečby a my budeme musieť s nimi úzko spolupracovať, aby tieto výsledky dosiahli?

Alebo, že sa nám zvýšia zdravotné odvody, ak sa nebudeme o seba adekvátne starať – ak budeme fajčiť, piť alebo keď nebudeme pravidelne chodiť na preventívne prehliadky? 

Horúčka u detí. Viete, ako si s ňou poradiť?

Dokážeme si predstaviť, že sa budeme musieť aktívne pripravovať na plánovanú operáciu, aby sme zlepšili jej výsledky a skrátili počet dní v nemocnici o pár dní? Že budeme musieť nutrične a fyzicky posilňovať naše telo, aby sa lepšie zotavovalo po operácii, malo menej komplikácií a reoperácií? 

V zahraničí sa toto všetko už podarilo. A keď sa to podarí aj nám, budeme zdravší. 

Máme však skutočnú ochotu meniť sa? Uvidíme o rok. 

Ďalší článok
Domovská stránka » Slovenský pacient » AK SME OCHOTNÍ SA ZMENIŤ, MÔŽEME BYŤ ZDRAVŠÍ
ADVERTORIAL

MALÍGNY MELANÓM JE NAJRIZIKOVEJŠÍ ZHUBNÝ KOŽNÝ NÁDOR

Ak sa nám na koži objaví čokoľvek nové a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo, treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa.

MUDr. ZUZANA MURÁROVÁ, PhD. 

dermatovenerológ, Národný onkologický ústav

Najrizikovejší zhubný kožný nádor je malígny melanóm. Je to pre nebezpečenstvo tvorby metastáz.

Čo najčastejšie spôsobuje malígny melanóm a kto patrí do najrizikovejšej skupiny?

Malígny melanóm, prípadne jeho predstupeň, je zväčša na koži viditeľný a dobre prístupný klinickej diagnostike a dermatoskopickému vyšetreniu. Na vznik tohto agresívneho nádoru majú predispozíciu ľudia s bledým typom pokožky so sklonom k jej spáleniu – fototypy I a II, ľudia s vysokým počtom pigmentových névov – znamienok –, nad 50, tí, u ktorých sa tento typ rakoviny už vyskytol u pokrvných príbuzných alebo už takýto nádor mali. Ohrození sú aj ľudia, ktorí sa nadmerne vystavovali UV žiareniu, prípadne pacienti s oslabenou imunitou.

Je niečo, čo môžu ľudia urobiť, aby sa chránili pred rakovinou kože?

V prvom rade by sme mali vedieť o svojom osobnom riziku možného vzniku kožnej rakoviny. Tomu by sme mali prispôsobiť svoje denné aktivity vonku v čase, keď je intenzita slnečného žiarenia vysoká. Ochrana pred spálením a nadmerným opálením kože je základom v prevencii kožnej rakoviny. Návyky ochrany pokožky pred spálením by sa mali začať už v detstve, keďže v tomto období deti trávia veľa času vonku.

Vedia sa ľudia vyšetriť aj sami? Ako sa odlišuje malígny melanóm od bežného znamienka?

Samovyšetrovanie kože je veľmi dôležité, hlavne pre ľudí s mnohopočetnými névami. Nutné je prehliadnuť celý kožný povrch v pravidelných intervaloch niekoľkokrát ročne. Ľuďom s mnohopočetnými znamienkami odporúčame pravidelnú fotodokumentáciu rizikových miest.

Varovný signál je čokoľvek nové, čo nám vznikne na koži a je to pigmentované alebo bez pigmentu, zdurené alebo dlhodobo zapálené, krvácajúce niečo, čo tam nebolo. Vtedy treba vyhľadať dermatológa a poradiť sa. K ďalším varovným signálom patria zmeny pôvodného pigmentového névu.

Dermatologické vyšetrenie odporúčame raz ročne, je rýchle a bezbolestné. Skúsený dermatológ vie už v tomto kroku odhaliť zhubný kožný nádor.

Ako sa malígne melanómy liečia?

Základnou liečbou je kompletné chirurgické odstránenie nádoru s následným histologickým vyšetrením. Súčasťou diagnostického postupu sú aj vyšetrenia krvi, ultrazvuk alebo CT – keď zisťujeme, či sa ochorenie z kože nerozšírilo na lymfatické uzliny alebo na vnútorné orgány.

Pacienti s metastatickým ochorením sú liečení modernou liečbou podľa rozhodnutia medziodborových liečebných tímov. K takejto liečbe patrí biologická liečba – BRAF+MEK inhibítory a imunoterapia.

Ďalší článok