Skip to main content
Domovská stránka » News » AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO
News

AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO

Zuby a trávenie sú najdiskutovanejšou témou každodenného života. „Umyl si si už zuby?“ – „Čo budeme dnes jesť?“ – „Nie je to jedlo príliš ťažké pre moje trávenie?“ Tieto otázky pozná každý z nás, no nie vždy im prikladáme potrebnú dôležitosť.

VERONIKA IVANČÍKOVÁ

predsedníčka Slovak Crohn Club

Keď sa však dostaneme do nepríjemnej zdravotnej situácie spojenej s návštevou lekára, ktorý sa snaží pomôcť a zlepšiť stav našich zubov alebo trávenia, začne nám blikať kontrolka, že sme asi niečo nerobili správne. Vieme spoločne priložiť ruku k dielu a edukovať svoju rodinu, priateľov a verejnosť? Určite áno, aj touto kampaňou vieme spolu hovoriť o správnom postupe nielen pri ošetrovaní zubov, ale aj pri starostlivosti o trávenie.

Keď ma organizátori tejto kampane oslovili na spoluprácu o šírení povedomia a edukácie verejnosti o dôležitosti našich zubov a trávenia, neváhala som ani minútu. Ako pacientka, ktorá sa už vyše 10 rokov učí žiť s diagnózou ulcerózna kolitída, som si spomenula na „život pred ochorením“ a uvedomila si, že som nemala dostatok informácií a zároveň som im neprikladala takú váhu. Dnes viem, že to bolo potrebné. Experimentovala som s rôznymi diétami ako väčšina tínedžerov a výsledok spôsobil viac škody ako osohu.

IBD – Inflammatory Bowel Disease – je nešpecifické zápalové ochorenie čriev. Týmto ochorením trpí čoraz vyšší počet mladých ľudí.

Ako predsedníčka pacientskej organizácie „Slovak Crohn Club“ sa snažím vzdelávať 15-tisíc pacientov na Slovensku, pretože bez dostatočných informácií a edukácie nie je možné plnohodnotne žiť, keď ste IBD pacient. IBD je anglická skratka z názvu „Inflammatory Bowel Disease“, čo znamená nešpecifické zápalové ochorenie čriev, a týmto ochorením trpí čoraz vyšší počet mladých ľudí. Ani samotní lekári však nevedia zodpovedať základnú otázku, z čoho vzniká IBD? Samozrejme, medicína ide každým dňom vpred, a preto sa táto otázka dá zodpovedať aspoň čiastočne, no stále nie jednoznačne. Jednou z príčin vzniku IBD je aj nesprávna životospráva a s tým súvisiace trávenie. Preto je na mieste venovať tejto téme stále viac a viac času a priestoru ešte dávno predtým, ako navštívime lekára. Práve pripravené články lekárov a odborníkov, ktorí sa vám prihovoria aj touto kampaňou, vám pomôžu zodpovedať zásadné otázky nielen o zuboch a trávení.

Správna životospráva je najlepšia prevencia proti vzniku IBD a ťažkostí so zubami

Touto kampaňou chceme priblížiť verejnosti dôležitosť zdravého životného štýlu, posilnenie imunity a starostlivosti o svoje zuby a trávenie. Verím, že každým prečítaním, zdieľaním a šírením tohto odkazu prispejeme k vzdelanej a zdravej verejnosti. O to viac v čase, keď k nám prišiel vírus a učí nás, že zvýšená starostlivosť o fyzické a psychické zdravie nám zvýši imunitu a zlepší kvalitu života.

Next article
Domovská stránka » News » AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO
News

STAROSTLIVOSŤ O CHRUP PSOV

Zdravý chrup je jedným zo základných predpokladov spokojného života, čo platí u ľudí, ale rovnako tak u psov. Psy majú chrup typický pre mäsožravcov tvorený z rezákov, špičiakov, črenových zubov a stoličiek.

Starostlivosť o chrup psov bola dlhodobo odsúvaná téma. Dnes sa však dostáva do popredia a je vnímaná ako bežný štandard starostlivosti. Napriek tomu sú zdravotné ťažkosti spojené práve s chrupom jedným z najčastejších problémov psov. Samotnými prejavmi sú zápach z papule, krvácanie z ďasien, neochota prijímať potravu, otečené červenkasté ďasná a zubný kameň, príp. pes si často zasahuje do papule labkami.

VÝSKYT ZUBNÉHO KAZU A PROBLÉMY S ĎASNAMI

Všetko začína vznikom zubného povlaku, ktorý je tvorený zvyškami potravy, baktériami a ich metabolitmi. Zubný kameň dráždi ďasná a môže spôsobiť zápal sliznice ústnej dutiny, v dôsledku čoho môže prísť až k postupnej strate chrupu, navyše baktérie spôsobujúce zápaly sa krvným obehom môžu preniesť do iných častí tela a negatívne vplývať napríklad na vnútorné orgány. Zubný kameň je zdravotný problém, ktorý je možné riešiť už len u veterinára.

SPÔSOBY STAROSTLIVOSTI O CHRUP PSA

So starostlivosťou o chrup by sme mali psa zoznamovať už v šteňacom veku, aby to bral ako bežnú vec, čo v dospelosti výrazne uľahčí starostlivosť. Najefektívnejším spôsobom je pravidelné používanie špeciálnej kefky a enzymatickej pasty pre psy, ktorá veľmi šetrne, no zároveň efektívne odstraňuje zubný povlak a čistí chrup. Môžeme tiež použiť zubný gél, ktorý stačí naniesť na zuby a má podobné účinky ako pasta (bez použitia kefky). Ako alternatívu môžeme tiež využiť zubný sprej či ústnu vodu pre psy. Veľkej popularite sa teší aj používanie prášku z morskej riasy kelpa.

Pokiaľ kŕmime psa vlhkým a mäkkým krmivom, ako sú kapsičky či konzervy, je treba klásť väčší dôraz na dentálnu starostlivosť – konzistencia stravy ovplyvňuje tvorbu zubného povlaku. Ak pes dostáva pravidelne granuly, sú jeho zuby obyčajne čistejšie, nakoľko napomáhajú k odstraňovaniu zubného povlaku. K čisteniu chrupu tiež prispieva pravidelné podávanie funkčných odmien s obsahom chlorofylu či propolisu. Rovnako hra so špeciálne prispôsobenými hračkami na čistenie chrupu napomáha k mechanickému odstraňovaniu zubného povlaku. Zvýšiť efektivitu môžeme aj tým, že na hračku aplikujeme zubnú pastu pre psy, ktorá im chutí. Dentálne hračky nielenže odstraňujú zubný povlak, ale zároveň masírujú ďasná, čo napomáha k prekrveniu.

VÝŽIVA A TRÁVENIE PSOV

Kvalitná strava je jeden zo základných pilierov zdravia a dlhého života štvornohého chlpáča. Ohľadom správneho zaradenia psov z hľadiska výživy sa často vedie mnoho polemík. Pes nie je striktný mäsožravec (carnivor). Mäso však zohráva dôležitú úlohu v stravovaní psov. Je to prirodzený zdroj bielkovín vysokej biologickej hodnoty. Pre komplexné pokrytie nutričných nárokov psov je však potrebná aj rastlinná zložka. Nutričné nároky psov sa v priebehu života menia a vyvíjajú. Pri výbere vhodnej stravy pre psa by sme mali zohľadňovať jeho vek, veľkosť, ale dôraz by sme mali klásť aj na prípadné alergie či intolerancie, čo momentálne nie je nič výnimočné. Medzi popredné spôsoby kŕmenia sa zaraďuje tzv. kŕmenie suchou stravou – granulami alebo BARF.

AKO PREBIEHA SAMOTNÉ TRÁVENIE U PSOV

Najskôr sa začnú zbierať sliny, psy veľmi rýchlo reagujú na čuchové aj vizuálne podnety ohľadom stravy. Množstvo slín im napomáha s posúvaní potravy ďalej do žalúdka, kde sa vytvára veľké množstvo tráviacich štiav a hlienu – ten je dôležitý, chráni žalúdok pred natrávením. Žalúdok pomocou vlastného pohybu premiešava stravu s tráviacimi šťavami do kašovitej konzistencie známej ako chýmus, zároveň dochádza k čiastočnému natráveniu bielkovín pomocou enzýmov. Pokiaľ do žalúdka dorazí ťažko stráviteľná látka, môže to vyvolať nutkanie na zvracanie.

Chýmus sa ďalej posúva smerom do tenkého čreva, kde postupne dochádza k enzymatickému tráveniu. Do čreva sa z pankreasu a pečene dostávajú tráviace látky, ktoré napomáhajú k tráveniu prijatej potravy do takej podoby, aby bola využiteľná pre telo psa. Bunky v tenkom čreve absorbujú živiny a prevádzajú ich do krvi, odkiaľ sa dostávajú do celého tela. V procese trávenia vznikajú aj odpadové látky, ktoré sú pomocou obličiek odvádzané von z tela. Tenké črevo nie je statické, vďaka peristaltike posúva chýmus ďalej do hrubého čreva, kde sa na finálnom spracovaní podieľa najmä symbiotická črevná mikroflóra – tá je pre plnohodnotné trávenie veľmi dôležitá a rovnako sa tu vstrebáva voda. Nie práve najvoňavejší výsledok trávenia nám dokáže napovedať, či je trávenie psa v poriadku, exkrementy by mali byť hnedej farby, tuhšej konzistencie.

NA ČO SI DAŤ POZOR

Po tom, čo sa pes nažerie, ho necháme 2 až 3 hodinky v kľude tráviť (psa nevystavujeme žiadnej náročnejšej fyzickej aktivite). V opačnom prípade môže nastať torzia žalúdka („prevrátenie“). Ak nie je riešená, má pre psa smrteľné následky, je preto nutné urýchlene vyhľadať veterinára.

Psom nikdy nedávame ľudskú stravu, aj napriek tomu, že im chutí. Obsahuje soľ, korenia a často aj spôsob prípravy je absolútne nevyhovujúci. Stravu by sme mali podávať v primeranom množstve, obezita predstavuje zvýšenú záťaž na kĺby a srdce.

Next article