Skip to main content
Domovská stránka » News » ČEĽUSTNÁ ORTOPÉDIA: ROVNÉ ZUBY A ZDRAVÝ ÚSMEV AJ POD RÚŠKOM
News

ČEĽUSTNÁ ORTOPÉDIA: ROVNÉ ZUBY A ZDRAVÝ ÚSMEV AJ POD RÚŠKOM

Článok vznikol v spolupráci s:
Foto: Invisalign priehľadné vyrovnávače
Článok vznikol v spolupráci s:
Foto: Invisalign priehľadné vyrovnávače

Čeľustná ortopédia (známy je aj výraz ortodoncia, z angl. Orthodontics) je špecializačný odbor zubného lekárstva, ktorý sa zaoberá diagnostikou, prevenciou a korekciou nesprávneho postavenia zubov, čeľuste a sánky, medzičeľustných vzťahov, ako aj ovplyvnením rastu týchto štruktúr.

MDDr. LENKA PAULISOVÁ

členka Slovenskej ortodontickej spoločnosti

www.drpaulisova.sk

Zubné lekárstvo kladie veľký dôraz na predchádzanie vzniku kazu zubov pravidelným čistením. Ústna dutina je vstupná brána tráviaceho systému. Avšak málo ľudí vie, že nielen čisté a zdravé zuby vplývajú na celkový zdravotný stav človeka, ale aj postavenie zubov, čeľuste a sánky.

Pri nesprávnom zhryze v predozadnom smere pacient predkláňa alebo zakláňa hlavu a tým vytvára nesprávne napätie a tlak na štruktúry krku, ramien a chrbtice.

AJ ZADNÉ ZUBY SÚ DÔLEŽITÉ

Pri strate zadných zubov jednej strany pacient uprednostňuje hryzenie potravy iba na tej druhej strane, čo vytvára nesprávne zaťaženie spánkovo-sánkového kĺbu. Tento kĺb spája sánku s lebkou, je na oboch stranách v oblasti pred ušami. Straty zadných zubov sú často pacientom prehliadané a nechce ich riešiť, pretože sú v neviditeľnom úseku úsmevu. Postupom času ale dochádza k ovplyvneniu postavenia okolitých zubov a strate výšky zhryzu, pri ktorej sa zmenšuje výška dolnej tretiny tváre a vytvára dojem rýchlejšieho starnutia. Patologické zmeny spôsobujú klikanie, praskanie, bolestivosť kĺbov pri jedení a otváraní úst a vytvárajú tak výrazné každodenné nepohodlie.

KOMPLEXNÁ KONTROLA STAVU ÚSTNEJ DUTINY

Pri tzv. skríženom zhryze, kedy jedna strana zuboradia hryzie z opačnej strany, je prítomné nerovnomerné zaťaženie kĺbov na pravej a ľavej strane tela, čo neustálym pôsobením vytvára preťaženie jednej polovice tela. Tieto zmeny laik ľahko prehliadne a výsledok celkového pôsobenia je zaznamenaný bolesťou hlavy, ale aj kĺbov celého tela až v čase, kedy sú jednotlivé štruktúry patologicky zmenené.

Preto zubný lekár na preventívnej prehliadke hodnotí stav ústnej dutiny aj z čeľustno – ortopedického hľadiska a môže odoslať pacienta pri podozrení na nesprávny vývoj prvýkrát k špecialistovi, ideálne vo veku 7 rokov.

MODERNÉ METÓDY LIEČBY

Modernou metódou na úpravu celej škály problémov je systém priesvitných dláh (známe ako neviditeľný zubný strojček). Pomocou skenera, teda bielym svetlom sa zosníma aktuálny stav chrupu a pomocou špeciálnych softvérov čeľustný ortopéd vytvára liečebný plán, ktorý môže odprezentovať pacientovi. Vytvorí videosimuláciu zmien až po vytvorenie dokonalého stavu z funkčného aj estetického hľadiska. Tento systém umožňuje sledovanie postupného vyrovnávania zubov a vytvorenie dokonalého zhryzu.

KLASICKÉ METÓDY LIEČBY

Pri klasických metódach liečby pomocou fixných aparátov sú nutné pravidelné kontroly zhruba v 4- až 6-týždňových intervaloch, aby liečba mohla napredovať želaným smerom. Čeľustný ortopéd musí upraviť jednotlivé súčasti aparátu. Pri priesvitných dlahách je celá liečba vopred presne určená, pretože podľa virtuálneho plánu sa vyrábajú priesvitné dlahy „presne na telo“, ktoré posúvajú zuby tak, ako si čeľustný ortopéd nastaví. Výsledok je teda daný hneď na začiatku liečby a obvykle trvá celkovo kratší čas ako pri liečbe pomocou fixných strojčekov.

ZVÝŠENÁ HYGIENA JE DÔLEŽITÁ

Veľkou výhodou priesvitných dláh je možnosť ich odstránenia v prípade jedenia a čistenia zubov, keďže sú vyberateľné. Zuby je potrebné čistiť po každom jedle aj v prípade nosenia fixného strojčeka, avšak tento proces je omnoho náročnejší z dôvodu nemožnosti odňatia zámkov alebo drôtikov.

Veľa ľudí netuší, že potrebuje čeľustno-ortopedickú liečbu, preto odporúčam návštevu odborníka, aby sme dokázali predchádzať problémom skôr ako vzniknú, pretože je to najlepšia prevencia.

Tento článok vznikol v spolupráci so Slovenskou ortodontickou spoločnosťou.

Next article
Domovská stránka » News » ČEĽUSTNÁ ORTOPÉDIA: ROVNÉ ZUBY A ZDRAVÝ ÚSMEV AJ POD RÚŠKOM
News

ČO JE DYSPEPSIA A AKO SA CHRÁNIŤ PRED JEJ NEPRÍJEMNÝMI PREJAVMI

Dyspepsia je odborný termín pre poruchy trávenia. Hlavným príznakom je bolesť alebo nepríjemné pocity v hornej časti brucha.

MUDr. IGOR ŠTURDÍK, PhD,

gastroenterológ, Univerzitná nemocnica Bratislava

Ďalšie príznaky sú nadúvanie, grganie, pálenie záhy, pocit horkej tekutiny v hrdle, rýchly pocit plnosti po jedle, nevoľnosť od žalúdka či zvracanie. Príznaky sa zvyčajne vyskytujú záchvatovito, ale ak sú príliš časté, nepriaznivo vplývajú na život pacienta. Na začiatku prešetrovania vás lekár vyspovedá a vyšetrí vám brucho. Lekár skontroluje lieky, ktoré ste užívali v blízkom období, či nemôžu spôsobovať dyspepsiu. V závislosti od závažnosti a frekvencie príznakov vám lekár navrhne ďalšie vyšetrenia, ktoré majú za úlohu vylúčiť zdraviu nebezpečné príčiny dyspepsie (najmä zápal a nádorové ochorenia). Ide o vyšetrenie krvi a stolice, ultrazvuk brucha, endoskopické vyšetrenie žalúdka a čriev.

Pre všetky typy dyspepsie sa odporúča zmeniť doterajší životný štýl – dbať na pravidelné stravovanie, schudnúť, ak ste obézny, ak ste fajčiar, vzdať sa cigariet, nepiť príliš veľa alkoholu. Pálenie záhy zhoršuje časté ležanie alebo predkláňanie sa počas dňa, vhodné je nejesť 3 hodiny pred spaním, eventuálne spať so zvýšenou polohou hlavy. Na liečbu nezávažnej dyspepsie sa používajú voľnopredajné, alebo na recept viazané lieky proti nadmernej tvorbe žalúdočnej kyseliny.

Pomôcť môžu aj prírodné minerálne vody, ideálna je naša slovenská minerálka Budiš. Obsahuje hydrogénuhličitany, ktoré tlmia kyslosť žalúdka a majú protizápalové účinky. Sírany vo vode zlepšujú pohyblivosť čriev a bránia tak zápche. Ak je dyspepsia spôsobená zníženou tvorbou žalúdočnej kyseliny, môže pitie uhličitých minerálok zvýšiť prekrvenie slizníc tráviaceho traktu, stimulovať tvorbu žalúdočnej šťavy a zlepšiť vstrebávanie živín z potravy.

Prečítajte si článok AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO

Next article