Skip to main content
Domovská stránka » Osteoporóza » PACIENT S OSTEOPORÓZOU OČAMI VŠEOBECNÉHO LEKÁRA
Osteoporóza

PACIENT S OSTEOPORÓZOU OČAMI VŠEOBECNÉHO LEKÁRA

Článok vznikol v spolupráci s Amgen Slovakia, s.r.o.
Článok vznikol v spolupráci s Amgen Slovakia, s.r.o.

MUDr. ĽUBICA MESÁROŠOVÁ

praktický lekár pre dospelých, Trnava

Ako všeobecný lekár postupuje, ak má u pacienta podozrenie na osteoporózu?

Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva. Jej zistenie v ambulancii praktického lekára býva často náhodné, pri rtg vyšetrení z iných dôvodov, ako je napríklad zlomenina, vyšetrenie chrbtice a iných orgánov.

Aké rizikové faktory si všímate?

Pri podozrení na osteoporózu si všímame vek, frekvenciu výskytu zlomenín, u žien obdobie menopauzy, eventuálne stav po gynekologickej operácii. Ďalej škodlivé návyky, konzumáciu alkoholu, kofeínu, fajčenie a v neposlednom rade fenomén tejto doby – nedostatok pohybu a pohodlnosť vo vzťahu k fyzickej aktivite.

Ako vyzerá manažment pacienta s osteoporózou?

Pri podozrení na osteoporózu vyšetríme základné minerály a odpad vápnika v moči. Ideálne je, aby pacient absolvoval preventívnu prehliadku, rozšírenú o vyšetrenie týchto parametrov a ďalších parametrov na vylúčenie sekundárnych príčin osteoporózy. Nasleduje odoslanie k špecialistovi, ktorý sa zaoberá ochoreniami kostí – osteológovi (reumatológ, endokrinológ, internista, ortopéd), ktorý urobí denzitometriu a ďalšie vyšetrenia spadajúce do jeho kompetencie.

Čo by pomohlo, aby pacient povedal pri podozrení na osteoporózu?

Pacient by mal priznať pády s následnou bolesťou, aj keď im nepripisuje význam. Mal by sa zamyslieť nad svojím životným štýlom. Ideálne je absolvovať preventívne prehliadky v pravidelných intervaloch, ktorých náplňou je komplexný pohľad na pacienta a odhalenie skrytých ochorení. Za pozitívne považujem, že pacienti sa aj sami žiadajú na denzitometriu, hlavne ženy, pravdepodobne vďaka osvete.

Ak sa chcete o osteopoóze dozvedieť viac, pozrite sa na www.krehkekosti.sk.

Materiál vznikol s podporou spoločnosti Amgen Slovakia s.r.o.
SK-PRO-0321-00001
Dátum prípravy materiálu: marec 2021

Prečítajte si tiež:

Next article
Domovská stránka » Osteoporóza » PACIENT S OSTEOPORÓZOU OČAMI VŠEOBECNÉHO LEKÁRA
Osteoporóza

IVETA MALACHOVSKÁ: AKO PREDCHÁDZAŤ OSTEOPORÓZE

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

U mňa jednoznačné téma, o ktorej sa často hovorí medzi ženami ale aj u nás v televízii. Viackrát do roka zaraďujeme v Dámskom klube práve otázky spojené s osteoporózou – ako jej predchádzať, hlavne ako ju sledovať, zistiť atď.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Nuž, práve pri osteoporóze je ideálne, ak ste športovali odmalička. Pre mňa je šport celoživotnou záľubou, akurát vekom mením disciplíny, ktorým sa venujem. Takže za posledných rokov som zmenila 5 km beh v lese alebo vo fitku za pokojnejšiu rýchlu chôdzu, plávanie a najmä stacionárny bicykel, ten máte k dispozícii stále.

Často spolupracujete s odborníkmi a informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme, základ je z môjho pohľadu vždy prevencia, takže spomínané hýbanie sa je číslo jeden, pozor – aktívne – nielen raz do mesiaca, potom pochopiteľne životný štýl, takže zdravá strava, nefajčiť, primerane piť alkohol a pravidelne chodím do kúpeľov. Myslím si, že telo si zaslúži, aby ste mu práve rôznymi procedúrami poďakovali, za to, že vás stále nosí a poslúcha. A samozrejme, treba si dávať pozor na pády…

Stretli ste sa už v rodine, alebo vo svojom blízkom okolím s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Áno, ale vďaka starostlivosti a najmä vlastnému prístupu to zvládajú veľmi dobre.

Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko tohto ochorenia v porovnaní s mužmi. Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Možno iba toľko, aby sa tešili z každého dňa, ktorí prežívajú a skúsili si nájsť aspoň 3 – 4 chvíle v týždni iba pre seba, svoje telo, pohyb, ktorý im umožní prežívať krajší a dlhší život.

Next article