Následkom predlžovania dĺžky života dochádza u ľudí k vyššej pravdepodobnosti výskytu osteoporózy a jej komplikácií – zlomenín, a tým aj k potrebe včasného diagnostikovania ochorenia. Prevencia a diagnostika ochorenia sú pritom finančne menej náročné ako náklady vynakladané v súvislosti s osteoporotickými zlomeninami, ktoré vedú k závažným funkčným, psychickým a sociálnym následkom vrátane zvýšenej morbidity a mortality.
MUDr. SOŇA TOMKOVÁ, PhD.
prednosta internej kliniky LF UPJŠ Nemocnica Košice-Šaca
krajský odborník pre reumatológiu pre Košický kraj
viceprezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS
Ako predchádzať osteoporóze
Vo všeobecnosti ide o primárnu prevenciu zlomenín, tzn. predísť už prvej zlomenine. Je potrebné vedieť, ktorý pacient je rizikový, ktoré sú najvýznamnejšie rizikové faktory vedúce k osteoporóze a následne jej komplikácii – zlomenine.
Vyššie riziko osteoporózy/zlomenín je u žien v menopauze a s predčasnou menopauzou. Strácajú totiž ochranu poskytovanú ženskými pohlavnými hormónmi estrogénmi, ktoré spomaľujú rednutie kostí. Ďalším a významným rizikovým faktorom je vek (každá žena nad 65 rokov a muž nad 70 rokov), tiež rodinná záťaž, teda výskyt osteoporózy v rodine. Osteoporóza postihuje aj mužov a objavuje sa spolu s poklesom pohlavných hormónov (andropauza).
Sekundárna osteoporóza
V prvom rade sa musí vylúčiť sekundárna osteoporóza, to znamená, že je nutné pátrať po možnej známej príčine osteoporózy. Ak sa nájde taká príčina, napr. ochorenie, ktoré ju vyvoláva, tak sa liečba zameria týmto smerom. Pokiaľ sa žiadna príčina nenájde, vtedy hovoríme o primárnej osteoporóze, ktorú delíme na postmenopauzálnu a senilnú.
Diagnóza ochorenia
Príčinou úbytku kostnej hmoty je aj nedostatočný príjem vápnika a vitamínu D v strave, ale aj porucha jeho vstrebávania pri ochoreniach čreva a pečene. Úbytok kostnej hmoty je zrýchlený aj pri endokrinologických a gastroenterologických ochoreniach, chronických ochoreniach obličiek, reumatologických zápalových ochoreniach či stavoch po transplantácii orgánov.
Diagnóza osteoporózy sa stanoví odborným vyšetrením. Základným je denzitometrické vyšetrenie, ktoré stanoví stupeň straty kostnej hmoty. Diagnostiku a liečbu osteoporózy robí ortopéd, reumatológ alebo endokrinológ v osteologickej ambulancii.