Skip to main content
Domovská stránka » News » DIABETIKOM HROZÍ ŤAŽŠÍ PRIEBEH INFEKCIÍ
News

DIABETIKOM HROZÍ ŤAŽŠÍ PRIEBEH INFEKCIÍ

diebetes, glukometer
V spojení s:
Adobe Stock
diebetes, glukometer
V spojení s:
Adobe Stock

MUDR. JOZEF LACKA, PHD., MBA

Diabetologická ambulancia Trnava 

Ľudia s obezitou, cukrovkou, vysokým krvným tlakom a ischemickou chorobou srdca počas pandémie COVID-19 končia v nemocnici častejšie ako ostatní pacienti a choroba má v ich prípade oveľa ťažší priebeh. Žiaľ, hyperglykémia zvyšuje aj úmrtnosť, počas druhej vlny narástla až o 70 percent. 

Je známe, že pacienti s civilizačnými chorobami sú rizikovou skupinou ohľadne ochorenia COVID-19. Ako sú na tom diabetici?

Pacienti s obezitou, cukrovkou, vysokým krvným tlakom a ischemickou chorobou srdca sú počas pandémie hospitalizovaní častejšie. Majú ťažší priebeh zápalu pľúc aj horšiu prognózu. Diabetici aj pred pandémiou zomierali šesťkrát častejšie v porovnaní s ostatnou populáciou. Počas druhej vlny pandémie sa úmrtnosť diabetikov zvýšila až deväťkrát viac oproti úmrtnosti ľudí bez diabetu, medzi ktorými boli aj pacienti s onkologickými či srdcovo-cievnymi chorobami. 

Pozrite sa na širokú škálu pomôcok na meranie hladiny glukózy

Majú diabetici ťažší priebeh tohto ochorenia?

Pacienti s diabetom mellitus 2. typu majú oveľa vyššie riziko ťažkého priebehu infekcií v porovnaní s pacientmi bez cukrovky. Priebeh infekcií COVID-19 je komplikovanejší z niekoľkých dôvodov: výskyt cukrovky stúpa s vekom a dosahuje vrchol u ľudí starších ako 65 rokov, cukrovka trvá už niekoľko rokov a spolu ňou sa vyskytujú diabetické komplikácie, cukrovka a vyšší vek sa združujú so srdcovo-cievnymi ochoreniami, s vysokým tlakom a obezitou. Vyššie hodnoty cukru v krvi znižujú obranyschopnosť organizmu. Pacienti nielenže majú ťažší priebeh ochorenia COVID-19, ale mu aj častejšie podľahnú. Počas druhej vlny sa úmrtnosť diabetikov zvýšila o 40 percent a až 70 percent pacientov s cukrovkou zomrelo v nemocniciach.

Pacienti s diabetom mellitus 2. typu majú oveľa vyššie riziko ťažkého priebehu infekcií v porovnaní s pacientmi bez cukrovky.

Čo by ste týmto pacientom odporúčali?

Hyperglykémia zvyšuje chorobnosť a úmrtnosť kriticky chorých pacientov. Preto je veľmi potrebné zachovať prísnu kontrolu glykémie v predchorobí aj počas ochorenia spojeného s horúčkami. Počas epidémie je nevyhnutné využívať samokontrolu glykémie. Pri horúčke sa odporúča samokontrola glykémie v trojhodinových intervaloch alebo aj častejšie. Monitorovanien ketolátok odporúčame pri glykémii vyššej ako 13,3 mmol/l každé 2-4 hodiny alebo pri močení. Je potrebná kontrola teploty, rýchlosti dýchania, pulzu, krvného tlaku, stavu hydratácie (suchosť slizníc, napätie kože) a nesmie sa zabúdať na meranie hladiny kyslíka v krvi. Teplotu si treba merať štyrikrát denne. Je potrebné piť vo väčšom množstve nesladené nápoje, prípadne nápoje, ktoré obsahujú minerály. Pri zistení zvýšenej glykémie treba zvýšiť dávky inzulínu a sprísniť diétu.

Next article
Domovská stránka » News » DIABETIKOM HROZÍ ŤAŽŠÍ PRIEBEH INFEKCIÍ
News

HELIKOBAKTER – NEBEZPEČENSTVO V ŽALÚDKU

Nedostatočné trávenie, občasná plynatosť, pálenie záhy alebo bolesti brucha v strednej časti – to sú pocity, ktoré z času na čas zažíva asi každý z nás. Hoci môže ísť o bežné tráviace problémy, tak v prípade, že sa objavujú pravidelnejšie, mali by sme spozornieť. Tieto problémy môžu signalizovať, že sa v žalúdku rozmnožila baktéria Helicobacter pylori. Podľa najnovších európskych výskumov ňou trpí až 40 % dospelého obyvateľstva.

PÔVODCA MNOHÝCH TRÁVIACICH PROBLÉMOV

Helikobakter je baktéria, ktorej nevadí ani kyslé prostredie žalúdka. Keď sa rozmnoží, ohlasuje sa rôznymi príznakmi. Medzi tie najčastejšie a prvotné prejavy patria pálenie záhy, bolesti brucha, kŕče v žalúdku, zápcha a reflux. Ak sa prítomnosť helikobaktera neprelieči, môže v tele spôsobiť chronické problémy. Helicobacter pylori najčastejšie spôsobuje žalúdočné vredy alebo gastritídu, ale aj rakovinu žalúdka. Preto by sme si mali všímať svoje trávenie a prípadné problémy konzultovať s lekárom.

NÁROČNÁ LIEČBA

Hoci je helikobakter rozšírený, jeho odstránenie z tela nebýva vždy jednoduché. Klasická liečba spočíva v kombinácii dvoch alebo troch antibiotík, ktoré sa užívajú zároveň s inhibítormi protónovej pumpy (PPI). Okrem častých nežiaducich účinkov, ktoré táto nálož liekov spôsobuje, je rizikom liečby aj rezistencia obyvateľstva voči antibiotikám. Preto sa liečba musí neraz opakovať s inými kombináciami účinných látok. Pri liečbe helikobaktera sa odporúča užívať aj prírodné doplnky ako je chioská masticha, brokolicové klíčky či aloe vera, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie žalúdka. Rýchlejšej eradikácii helikobaktera prispeje aj úprava stravovania.

PRE DIAGNOSTIKU STAČÍ DOMÁCI TEST

Najspoľahlivejším vyšetrením na prítomnosť tejto baktérie je gastroskopia, kedy sa zo stien žalúdka odoberú vzorky. Existujú však aj veľmi presné domáce testy zo stolice, ktoré detekujú prítomnosť helikobakterových antigénov. Vykonanie domáceho testu pomôže čo najskôr začať preferovanú liečbu. Test na Helicobacter pylori pre domáce použitie, množstvo tipov na stravovanie a rady pri tráviacich problémoch nájdete na www.mastichaterapia.sk.

Next article