Domovská stránka » Moderná medicína » PREČO JE PREVENCIA PRI OCHORENIACH KONEČNÍKA DÔLEŽITÁ?
ADVERTORIAL

Pravidelnou prevenciou sa môžete vyhnúť smrteľnej rakovine konečníka a hrubého čreva. Pred diagnostikou takéhoto vážneho ochorenia predchádzajú aj nebolestivé a voľným okom neviditeľné problémy, ktoré môžete zistiť aj sami otestovaním.


U koho najčastejšie vzniká karcinóm?

Slovensku patrí druhé miesto v celosvetovom rebríčku pri odhalení nových prípadoch karcinómu hrubého čreva a konečníka za rok. Zvýšené riziko kolorektálneho karcinómu sa najčastejšie vyskytuje u ľudí nad 50 rokov, pričom u mužov prevažuje rakovina konečníka a u žien rakovina hrubého čreva.

Väčšiu pravdepodobnosť tohto ochorenia majú ženy, u ktorých bola diagnostikovaná rakovina prsníka, maternice a vaječníkov. Kolorektálny karcinóm býva častejší aj pri ľuďoch, ktorých postihuje diabetes, či majú osobnú predispozíciu na túto chorobu, a to zápalovým ochorením hrubého čreva a Crohnovou chorobou.

Dôležitú prevenciu na krv v stolici zvládnete aj sami doma otestovaním 

Preventívna prehliadka by sa mala robiť u rizikových pacientov s predispozíciou na rakovinu konečníka a hrubého čreva každý rok u všeobecného lekára. Táto prehliadka je hradená poisťovňami a v prípade odhalenie problémov vás obvodný lekár odporučí k odborníkovi.

Problémom rakoviny hrubého čreva a konečníka je, že väčšinou toto ochorenie nespôsobuje bolesť. Preto je potrebné nezanedbať prevenciu. Otestovať sa na krv v stolici však môžete aj sami doma bez návštevy lekára. Krv v stolici viete odhaliť testom s jednoduchým použitím, ktorý je dostupný v lekárni.  

Ak máte príznaky ako je nepravidelná stolica, hnačky, zápchy, svrbenie konečníka, nadúvanie, bolestivé uvoľňovanie vetrov, pocit plnosti, kŕče či neúmyselnú stratu hmotnosti a nechutenstvo, môžete vykonať jednoduchý test aj doma.

Ak by test vyšiel pozitívne, neodkladajte návštevu lekára. Krvácanie v stolici nemusí nutne znamenať, že máte rakovinu, ale niečo sa deje. Preto aj pri nebolestivých vedľajších príznakoch a odhalení krvi v stolici navštívte špecialistu. Čím skôr sa krvácanie odhalí, tým väčšiu šancu máte na vyliečenie. Podľa odhadov dosahuje včasná diagnóza úspešnosť liečby až u 90 % pacientov. 

Aj zdravý životný štýl pôsobí ako prevencia pred ochorením 

V rámci prevencie pred karcinómom je dôležitá aj životospráva a zdravý jedálniček. Nahraďte živočíšne tuky za rastlinné a uprednostňuje olivový olej. Namiesto červeného mäsa a údenín jedzte hydinu a ryby. Doprajte si dostatok vlákniny z ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Nepreháňajte to s pivom a alkoholom.

Taktiež sa dostatočne pohybujte a udržiavajte si správnu telesnú hmotnosť. Obezita zvyšuje riziko tohto ochorenia u mužov na dvojnásobok a u žien o 40 %. Napokon, zdravý životný štýl pôsobí priaznivo na telo aj myseľ a zamedzí výskyt aj iných ťažkostí ako je kolorektálny karcinóm.

Ďalší článok