Skip to main content
Domovská stránka » News » MOMA: SNAŽÍM SA BYŤ NA SEBA PRÍSNA
News

MOMA: SNAŽÍM SA BYŤ NA SEBA PRÍSNA

Foto: Známa youtuberka a influencerka Martina Horňáková alias Moma

Martina Horňáková alias Moma je známa youtuberka a influencerka, ktorú sledujú desiatky tisíc ľudí. Svoju followerskú základňu vybudovala aj vďaka svojmu cestovnému, módnemu a kozmetickému kanálu Moma, kde sa však vyjadruje aj k vážnejším témam.

Venujete sa zdravému životnému štýlu, čo vidieť aj pri progrese na vašej postave. Ako často športujete a akému druhu športov sa venujete?

Snažím sa byť aktívna tri- až štyrikrát do týždňa. Denne sa snažím nazbierať tých optimálnych 10 000 krokov a okrem toho cvičím s trénerkou trikrát do týždňa silové tréningy plus jeden kardio tréning sama. Momentálne sa snažím skamarátiť s behom v exeriéri, ale bavia ma aj tanečné workouty alebo klasika na bežiacom páse.

Sú nejaké potraviny, ktorým sa vyhýbate a sú také, ktoré si vyslovene odopierate?

Potraviny asi nie, ale zložky určite áno. Vyhýbam sa rafinovanému cukru, ktorý je dnes už takmer vo všetkom. Robím to kvôli diabetu aj zdravému životnému štýlu. Uprednostňujem takzvané „wholefoods“, a teda celistvé potraviny, nie také, ktoré sú už sprocesované a zabalené. Ak jem sprocesované potraviny, napríklad kupovaný jogurt a podobne, zameriavam sa na to, aby na štítku nebolo viac ako päť rôznych zložiek. Obmedzujem konzumáciu mäsa, lebo sa tak lepšie cítim a uprednostňujem ryby či iné morské živočíchy.

Foto: Martina Horňáková alias Moma

Aký máte názor na nutričné vzdelávanie?

Podľa mňa je to naozaj veľmi dôležité. Bolo by dobré, keby bolo viac nutričných poradcov aj vo všeobecných ambulanciách, aby sa ľudia, ktorí sa primárne strave nevenujú, viac vzdelávali o tom, čo do seba skutočne dávajú. Sama momentálne externe študujem integrative nutrition na jednej New Yorskej univerzite a už teraz mi to dalo veľmi veľa a dosť značne ovplyvnilo môj „nákupný zoznam“.

Kedy vás najčastejšie ovplyvňuje váš diabetes?

Cestovanie, šport a párty. 🙂 Pri tom športe je to jednoznačne najkritickejšie, pretože si stále musím sledovať glykémie, aby som nešla príliž nízko. Pri behu musím mať vždy so sebou zásoby hroznového cukru a cvičiť musím výhradne doobeda – keď sa podarí, pretože mi to ovplyvňuje cukor na ďalších 8 až 10 hodín, kedy sa mi naďalej spaľuje. Keď cvičím poobede alebo podvečer, neviem si v noci dobre ustrážiť glykémiu.

Ako sa staviate k sebadisciplíne? Je ťažké dodržiavať určitý jedálniček, cvičiť, a pritom si nezabúdať merať glykémiu?

Sebadisciplína je alfa-omega a ja som ju v mojom skorom veku nemala. Nikdy som nechodila na šport a som jedináčik, čiže môj život bol dosť freestyle. Momentálne si to kompenzujem režimom, ktorý si sama zadávam, a zároveň sa snažím byť na seba prísna.

Sú samozrejme dni, kedy sa mi nechce a najradšej by som si dala hranolky a sedela celý deň doma na gauči.

Čo sa týka športu a zdravého jedla, oboje ma bavia, v tom až taký problém nevidím. Sú samozrejme dni, kedy sa mi nechce a najradšej by som si dala hranolky a sedela celý deň doma na gauči. Avšak ten skvelý pocit po cvičení či celom dni zdravého stravovania mi za to naozaj stojí. S glykémiami je to ťažšie, veľmi sa snažím, ale ešte ani zďaleka to nie je tam, kde by som chcela. Diabetes ma naozaj učí disciplíne, ale berie si za to aj vysokú daň.Next article
Domovská stránka » News » MOMA: SNAŽÍM SA BYŤ NA SEBA PRÍSNA
News

STAROSTLIVOSŤ O CHRUP PSOV

Zdravý chrup je jedným zo základných predpokladov spokojného života, čo platí u ľudí, ale rovnako tak u psov. Psy majú chrup typický pre mäsožravcov tvorený z rezákov, špičiakov, črenových zubov a stoličiek.

Starostlivosť o chrup psov bola dlhodobo odsúvaná téma. Dnes sa však dostáva do popredia a je vnímaná ako bežný štandard starostlivosti. Napriek tomu sú zdravotné ťažkosti spojené práve s chrupom jedným z najčastejších problémov psov. Samotnými prejavmi sú zápach z papule, krvácanie z ďasien, neochota prijímať potravu, otečené červenkasté ďasná a zubný kameň, príp. pes si často zasahuje do papule labkami.

VÝSKYT ZUBNÉHO KAZU A PROBLÉMY S ĎASNAMI

Všetko začína vznikom zubného povlaku, ktorý je tvorený zvyškami potravy, baktériami a ich metabolitmi. Zubný kameň dráždi ďasná a môže spôsobiť zápal sliznice ústnej dutiny, v dôsledku čoho môže prísť až k postupnej strate chrupu, navyše baktérie spôsobujúce zápaly sa krvným obehom môžu preniesť do iných častí tela a negatívne vplývať napríklad na vnútorné orgány. Zubný kameň je zdravotný problém, ktorý je možné riešiť už len u veterinára.

SPÔSOBY STAROSTLIVOSTI O CHRUP PSA

So starostlivosťou o chrup by sme mali psa zoznamovať už v šteňacom veku, aby to bral ako bežnú vec, čo v dospelosti výrazne uľahčí starostlivosť. Najefektívnejším spôsobom je pravidelné používanie špeciálnej kefky a enzymatickej pasty pre psy, ktorá veľmi šetrne, no zároveň efektívne odstraňuje zubný povlak a čistí chrup. Môžeme tiež použiť zubný gél, ktorý stačí naniesť na zuby a má podobné účinky ako pasta (bez použitia kefky). Ako alternatívu môžeme tiež využiť zubný sprej či ústnu vodu pre psy. Veľkej popularite sa teší aj používanie prášku z morskej riasy kelpa.

Pokiaľ kŕmime psa vlhkým a mäkkým krmivom, ako sú kapsičky či konzervy, je treba klásť väčší dôraz na dentálnu starostlivosť – konzistencia stravy ovplyvňuje tvorbu zubného povlaku. Ak pes dostáva pravidelne granuly, sú jeho zuby obyčajne čistejšie, nakoľko napomáhajú k odstraňovaniu zubného povlaku. K čisteniu chrupu tiež prispieva pravidelné podávanie funkčných odmien s obsahom chlorofylu či propolisu. Rovnako hra so špeciálne prispôsobenými hračkami na čistenie chrupu napomáha k mechanickému odstraňovaniu zubného povlaku. Zvýšiť efektivitu môžeme aj tým, že na hračku aplikujeme zubnú pastu pre psy, ktorá im chutí. Dentálne hračky nielenže odstraňujú zubný povlak, ale zároveň masírujú ďasná, čo napomáha k prekrveniu.

VÝŽIVA A TRÁVENIE PSOV

Kvalitná strava je jeden zo základných pilierov zdravia a dlhého života štvornohého chlpáča. Ohľadom správneho zaradenia psov z hľadiska výživy sa často vedie mnoho polemík. Pes nie je striktný mäsožravec (carnivor). Mäso však zohráva dôležitú úlohu v stravovaní psov. Je to prirodzený zdroj bielkovín vysokej biologickej hodnoty. Pre komplexné pokrytie nutričných nárokov psov je však potrebná aj rastlinná zložka. Nutričné nároky psov sa v priebehu života menia a vyvíjajú. Pri výbere vhodnej stravy pre psa by sme mali zohľadňovať jeho vek, veľkosť, ale dôraz by sme mali klásť aj na prípadné alergie či intolerancie, čo momentálne nie je nič výnimočné. Medzi popredné spôsoby kŕmenia sa zaraďuje tzv. kŕmenie suchou stravou – granulami alebo BARF.

AKO PREBIEHA SAMOTNÉ TRÁVENIE U PSOV

Najskôr sa začnú zbierať sliny, psy veľmi rýchlo reagujú na čuchové aj vizuálne podnety ohľadom stravy. Množstvo slín im napomáha s posúvaní potravy ďalej do žalúdka, kde sa vytvára veľké množstvo tráviacich štiav a hlienu – ten je dôležitý, chráni žalúdok pred natrávením. Žalúdok pomocou vlastného pohybu premiešava stravu s tráviacimi šťavami do kašovitej konzistencie známej ako chýmus, zároveň dochádza k čiastočnému natráveniu bielkovín pomocou enzýmov. Pokiaľ do žalúdka dorazí ťažko stráviteľná látka, môže to vyvolať nutkanie na zvracanie.

Chýmus sa ďalej posúva smerom do tenkého čreva, kde postupne dochádza k enzymatickému tráveniu. Do čreva sa z pankreasu a pečene dostávajú tráviace látky, ktoré napomáhajú k tráveniu prijatej potravy do takej podoby, aby bola využiteľná pre telo psa. Bunky v tenkom čreve absorbujú živiny a prevádzajú ich do krvi, odkiaľ sa dostávajú do celého tela. V procese trávenia vznikajú aj odpadové látky, ktoré sú pomocou obličiek odvádzané von z tela. Tenké črevo nie je statické, vďaka peristaltike posúva chýmus ďalej do hrubého čreva, kde sa na finálnom spracovaní podieľa najmä symbiotická črevná mikroflóra – tá je pre plnohodnotné trávenie veľmi dôležitá a rovnako sa tu vstrebáva voda. Nie práve najvoňavejší výsledok trávenia nám dokáže napovedať, či je trávenie psa v poriadku, exkrementy by mali byť hnedej farby, tuhšej konzistencie.

NA ČO SI DAŤ POZOR

Po tom, čo sa pes nažerie, ho necháme 2 až 3 hodinky v kľude tráviť (psa nevystavujeme žiadnej náročnejšej fyzickej aktivite). V opačnom prípade môže nastať torzia žalúdka („prevrátenie“). Ak nie je riešená, má pre psa smrteľné následky, je preto nutné urýchlene vyhľadať veterinára.

Psom nikdy nedávame ľudskú stravu, aj napriek tomu, že im chutí. Obsahuje soľ, korenia a často aj spôsob prípravy je absolútne nevyhovujúci. Stravu by sme mali podávať v primeranom množstve, obezita predstavuje zvýšenú záťaž na kĺby a srdce.

Next article