Skip to main content
Domovská stránka » News » SIBO NIE JE ŽIADNY „MODERNÝ“ VÝMYSEL
News

SIBO NIE JE ŽIADNY „MODERNÝ“ VÝMYSEL

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

Ste stále nafúknutý, trpíte zvýšenou plynatosťou, bolesťami brucha, hnačkou alebo zlým trávením? Jednou z príčin môžu byť aj premnožené baktérie v tenkom čreve. Hovoríme tomu aj SIBO – small intestinal bacterial overgrowth – syndróm bakteriálneho prerastania. Náš tráviaci systém má množstvo baktérií, ako aj prospešných baktérií, bez ktorých by sme nemohli existovať. Môže sa však stať, že sa premnožia a nastane problém.

doc. MUDr. LADISLAV KUŽELA, PhD., MPH

gastroenterológ

www.kuzela.sk

STERILNÉ PROSTREDIE V NAŠOM TELE

V ľudskom tele sa za normálne považuje sterilné prostredie v hornej časti tráviaceho traktu. Vieme, že v tejto časti traktu sa nachádza aj malé množstvo rôznych baktérií, ktoré žijú v symbióze spolu s nami. Tento vzťah je pre náš život nesmierne dôležitý. Baktérie potrebujeme pre normálne fungovanie základných tráviacich procesov, potrebuje ich naša imunita a podieľajú sa aj na vývine čreva. Tie baktérie, ktoré sa nachádzajú v hornej časti tráviaceho traktu, sú väčšinou laktobacily, enterokoky, orálne streptokoky a iné.

KEDY NASTÁVA PROBLÉM?

Kedy prospešné baktérie začnú predstavovať problém a ako sa z nich stanú nevhodné? Sú to procesy, ktoré narušia prirodzenú rovnováhu v tele a môžu tak spôsobiť vznik SIBO, pri ktorom dochádza buď k zvýšeniu počtu baktérií nachádzajúcich sa v tenkom čreve, alebo sa v tenkom čreve začnú vyskytovať abnormálne baktérie, ktoré tam nepatria. Výskyt baktérií v častiach tráviaceho traktu závisí od rôznych faktorov, napríklad hybnosti, pH a využiteľnosti živín. Abnormality v týchto mechanizmoch sú predispozíciou pre bakteriálne prerastanie.

Veľmi často SIBO trpia pacienti s celiakiou, alebo pacienti so stavom po operácií žalúdka či tenkého čreva, pacienti trpiaci na nedostatočnú funkciu pankreasu a IBS. Až 40 % pacientov s cukrovkou môže mať chronickú hnačku spôsobenú SIBO. SIBO sa vyskytuje častejšie aj u starších ľudí, nakoľko je u nich kyslosť žalúdočnej šťavy a pohyblivosť čreva znížená.

ZDRAVÉ ČREVO A TRÁVENIE

Žalúdočná kyselina je ochranným plášťom horného tráviaceho traktu. Ničí mnohé mikróby ešte skôr ako opustia žalúdok, vylučovanie z pankreasu a žlče zase pomáha ničiť baktérie v tenkom čreve a normálna črevná flóra udržuje nízke Ph. Naše trávenie môže ničiť nedostatočné vstrebávanie žlčových kyselín, tukov, cukrov, proteínov a vitamínov. To vedie k priamemu poškodeniu slizničného povrchu baktériami alebo premenou živín na toxické metabolity. V dôsledku toho vzniká hnačka, nafukovanie brucha, zvýšená plynatosť, bolesť brucha alebo zlé trávenie.

KEDY BAKTÉRIE UŽ NEPOMÁHAJÚ, ALE ŠKODIA

Ako vlastne zistíte, že máte SIBO? Úvodom môže byť nadmerná plynatosť, nafúknutie brucha, celkov zlý pocit pri trávení, hnačka, strata hmotnosti. Príčina uvedených problémov môže byť rôzna, nakoľko sa symptómy podobajú aj iným ochoreniam. Preto treba vylúčiť vždy aj iné vyvolávajúce príčiny. Na druhej strane aj práve preto býva táto choroba často nediagnostikovaná. Vyšetrenie SIBA nebolí, pretože na ňu používame tzv. dychové testy. Pred vyšetrením je potrená príprava (neužívať antibiotiká, určité lieky a deň pred vyšetrením je vhodné dodržať odporučenú diétu).

AKO VRÁTIŤ PREMNOŽENÉ BAKTÉRIE DO NORMÁLU?

SIBO sa dá liečiť a vieme pacientom pomôcť, cieľom liečby je úľava od ťažkostí. Základom liečby sú antibiotiká, ktorých vstrebávanie z tráviaceho ústrojenstva je minimálne, a tým je aj v značnej miere vylúčené riziko vedľajších účinkov. Uvedené spĺňa rifaximín, ktorý má zároveň široký účinok proti baktériám vyvolávajúcim črevné ťažkosti.

Úpravou stravy, odstránením uhlohydrátov v potrave alebo znížením ich príjmu sa dokážu zmierniť niektoré príznaky SIBO. Tak ako u všetkých ochorení, aj pri tomto platí, že čím skôr pacient príde na vyšetrenie, tým je liečba a cesta za zdravým trávením rýchlejšia. Preto naozaj netreba zanedbávať ani prvé príznaky.

Prečítajte si článok HELIKOBAKTER – NEBEZPEČENSTVO V ŽALÚDKU.

Next article
Domovská stránka » News » SIBO NIE JE ŽIADNY „MODERNÝ“ VÝMYSEL
News

ČO JE DYSPEPSIA A AKO SA CHRÁNIŤ PRED JEJ NEPRÍJEMNÝMI PREJAVMI

Dyspepsia je odborný termín pre poruchy trávenia. Hlavným príznakom je bolesť alebo nepríjemné pocity v hornej časti brucha.

MUDr. IGOR ŠTURDÍK, PhD,

gastroenterológ, Univerzitná nemocnica Bratislava

Ďalšie príznaky sú nadúvanie, grganie, pálenie záhy, pocit horkej tekutiny v hrdle, rýchly pocit plnosti po jedle, nevoľnosť od žalúdka či zvracanie. Príznaky sa zvyčajne vyskytujú záchvatovito, ale ak sú príliš časté, nepriaznivo vplývajú na život pacienta. Na začiatku prešetrovania vás lekár vyspovedá a vyšetrí vám brucho. Lekár skontroluje lieky, ktoré ste užívali v blízkom období, či nemôžu spôsobovať dyspepsiu. V závislosti od závažnosti a frekvencie príznakov vám lekár navrhne ďalšie vyšetrenia, ktoré majú za úlohu vylúčiť zdraviu nebezpečné príčiny dyspepsie (najmä zápal a nádorové ochorenia). Ide o vyšetrenie krvi a stolice, ultrazvuk brucha, endoskopické vyšetrenie žalúdka a čriev.

Pre všetky typy dyspepsie sa odporúča zmeniť doterajší životný štýl – dbať na pravidelné stravovanie, schudnúť, ak ste obézny, ak ste fajčiar, vzdať sa cigariet, nepiť príliš veľa alkoholu. Pálenie záhy zhoršuje časté ležanie alebo predkláňanie sa počas dňa, vhodné je nejesť 3 hodiny pred spaním, eventuálne spať so zvýšenou polohou hlavy. Na liečbu nezávažnej dyspepsie sa používajú voľnopredajné, alebo na recept viazané lieky proti nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny.

Pomôcť môžu aj prírodné minerálne vody, ideálna je naša slovenská minerálka Budiš. Obsahuje hydrogénuhličitany, ktoré tlmia kyslosť žalúdka a majú protizápalové účinky. Sírany vo vode zlepšujú pohyblivosť čriev a bránia tak zápche. Ak je dyspepsia spôsobená zníženou tvorbou žalúdočnej kyseliny, môže pitie uhličitých minerálok zvýšiť prekrvenie slizníc tráviaceho traktu, stimulovať tvorbu žalúdočnej šťavy a zlepšiť vstrebávanie živín z potravy.

Prečítajte si článok AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO

Next article