Domovská stránka » Osteoporóza » CESTA PACIENTA: AKO ŽIŤ S OSTEOPORÓZOU
Osteoporóza

CESTA PACIENTA: AKO ŽIŤ S OSTEOPORÓZOU

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

Prvé príznaky rednutia kostí prichádzajú nenápadne a človek im často nevenuje pozornosť. Aj Eva si myslela, že má zdravé a pevné kosti. Jej priateľka, ktorá trpí osteoporózou, jej poradila, aby si urobila test na www.krehkekosti.sk. Eva bola z výsledku testu prekvapená. Zistila, že patrí do rizikovej skupiny.

Kvôli osteoporóze môže človek stratiť zdravie i mobilitu. Ochorenie nastupuje pomaly a potichu a ohrozuje 6 – 8% populácie. Veľa pacientov sa však o svojom zdravotnom stave dozvie až v momente, keď vznikne zlomenina, čo môže mať fatálne následky.

Zlomenina krčka stehennej kosti je častým dôsledkom straty kostnej hmoty. Život pacientov sa po zlomenine často výrazne zhorší. Niektorí pacienti zostanú na lôžku a sú odkázaní na pomoc rodiny. Až 63% potrebuje pomoc pri používaní toalety a až 44% sa prvé dva roky po úraze nedokáže osprchovať alebo okúpať bez asistencie.

Eva sa najviac bála o stratu svojej nezávislosti. Jej priateľka musela opustiť svoj domov, pretože kvôli zlomenine krčka stehennej kosti viac nemohla žiť bez pomoci rodiny alebo zdravotných pracovníkov. Eva však nechcela prísť o svoje zdravie a voľnosť. Rozhodla sa navštíviť lekára.

Pri liečbe osteoporózy je prevencia prvoradá a základom je predísť vzniku zlomeniny. Včasná diagnostika je kľúčová. K tomu slúži denzitometria – bezbolestné vyšetrenie, ktoré rýchlo a presne odhalí hustotu kostí. Každý človek nad 65 rokov má právo podstúpiť denzitometrické vyšetrenie bezplatne, ale využíva to iba 15% ľudí.

Eva zašla k svojmu lekárovi a požiadala ho o denzitometriu. Lekár jej vypísal žiadanku na osteologické pracovisko, kde zadarmo podstúpila denzitometrické vyšetrenie.

Denzitometria potvrdila osteoporózu a Eva sa začala liečiť. Dnes starostlivo sleduje zdravie svojich kostí a stará sa o ne. Dbá tiež na zdravý životný štýl, pravidelný pohyb a správne stravovanie bohaté na vápnik.

Buďte k sebe vnímaví. Bolia vás kosti? Máte bolesti chrbta? Stratili ste telesnú výšku? Môžu to byť prvé príznaky osteoporózy. Neodkladajte zdravie svojich kostí bokom. Zájdite za svojím doktorom a vypýtajte si denzitometriu zadarmo.

SC-SVK-NP-00441-1220
Datum prípravy materiálu: december 2020

Ďalší článok
Domovská stránka » Osteoporóza » CESTA PACIENTA: AKO ŽIŤ S OSTEOPORÓZOU
Osteoporóza

IVETA MALACHOVSKÁ: AKO PREDCHÁDZAŤ OSTEOPORÓZE

Keď sa povie osteoporóza, čo sa vám pod tým slovom vybaví?

U mňa jednoznačné téma, o ktorej sa často hovorí medzi ženami ale aj u nás v televízii. Viackrát do roka zaraďujeme v Dámskom klube práve otázky spojené s osteoporózou – ako jej predchádzať, hlavne ako ju sledovať, zistiť atď.

Aktívny pohyb je presne to, čo kosti potrebujú. O vás je známe, že sa udržujete v kondícii. Prezradíte starším ženám, ako na to?

Nuž, práve pri osteoporóze je ideálne, ak ste športovali odmalička. Pre mňa je šport celoživotnou záľubou, akurát vekom mením disciplíny, ktorým sa venujem. Takže za posledných rokov som zmenila 5 km beh v lese alebo vo fitku za pokojnejšiu rýchlu chôdzu, plávanie a najmä stacionárny bicykel, ten máte k dispozícii stále.

Často spolupracujete s odborníkmi a informujete o závažnostiach ochorení, ktoré prichádzajú s vekom. Riešili ste už aj prevenciu osteoporózy?

Samozrejme, základ je z môjho pohľadu vždy prevencia, takže spomínané hýbanie sa je číslo jeden, pozor – aktívne – nielen raz do mesiaca, potom pochopiteľne životný štýl, takže zdravá strava, nefajčiť, primerane piť alkohol a pravidelne chodím do kúpeľov. Myslím si, že telo si zaslúži, aby ste mu práve rôznymi procedúrami poďakovali, za to, že vás stále nosí a poslúcha. A samozrejme, treba si dávať pozor na pády…

Stretli ste sa už v rodine, alebo vo svojom blízkom okolím s niekým, kto týmto ochorením trpí?

Áno, ale vďaka starostlivosti a najmä vlastnému prístupu to zvládajú veľmi dobre.

Ženám hrozí viac ako dvojnásobné riziko tohto ochorenia v porovnaní s mužmi. Chceli by ste odkázať niečo našim čitateľkám?

Možno iba toľko, aby sa tešili z každého dňa, ktorí prežívajú a skúsili si nájsť aspoň 3 – 4 chvíle v týždni iba pre seba, svoje telo, pohyb, ktorý im umožní prežívať krajší a dlhší život.

Ďalší článok