Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » MILÉ ŽENY, MYSLITE AJ NA SEBA!
Osteoporóza

MILÉ ŽENY, MYSLITE AJ NA SEBA!

Foto: Zuzana Vačková archiv

Zuzana Vačková je nielen úspešná herečka a moderátorka, ale aj krásna a zdravá žena, ktorá sa vďaka aktívnemu pohybu udržuje v špičkovej kondícii. Dnes vám prezradí niečo viac o jej skúsenostiach s denzitometriou a prečo sa vlastne rozhodla toto vyšetrenie absolvovať.

Zuzana Vačková

slovenská herečka, dabérka, moderátorka a pedagogička

Čo sa vám vybaví pod pojmom osteoporóza? Stretol sa s týmto ochorením niekto z vašich blízkych?

Nie som žiaden odborník, no viem, že osteoporóza je pre nás laikov známa tiež ako rednutie kostí. Vo väčšine prípadov je toto ochorenie skryté a ľudia ani nevedia, že ním trpia. Napriek tomu dokáže poriadne skomplikovať život. Ja osobne neviem o nikom v mojom okolí, kto by sa s týmto ochorením stretol, no určite ho netreba podceňovať.

Nedávno ste absolvovali vyšetrenie – denzitometria. Môžete nám priblížiť, ako prebiehalo?

Aj keď žijem aktívnym spôsobom života, tak viem, že osteoporóza postihuje najmä ľudí v zrelom veku. Preto som sa rozhodla nič nepodceniť a dobrovoľne som sa objednala na preventívnu denzitometriu.

Je to jednoduché vyšetrenie, pri ktorom lekári zisťujú, či v tele nedochádza k rednutiu kostí. Určite patrí k tým príjemnejším druhom vyšetrenia. V podstate len ležíte na príjemnom mäkkom stole, nie na nejakej studenej kovovej lavici, a pracovníci vám urobia jemné röntgenové snímky chrbtice, bedrového kĺbu a zápästia. Práve tieto miesta najlepšie odkryjú prvé známky osteoporózy.

Výsledky nedostanete okamžite, snímky si musí pozrieť lekár, napísať k nim vyjadrenie a následne vám ich zašle domov. Ak sa zistí nejaký stupeň rednutia, nasleduje liečba. No ak sú výsledky v poriadku, tak si stačí vyšetrenie zopakovať o rok.

Ja osobne som kontaktovala priamo zariadenie, kde denzitometriu robia, no určite vás vie na vyšetrenie odporučiť aj váš všeobecný lekár. Stačí sa opýtať.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte, ako na to? Vediete k aktívnemu pohybu aj svoje deti?

Myslím si, že akýkoľvek druh pohybu nášmu telu prospieva. Či už ho vykonávate z času na čas alebo pravidelne. Stále je to lepšie než celé dni sedieť na zadku. Ja osobne zbožňujem beh, rýchlu chôdzu a turistiku. Milujem totiž pohyb v prírode! Mám rada aj pingpong a pred tým, ako sa zavreli posilňovne, som si dala pekne do tela aj práve tam.

Čo sa týka detí, keďže vidia, že žijem aktívne ja, neostáva im nič iné, než pridať sa. Na výlety chodíme spoločne a taktiež sa spolu aj zdravo stravujeme. Tento životný štýl našej rodine vyhovuje viac ako sedenie pred telkou. Či už je to šport, hranie hier alebo len rozprávanie sa pri stole, určite je to pre nás ten najlepší spôsob, ako tráviť voľný čas.

V porovnaní s mužmi hrozí ženám viac ako dvojnásobné riziko osteoporózy. Chceli by ste k tomuto niečo našim čitateľkám odkázať?

V dnešnom svete je podľa mňa najdôležitejšie, aby ženy začali konečne myslieť aj na seba. Aj v lietadle musíte najprv nasadiť masku sebe, až potom deťom. A rovnako to funguje aj v živote. Ak sa začnete konečne starať aj o seba a svoje potreby, pomôže to celej rodine.

Veľa žien si odmaká 8-hodinovú šichtu a domov prídu na ďalšiu. Verte mi, nič sa nestane, ak jeden deň nebudú na večeru manželove obľúbené rezne, ale len chlieb s maslom a cibuľou. Dôležité je, aby ste si našli čas aj pre seba. Či už je to vo forme športu, kozmetiky alebo kávičky s kamoškou. Hlavne to nesmiete brať ako čas, o ktorý ste ochudobnili svoju rodinu.

Potláčanie svojich potrieb len preto, aby sme si splnili všetky povinnosti rovnako ako naše mamy či babičky, nie je tá správna cesta. Keď si ženy konečne uvedomia, že aj ony majú právo na svoje miesto pod slnkom, možno tak aj samotná osteoporóza bude oveľa rýchlejšie podchytená, a tým pádom aj menej život obmedzujúca.

SC-SVK-NP-00445-1220
Článok objednaný spoločnosťou Amgen Slovakia, s.r.o.

Ambulantné centrum FIDELITAS sídli v bratislavskej Karlovej Vsi a špecializuje sa na prevenciu a liečbu osteoporózy či ďalších reumatických zápalových ochorení. V roku 2013 sa rozhodli pre svojich pacientov zadovážiť tie najmodernejšie technológie určené na denzitometriu, vďaka čomu sa im darí odhaliť výskyt osteoporózy už v ranných štádiách. Toto vyšetrenie na meranie hustoty kostí je raz ročne hradené poisťovňou a môžu o neho požiadať dospelí aj deti a mladiství. Centrum FIDELITAS je tiež známe svojimi zamestnancami a expertmi v odbore. Medzi najvýraznejšiu osobnosť donedávna patril aj známy primár MUDr. Juraj Wendl, ktorý bol nielen skvelým odborníkom, ale tiež dokázal svoje vedomosti a skúsenosti šíriť ďalej, či už medzi svojich kolegov alebo na kongresoch a konferenciách.

Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » MILÉ ŽENY, MYSLITE AJ NA SEBA!
Osteoporóza

DARA ROLINS VYZÝVA ŽENY K PREVENCII OSTEOPORÓZY

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

Viem, že ide o chronické ochorenie kostry. Teda rednutie kostí, keď telu ubúda kostná hmota. Kosti sa stávajú krehkejšími a  zvyšuje sa tak riziko možných zlomenín. Pre toto ochorenie sú rizikovou skupinou ženy vo veku 65+. Ste mamou, ale zároveň aj dcérou, riešite zdravie svojej mamičky? Samozrejme. Keďže ide o ochorenie, ktoré sa vkráda do života najmä nás žien, týka sa aktuálne aj mojej mamičky, ktorá už prekročila tú zlomovú šesťdesiatku a  viac ako kedykoľvek predtým musí s nástrahami v podobe rôznych chorôb počítať a načúvať symptómom.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Nemyslím si, že je potrebné robiť niečo zložité. Nič, v čom vám môže brániť kondícia, či telesné predispozície ani finančná náročnosť. Jediným nepriateľom môžu byť výhovorky a lenivosť. Stačí sa hýbať. Chodiť na prechádzky, jesť zdravo, nezaťažovať telo, orgány ani kosti nadbytočnou hmotnosťou.

Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko tohto ochorenia v porovnaní s mužmi. Chceli by ste odkázať niečo čitateľkám?

Milé ženy, sestry, mamy, nepodceňujte svoj vek, a tým aj prirodzene zvýšenú ostražitosť pri príznakoch rôznych ochorení. Osud má vo zvyku nám s pribúdajúcim vekom život trochu komplikovať, ale dosť často je v  našej moci niektorým ochoreniam čeliť, predchádzať, či ich vývoj minimálne zmierniť. Ak máte viac ako 65 rokov zájdite na preventívne vyšetrenie osteoporózy. A ak ma čítajú tie mladšie, zoberte svoju mamičku na kávičku a pri tej príležitosti ju sprevádzajte do ordinácie vy, ich dcéry, aby nám tie naše mamičky dlho vydržali! 🙂

Next article