Skip to main content
Domovská stránka » News » DIABETICKÁ GASTROPARÉZA
News

DIABETICKÁ GASTROPARÉZA

Článok vznikol v spolupráci s:
Článok vznikol v spolupráci s:

MUDr. JÁN ZACHAR

gastroenterológ
námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť
primár oddelenia vnútorného lekárstva
Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota

Za diabetickú gastroparézu je považovaná porucha trávenia charakterizovaná ako spomalené vyprázdňovanie žalúdka s, alebo aj bez tráviacich ťažkostí pacienta s cukrovkou. Pacienti s diabetickou gastroparézou môžu trpieť zvracaním, pocitom na zvracanie, pocitom plnosti po jedle, nafukovaním a podobne.

Je rozdiel vo výskyte diabetickej gastroparézy medzi pacientmi s cukrovkou 1. a 2. typu? Čo ju spôsobuje a ako sa prejavuje?

Ak vychádzame z definície gastroparézy ako zo spomaleného vyprázdňovania žalúdka, tak vo výskyte gastroparézy medzi pacientmi s cukrovkou 1. a 2. typu nie je rozdiel. Pôvodne sa totiž predpokladalo, že diabetická gastroparéza je častejšia medzi pacientmi s cukrovkou 1. typu. Je známe, že gastroparézou trpia viac ženy, pravdepodobne v dôsledku pohlavne danej rozdielnej citlivosti vnútorného systému riadenia činnosti a pohyblivosti tráviacich orgánov na poškodenie.

Čo spôsobuje diabetickú gastroparézu nie je úplne známe. Vyvolávajúcich činiteľov je viacero a sú komplexné. Normálne vyprázdňovanie žalúdka je výsledkom koordinovanej činnosti všetkých oddielov hornej časti tráviacej rúry. Dôležitá je správna činnosť črevného nervového systému, autonómneho vegetatívneho systému a centier v mozgu. V ostatnom čase sa našli štrukturálne zmeny v hladkej svalovine, spojivovom tkanive, ale hlavne v bunkách spomínaného črevného nervového systému typické pre diabetickú gastropatiu. Spôsobov, ako poškodzuje cukrovka spomínané štruktúry, je viacero. Patrí sem hlavne hyperglykémia, oxidačný stres, porucha tvorby rastových faktorov a porucha imunity, tzv. autoimunita.

Ako pacient benefituje z liečby diabetickej gastroparézy?

Cieľom liečby je úľava od ťažkostí pacienta, zabezpečenie dostatočnej výživy, zlepšenie kompenzácie cukrovky. A naopak, dobrá kompenzácia – nastavenie cukrovky je dôležité ako postup, ktorý môže zlepšiť tráviace ťažkosti pacienta. Ak pacient užíva lieky, ktoré spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, je dôležité tieto lieky prestať pacientovi podávať. Ide aj o niektoré lieky na samotnú cukrovku.

V liečbe sú dôležité diétne a režimové opatrenia. Odporúčame polotuhú stravu s nižším obsahom vláknin a tuku, jedlo dobre pohrýzť, denný príjem diéty rozdeľujeme na 6 až 8 denných jedál.

V liečbe sú dôležité diétne a režimové opatrenia. Odporúčame polotuhú stravu s nižším obsahom vláknin a tuku, jedlo dobre pohrýzť, denný príjem diéty rozdeľujeme na 6 až 8 denných jedál. Po jedle odporúčame ľahkú fyzickú aktivitu, napríklad prechádzku. K dispozícii máme aj lieky – prokinetiká. Očakáva sa od nich úprava pohybov a vyprázdňovania žalúdka.

Aká je prevalencia ochorenia na Slovensku?

Presná prevalencia ochorenia na Slovensku nie je známa. V literatúre sa udáva variabilne u 20 – 65 % pacientov s cukrovkou.

Čo sa stane, keď je ochorenie ignorované?

Dlhodobé tráviace ťažkosti pri diabetickej gastroparéze znižujú kvalitu života pacientov. Vážnejším problémom môže byť vývoj stavu nedostatočnej výživy (malnutrície) v dôsledku dlhodobo zníženého príjmu stravy. Malnutrícia môže výrazne ohroziť zdravie až život pacienta a vyžaduje si špeciálny prístup a liečbu.

Next article
Domovská stránka » News » DIABETICKÁ GASTROPARÉZA
News

ČO JE DYSPEPSIA A AKO SA CHRÁNIŤ PRED JEJ NEPRÍJEMNÝMI PREJAVMI

Dyspepsia je odborný termín pre poruchy trávenia. Hlavným príznakom je bolesť alebo nepríjemné pocity v hornej časti brucha.

MUDr. IGOR ŠTURDÍK, PhD,

gastroenterológ, Univerzitná nemocnica Bratislava

Ďalšie príznaky sú nadúvanie, grganie, pálenie záhy, pocit horkej tekutiny v hrdle, rýchly pocit plnosti po jedle, nevoľnosť od žalúdka či zvracanie. Príznaky sa zvyčajne vyskytujú záchvatovito, ale ak sú príliš časté, nepriaznivo vplývajú na život pacienta. Na začiatku prešetrovania vás lekár vyspovedá a vyšetrí vám brucho. Lekár skontroluje lieky, ktoré ste užívali v blízkom období, či nemôžu spôsobovať dyspepsiu. V závislosti od závažnosti a frekvencie príznakov vám lekár navrhne ďalšie vyšetrenia, ktoré majú za úlohu vylúčiť zdraviu nebezpečné príčiny dyspepsie (najmä zápal a nádorové ochorenia). Ide o vyšetrenie krvi a stolice, ultrazvuk brucha, endoskopické vyšetrenie žalúdka a čriev.

Pre všetky typy dyspepsie sa odporúča zmeniť doterajší životný štýl – dbať na pravidelné stravovanie, schudnúť, ak ste obézny, ak ste fajčiar, vzdať sa cigariet, nepiť príliš veľa alkoholu. Pálenie záhy zhoršuje časté ležanie alebo predkláňanie sa počas dňa, vhodné je nejesť 3 hodiny pred spaním, eventuálne spať so zvýšenou polohou hlavy. Na liečbu nezávažnej dyspepsie sa používajú voľnopredajné, alebo na recept viazané lieky proti nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny.

Pomôcť môžu aj prírodné minerálne vody, ideálna je naša slovenská minerálka Budiš. Obsahuje hydrogénuhličitany, ktoré tlmia kyslosť žalúdka a majú protizápalové účinky. Sírany vo vode zlepšujú pohyblivosť čriev a bránia tak zápche. Ak je dyspepsia spôsobená zníženou tvorbou žalúdočnej kyseliny, môže pitie uhličitých minerálok zvýšiť prekrvenie slizníc tráviaceho traktu, stimulovať tvorbu žalúdočnej šťavy a zlepšiť vstrebávanie živín z potravy.

Prečítajte si článok AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO

Next article