Skip to main content
Domovská stránka » News » VZDIALENÝ MONITORING PACIENTOV UŽ AJ NA SLOVENSKU
News

VZDIALENÝ MONITORING PACIENTOV UŽ AJ NA SLOVENSKU

V spojení s:
Foto: Adobe Stock
V spojení s:
Foto: Adobe Stock

My v Goldmann Systems, a. s. sme veľmi radi, že v spolupráci s lekárskou a vedeckou komunitou prinášame telemedicínsku platformu TELEMON – vzdialený monitoring fyziologických funkcií pacientov so širokým využitím – už aj na Slovensko.

Technológia dokáže monitorovať zdravotné ťažkosti hospitalizovaných pacientov alebo merať vybrané parametre pacientov v domácom prostredí. Následne tieto namerané hodnoty odosiela do informačného systému v zdravotníckom zariadení.

Platforma TELEMON

Platforma TELEMON je zavedená do praxe s cennou pomocou vo forme námetov, rád a odporúčaní z lekárskej komunity, pričom úzko spolupracujeme s viacerými poprednými odborníkmi z radov lekárov – špecialistov na hepatológiu, gastroenterológiu, diabetológiu, endokrinológiu, infektológiu, pneumológiu a ftizeológiu. Spolupracujeme aj pri implementácii nového snímacieho zariadenia, ktoré vyvíjajú naši partneri z Fakulty elektroniky a informatiky STU v Bratislave.

Technológia dokáže monitorovať zdravotné ťažkosti hospitalizovaných pacientov alebo merať vybrané parametre pacientov v domácom prostredí.

Naším najvýznamnejším partnerom na implementáciu tejto formy vzdialeného monitoringu do praxe na Slovensku a preukazovanie jej výhod je FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Veľmi úzko spolupracujeme aj s Ambulanciou pre diabetes, poruchy metabolizmu a výživy v Trnave a s vybranými ambulanciami všeobecných lekárov pre dospelých.

A v neposlednom rade nami ponúkané výhody spojené s telemedicínou môžu využívať už aj klienti v Domove sociálnych služieb, napríklad v Stupave alebo v Santovke.

Next article
Domovská stránka » News » VZDIALENÝ MONITORING PACIENTOV UŽ AJ NA SLOVENSKU
News

HELIKOBAKTER – NEBEZPEČENSTVO V ŽALÚDKU

Nedostatočné trávenie, občasná plynatosť, pálenie záhy alebo bolesti brucha v strednej časti – to sú pocity, ktoré z času na čas zažíva asi každý z nás. Hoci môže ísť o bežné tráviace problémy, tak v prípade, že sa objavujú pravidelnejšie, mali by sme spozornieť. Tieto problémy môžu signalizovať, že sa v žalúdku rozmnožila baktéria Helicobacter pylori. Podľa najnovších európskych výskumov ňou trpí až 40 % dospelého obyvateľstva.

PÔVODCA MNOHÝCH TRÁVIACICH PROBLÉMOV

Helikobakter je baktéria, ktorej nevadí ani kyslé prostredie žalúdka. Keď sa rozmnoží, ohlasuje sa rôznymi príznakmi. Medzi tie najčastejšie a prvotné prejavy patria pálenie záhy, bolesti brucha, kŕče v žalúdku, zápcha a reflux. Ak sa prítomnosť helikobaktera neprelieči, môže v tele spôsobiť chronické problémy. Helicobacter pylori najčastejšie spôsobuje žalúdočné vredy alebo gastritídu, ale aj rakovinu žalúdka. Preto by sme si mali všímať svoje trávenie a prípadné problémy konzultovať s lekárom.

NÁROČNÁ LIEČBA

Hoci je helikobakter rozšírený, jeho odstránenie z tela nebýva vždy jednoduché. Klasická liečba spočíva v kombinácii dvoch alebo troch antibiotík, ktoré sa užívajú zároveň s inhibítormi protónovej pumpy (PPI). Okrem častých nežiaducich účinkov, ktoré táto nálož liekov spôsobuje, je rizikom liečby aj rezistencia obyvateľstva voči antibiotikám. Preto sa liečba musí neraz opakovať s inými kombináciami účinných látok. Pri liečbe helikobaktera sa odporúča užívať aj prírodné doplnky ako je chioská masticha, brokolicové klíčky či aloe vera, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie žalúdka. Rýchlejšej eradikácii helikobaktera prispeje aj úprava stravovania.

PRE DIAGNOSTIKU STAČÍ DOMÁCI TEST

Najspoľahlivejším vyšetrením na prítomnosť tejto baktérie je gastroskopia, kedy sa zo stien žalúdka odoberú vzorky. Existujú však aj veľmi presné domáce testy zo stolice, ktoré detekujú prítomnosť helikobakterových antigénov. Vykonanie domáceho testu pomôže čo najskôr začať preferovanú liečbu. Test na Helicobacter pylori pre domáce použitie, množstvo tipov na stravovanie a rady pri tráviacich problémoch nájdete na www.mastichaterapia.sk.

Next article