Skip to main content
Domovská stránka » News » SUROVÁ DCÉRKA: VŽDY MI ZÁLEŽALO NA LEPŠOM A SPRAVODLIVEJŠOM SVETE
News

SUROVÁ DCÉRKA: VŽDY MI ZÁLEŽALO NA LEPŠOM A SPRAVODLIVEJŠOM SVETE

Foto: archív Nikolety Kováčovej

Vegánka Nikoleta Kováčová alias Surová dcérka sa na youtube a vo svojom blogu venuje najmä etickému vegánstvu, rastlinným receptom a netestovanej kozmetike. Často hovorí aj o témach ako je ateizmus, bezdetnosť či modeling. A to veľmi „surovo“, preto si môžeme jej meno spájať aj s tým, že hovorí veci na rovinu. Prekážajú jej predsudky v našej spoločnosti, nalinkovené ideálne životy a netolerancia.

Vďaka vám a vašim knihám výrazne stúplo na Slovensku povedomie o vegánstve. Ako ste sa vy sama dostali k vegánstvu a z akého dôvodu?

S vegánstvom som začala, keď som pracovne pricestovala do Indie. Najskôr to bolo z núdze, keďže v Indii sa nedalo stravovať tak, ako som bola zvyknutá. Takže som hľadala spôsob, ako sa stravovať. A práve vtedy ma inšpiroval môj najlepší kamarát, ktorý sa už chvíľu vegánsky stravoval. Všetko som si naštudovala a o týždeň som už jedla rastlinne. Potom sa pridala okrem núdze aj etická a ekologická stránka veci. V samom centre vegánstva je pre mňa myšlienka spravodlivosti. To, ako sa správame k zvieratám, našemu životnému prostrediu a sebe navzájom, nie je spravodlivé. Preto som pri vegánstve zostala, na lepšom a spravodlivejšom svete mi vždy záležalo.

Ako reagovalo vaše blízke okolie na to, že sa z vás stala vegánka?

Moja rodina s tým nemala najmenší problém. Priebežne som s nimi zdielala články, dokumenty a knihy, ktoré som sama čítala, kým som sa pre vegánstvo rozhodla. Takže boli celkom informovaní. Teraz máme v rodine viac ľudí, ktorí mäso nejedia a jedia hlavne vegánsky. Mama bola prvá, ktorá tiež začala jesť rastlinnú stravu v rovnakom čase ako ja.

V samom centre vegánstva je pre mňa myšlienka spravodlivosti.

Veľa vegánov, ktorí nesledujú nutričné hodnoty, majú veľmi nevyváženú stravu. Mohla by ste nám priblížiť, z čoho by mal pozostávať správny a vyvážený jedálniček vegána?

Vďaka tomu, že okolie sa neustále pýta vegánov na výživu, by som povedala, že vegáni majú väčší prehľad o ich výžive ako konvenčne stravujúci sa ľudia. Aj zo štatistík vychádza, že priemernému vegánovi chýba oveľa menej živín ako priemernému človeku, ktorý konzumuje všetko. Vyváženej rastlinnej strave nemusí nič chýbať. Základom stravy je pestrá paleta obilnín, strukovín, zeleniny, orechov, semien, ovocia, kvalitných olejov či vegánskych potravín, ako je tofu a tempeh či ďalších obohatených potravín o vitamíny B12, D či vápnik.

Aký vplyv má vegánstvo na trávenie a metabolizmus?

Vegánstvo môže tráveniu výrazne pomôcť. Bežný človek má vo svojej strave nedostatok vlákniny. Rastlinná strava je práve na vlákninu bohatá. A toto môže na začiatku bežnému človeku spôsobovať nepríjemnosti, ako kŕče či nafukovanie, kým si trávenie zvykne na dostatok vlákniny. Po pár týždňoch sa však trávenie výrazne zlepší, ak niekto má práve v tejto oblasti problém.

Pri budovaní postavy sa ľudia častokrát uchyľujú ku konzumácii mäsa, tvarohu a vajíčkam. Dá sa aj takáto strava nahradiť vegánskymi produktami bez toho, aby človek prišiel o svaly?

Teraz už vieme, že mýty kolujúce o tom, že vegánska strava neposkytuje všetky aminokyseliny, sú nepravdivé. Bielkoviny sú tá najjednoduchšia vec, ktorej majú vegáni naozaj dostatok. Ak niekto športuje a chce mať extra vysoký príjem bielkovín, môže siahnuť po väčšom množstve rastlinných potravín, ktoré sú na bielkoviny extra bohaté. Napríklad quinoa, seitan, tofu, čierna a červená fazuľa, arašidové maslo, tempeh a samozrejme, rôzne rastlinné proteíny pre športovcov, ktoré obsahujú hráškový, konopný či sójový proteín.

Propagujete udržateľný spôsob života. Mohli by ste nám v krátkosti priblížiť a poradiť, ako sa správať zodpovedne?

Človek by sa mal zamyslieť nad všetkým, čo robí. Ako cestuje, nakupuje, triedi odpad… Skvelým pravidlom pre udržateľný spôsob života je nakupovať len to, čo človek potrebuje. A keď niečo potrebuje, najskôr zistiť, či sa to dá požičať alebo kúpiť z druhej ruky. Takto pristupujem hlavne k nákupom oblečenia, náradia či elektroniky.

Next article
Domovská stránka » News » SUROVÁ DCÉRKA: VŽDY MI ZÁLEŽALO NA LEPŠOM A SPRAVODLIVEJŠOM SVETE
News

STAROSTLIVOSŤ O CHRUP PSOV

Zdravý chrup je jedným zo základných predpokladov spokojného života, čo platí u ľudí, ale rovnako tak u psov. Psy majú chrup typický pre mäsožravcov tvorený z rezákov, špičiakov, črenových zubov a stoličiek.

Starostlivosť o chrup psov bola dlhodobo odsúvaná téma. Dnes sa však dostáva do popredia a je vnímaná ako bežný štandard starostlivosti. Napriek tomu sú zdravotné ťažkosti spojené práve s chrupom jedným z najčastejších problémov psov. Samotnými prejavmi sú zápach z papule, krvácanie z ďasien, neochota prijímať potravu, otečené červenkasté ďasná a zubný kameň, príp. pes si často zasahuje do papule labkami.

VÝSKYT ZUBNÉHO KAZU A PROBLÉMY S ĎASNAMI

Všetko začína vznikom zubného povlaku, ktorý je tvorený zvyškami potravy, baktériami a ich metabolitmi. Zubný kameň dráždi ďasná a môže spôsobiť zápal sliznice ústnej dutiny, v dôsledku čoho môže prísť až k postupnej strate chrupu, navyše baktérie spôsobujúce zápaly sa krvným obehom môžu preniesť do iných častí tela a negatívne vplývať napríklad na vnútorné orgány. Zubný kameň je zdravotný problém, ktorý je možné riešiť už len u veterinára.

SPÔSOBY STAROSTLIVOSTI O CHRUP PSA

So starostlivosťou o chrup by sme mali psa zoznamovať už v šteňacom veku, aby to bral ako bežnú vec, čo v dospelosti výrazne uľahčí starostlivosť. Najefektívnejším spôsobom je pravidelné používanie špeciálnej kefky a enzymatickej pasty pre psy, ktorá veľmi šetrne, no zároveň efektívne odstraňuje zubný povlak a čistí chrup. Môžeme tiež použiť zubný gél, ktorý stačí naniesť na zuby a má podobné účinky ako pasta (bez použitia kefky). Ako alternatívu môžeme tiež využiť zubný sprej či ústnu vodu pre psy. Veľkej popularite sa teší aj používanie prášku z morskej riasy kelpa.

Pokiaľ kŕmime psa vlhkým a mäkkým krmivom, ako sú kapsičky či konzervy, je treba klásť väčší dôraz na dentálnu starostlivosť – konzistencia stravy ovplyvňuje tvorbu zubného povlaku. Ak pes dostáva pravidelne granuly, sú jeho zuby obyčajne čistejšie, nakoľko napomáhajú k odstraňovaniu zubného povlaku. K čisteniu chrupu tiež prispieva pravidelné podávanie funkčných odmien s obsahom chlorofylu či propolisu. Rovnako hra so špeciálne prispôsobenými hračkami na čistenie chrupu napomáha k mechanickému odstraňovaniu zubného povlaku. Zvýšiť efektivitu môžeme aj tým, že na hračku aplikujeme zubnú pastu pre psy, ktorá im chutí. Dentálne hračky nielenže odstraňujú zubný povlak, ale zároveň masírujú ďasná, čo napomáha k prekrveniu.

VÝŽIVA A TRÁVENIE PSOV

Kvalitná strava je jeden zo základných pilierov zdravia a dlhého života štvornohého chlpáča. Ohľadom správneho zaradenia psov z hľadiska výživy sa často vedie mnoho polemík. Pes nie je striktný mäsožravec (carnivor). Mäso však zohráva dôležitú úlohu v stravovaní psov. Je to prirodzený zdroj bielkovín vysokej biologickej hodnoty. Pre komplexné pokrytie nutričných nárokov psov je však potrebná aj rastlinná zložka. Nutričné nároky psov sa v priebehu života menia a vyvíjajú. Pri výbere vhodnej stravy pre psa by sme mali zohľadňovať jeho vek, veľkosť, ale dôraz by sme mali klásť aj na prípadné alergie či intolerancie, čo momentálne nie je nič výnimočné. Medzi popredné spôsoby kŕmenia sa zaraďuje tzv. kŕmenie suchou stravou – granulami alebo BARF.

AKO PREBIEHA SAMOTNÉ TRÁVENIE U PSOV

Najskôr sa začnú zbierať sliny, psy veľmi rýchlo reagujú na čuchové aj vizuálne podnety ohľadom stravy. Množstvo slín im napomáha s posúvaní potravy ďalej do žalúdka, kde sa vytvára veľké množstvo tráviacich štiav a hlienu – ten je dôležitý, chráni žalúdok pred natrávením. Žalúdok pomocou vlastného pohybu premiešava stravu s tráviacimi šťavami do kašovitej konzistencie známej ako chýmus, zároveň dochádza k čiastočnému natráveniu bielkovín pomocou enzýmov. Pokiaľ do žalúdka dorazí ťažko stráviteľná látka, môže to vyvolať nutkanie na zvracanie.

Chýmus sa ďalej posúva smerom do tenkého čreva, kde postupne dochádza k enzymatickému tráveniu. Do čreva sa z pankreasu a pečene dostávajú tráviace látky, ktoré napomáhajú k tráveniu prijatej potravy do takej podoby, aby bola využiteľná pre telo psa. Bunky v tenkom čreve absorbujú živiny a prevádzajú ich do krvi, odkiaľ sa dostávajú do celého tela. V procese trávenia vznikajú aj odpadové látky, ktoré sú pomocou obličiek odvádzané von z tela. Tenké črevo nie je statické, vďaka peristaltike posúva chýmus ďalej do hrubého čreva, kde sa na finálnom spracovaní podieľa najmä symbiotická črevná mikroflóra – tá je pre plnohodnotné trávenie veľmi dôležitá a rovnako sa tu vstrebáva voda. Nie práve najvoňavejší výsledok trávenia nám dokáže napovedať, či je trávenie psa v poriadku, exkrementy by mali byť hnedej farby, tuhšej konzistencie.

NA ČO SI DAŤ POZOR

Po tom, čo sa pes nažerie, ho necháme 2 až 3 hodinky v kľude tráviť (psa nevystavujeme žiadnej náročnejšej fyzickej aktivite). V opačnom prípade môže nastať torzia žalúdka („prevrátenie“). Ak nie je riešená, má pre psa smrteľné následky, je preto nutné urýchlene vyhľadať veterinára.

Psom nikdy nedávame ľudskú stravu, aj napriek tomu, že im chutí. Obsahuje soľ, korenia a často aj spôsob prípravy je absolútne nevyhovujúci. Stravu by sme mali podávať v primeranom množstve, obezita predstavuje zvýšenú záťaž na kĺby a srdce.

Next article