Osteoporóza sa vyvíja potichu a spočiatku nespôsobuje žiadne citeľné ťažkosti, podľa ktorých by ju bolo možné odhaliť. Preto by každý muž a žena, ktorí majú viacero rizikových faktorov ochorenia, mali navštíviť praktického lekára. Lekár najprv zhodnotí osobnú i rodinnú anamnézu pacienta a podľa potreby odporučí ďalšie vyšetrenia.
Lekár
Čo je osteoporóza a ako sa prejavuje?
Osteoporóza je ochorenie, ktoré postihuje prevažne ženy, najmä po prechode, zriedka sa vyskytuje aj u mužov. Ochorenie prezývame aj „tichý zlodej kostí“, keďže pacient väčšinou sám nespozná, že má nejaké ťažkosti. Môže sa prejavovať bolesťou medzi lopatkami pri státí, pri sedení, prípadne zlomeninou – najčastejšie predlaktia, stavca alebo krčka stehennej kosti. To je však už jednoznačný dôvod, aby pacient vyhľadal svojho lekára, ktorý ho pošle na ďalšie odborné vyšetrenie k ortopédovi alebo reumatológovi.
Zlomeniny krčka stehennej kosti vedú k výraznému hendikepu pacienta, niekedy aj k ťažkej hypomobilite, nedostatočnej pohyblivosti, dokonca aj k úmrtiu pacienta. Asi tretina pacientov na následky takýchto zlomenín zomiera. Avšak aj zlomeniny stavcov výrazne hendikepujú pacientov, obmedzuje ich to v každodennej činnosti, v pracovnom výkone a celkovo kvalita ich života sa výrazne zhorší.
Kto spadá do rizikovej skupiny tohto ochorenia?
Ženy, ktorých matka alebo stará matka mali diagnostikovanú osteoporózu, alebo mali už zlomeninu, majú zvýšené riziko zlomeniny. Neznamená to však, že sa u nich osteoporóza automaticky vyvinie. Riziko je ale v ich prípade zvýšené.
Ako sú definované rizikové faktory?
Okrem veku je to u žien napríklad menopauza, ďalej iné ochorenia, ktoré už pacient má, napr. endokrinologické, obličkové, tráviace alebo fajčenie. Fajčenie sa považuje za tzv. „kostného teroristu číslo 1“. Ďalej zvýšená konzumácia alkoholu a užívanie iných liekov. Toto sú vyslovene rizikové faktory, ktoré by mali lekára, ako aj samotného pacienta upozorniť na to, že má zvýšené riziko a spadá do rizikovej skupiny, kedy by sa mali robiť preventívne opatrenia. Minimálne poslať pacienta na špeciálne denzitometrické vyšetrenie, ktoré potvrdí, alebo vyvráti diagnózu osteoporózy.
Ako spoznáme, že pacient už týmto ochorením trpí?
Málokedy to spoznáme, pretože osteoporóza nebolí, kým vzniká. Bolia až jej klinické prejavy – zlomeniny. Prvé príznaky, ktoré sa u pacienta alebo pacientky objavia, sú hlavne bolesti medzi lopatkami pri státí, pri sedení. To býva určitý varovný signál.
Pacientský príbeh
Ani neviem, čím mám začať. Keď som bola malé dieťa, mávala som rastové bolesti. Potom, keď som mala 15 rokov, sa to rozvinulo do reumatickej horúčky, poškodenia srdca a následne nastúpila osteoporóza. Užívala som veľké množstvo rôznych liekov, ale myslím si, že keby som neužívala to, čo dnes, že by sa mi stav zhoršoval, pretože vápnik sa u mňa stále odbúrava. Meriam už o 4 cm menej, stále užívam lieky a stále som v dispenzári Národného ústavu reumatických chorôb. Počas tehotenstva som bola pod neustálou kontrolou, neskôr som bola na den- zitometrickom vyšetrení a dalo by sa povedať, že už viac ako 20 rokov som v tomto stave.
V súčasnosti sa mi stav s odbúravaním vápnika zhoršuje. Môj lekár hovorí, že je to postmenopauzálna osteoporóza. Môj príbeh je skutočne zložitý, avšak väčšina žien s osteoporózou nemusí mať takú komplikovanú anamnézu ako ja. Z plného zdravia po menopauze, resp. v spojitosti s inými rizikovými faktormi, sa môže u nich vyvinúť osteoporóza. Preto je veľmi dôležité nepodceňovať príznaky ochorenia či preventívne prehliadky. Čo je najdôležitejšie pri osteoporóze – hýbať sa, hýbať sa, hýbať sa. Nezaľahnúť, pretože ležiaci pacienti majú najväčší úbytok kalcia z organizmu, a to môže tiež vyvolať osteoporózu. Osteoporóza nie je len záležitosťou žien, týka sa aj mužov. A dokonca, muži horšie znášajú následky osteoporózy. Úmrtnosť pri osteoporóze je taká vysoká ako úmrtnosť žien pri rakovine prsníka. A to je veľmi vysoké číslo, to všetky ženy vieme, preto sa jej tak bojíme.