Skip to main content
Domovská stránka » Moderná medicína » PĽÚCNA REHABILITÁCIA POMÁHA ZLEPŠIŤ KVALITU ŽIVOTA
Moderná medicína

PĽÚCNA REHABILITÁCIA POMÁHA ZLEPŠIŤ KVALITU ŽIVOTA

MUDR. HELENA HORVÁTHOVÁ

Pľúcna ambulancia v Mestskej poliklinike v Trnave

Špeciálny liečebný program vytvorený na zníženie pocitu dýchavice u ľudí s chronickými pľúcnymi ochoreniami alebo u tých, ktorí majú ťažkosti s dýchaním pri iných ochoreniach (napr. kardiovaskulárnych), sa nazýva pľúcna rehabilitácia.

Je vhodná najmä pre pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc
a astmou bronchiale, ale je prínosom prakticky u ktoréhokoľvek pľúcneho ochorenia, nevynímajúc ani stavy po pľúcnych operáciách. Viac nám o pľúcnom rehabilitačnom programe porozprávala MUDr. Helena Horváthová.

Na čo slúži pľúcna rehabilitácia? Pri ktorých ochoreniach je dôležitá?

Pacienti s chronickými pľúcnymi ochoreniami mávajú ťažkosti s dýchaním. Tie sa prejavujú najprv pri výraznejšej námahe, s progresiou ochorenia sa dýchavica objavuje aj pri chôdzi po rovine a postupne aj pri bežných aktivitách dňa, napríklad pri umývaní sa či obliekaní. Aby pacienti obmedzili nepríjemné pocity nedostatku vzduchu, pohybujú sa stále menej. To však oslabením dychových svalov vedie len k ďalšiemu zhoršeniu dýchania. A postupne je problémom aj vstať z postele a pohybovať sa po izbe. Nakoniec je najjednoduchšie prestať sa pohybovať vôbec. A tomuto chceme pľúcnou rehabilitáciou predísť. Samozrejme, nejde to bez motivácie a odhodlania samotného pacienta, preto je najlepšie začať rehabilitáciu so školeným fyzioterapeutom.

Informácie a návody pre prevenciu a liečbu respiračných ochorení

Na čo dohliada fyzioterapeut?

S ním sa pacient naučí správnemu držaniu tela, technikám správneho dýchania, t. j. dýchania do bránice, technikám na čistenie dýchacích ciest od nahromadených hlienov. Trénuje posilňovanie dychových svalov pomocou rehabilitačných pomôcok a nácvik chôdze s paličkami, tzv. nordic walking. Postupne sa zvyšuje tolerancia záťaže, znižuje sa pocit dýchavice pri pohybe a celkovo sa tým zlepší kvalita života, nálada a ustupujú aj depresie. Samozrejme, rehabilitácia významne vplýva aj na zníženie progresie samotného pľúcneho ochorenia.

Pre koho je pľúcna rehabilitácia určená?

Pľúcny rehabilitačný program je vhodné začať čím skôr, teda skôr ako ochorenie prejde do ťažkého štádia. Je v princípe určená pre všetkých ľudí, ktorí majú pocit nedostatku vzduchu, a ktorí sa chcú cítiť lepšie, dýchať lepšie, chcú žiť plnohodnotnejšie a zlepšiť svoju kvalitu života.

Aké majú ľudia možnosti v rámci Slovenskej republiky na pľúcnu rehabilitáciu?

U nás na Slovensku existuje niekoľko rehabilitačných centier, ktoré sú pre hospitalizovaných pacientov v rámci rehabilitačných oddelení fakultných nemocníc alebo kúpeľných zariadení, napríklad v tatranských ústavoch, Červenom Kláštore, Bardejove. Pre ambulantných pacientov existujú Centrá pľúcnej rehabilitácie, ktoré vznikli v spolupráci s fyzioterapeutmi v Bratislave a v Trnave.

S podporou spoločnosti Chiesi bola vytvorená špeciálna webová stránka, zameraná na niektoré pľúcne ochorenia – www.rozdychajto.sk. Obsahuje veľa užitočných rád pre pacientov s astmou bronchiale, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, cystickou fibrózou a aktuálne aj s COVID-19.

V spolupráci so školenou fyzioterapeutkou PhDr. Danielou Kadlecovou bola vytvorená brožúrka Cvičenie na správne dýchanie, ktorú pacient môže dostať u svojho pneumológa. Je dostupná aj vo forme aplikácie, ktorú si môže každý pacient stiahnuť bezplatne do svojho mobilného telefónu, a ktorá ho jednoducho a názorne prevedie cez nácvik správneho držania tela a správneho dýchania až k cvičeniam na posilnenie dychových svalov a zvýšenie celkovej kondície tela.

Next article
Domovská stránka » Moderná medicína » PĽÚCNA REHABILITÁCIA POMÁHA ZLEPŠIŤ KVALITU ŽIVOTA
Moderná medicína

KONTROLUJTE SA!

Na Slovensku pribudne každoročne takmer 40 000 ľudí s diagnózou rakovina. Pomôcť môže PREVENCIA onkologických ochorení. Liga proti rakovine odporúča: „Kontrolujte sa!“


Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina pľúc.

Primárnou prevenciou

Zdravý životný štýl – Európsky kódex proti rakovine obsahuje 12 odporučení, podložených súčasnými vedeckými poznatkami, ako zdravším spôsobom života a zachovávaním cieľavedomých pravidiel predísť vážnej chorobe.

Samovyšetrenie

Liga proti rakovine pripravila súhrnné informácie k samovyšetreniu a prevencii častých ženských a mužských onkologických diagnóz. Je to totiž rýchly a bezplatný spôsob, ako predísť pokročilej rakovine. Textový a NOVÝ video návod na samovyšetrenie prsníkov a semenníkov nájdete na webu.

V rámci primárnej prevencie onkologických ochorení je možné sledovať v období medzi pravidelnými preventívnymi prehliadkami u lekára aj znaky pokročilej rakoviny pľúc či kože. 

Sekundárnou prevenciou

Preventívne prehliadky (oportúnny skríning) Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie a môže preň urobiť veľa pravidelným absolvovaním preventívnych prehliadok. Na čo máte nárok v rámci prehliadok podľa veku a pohlavia nájdete na webu.

Onkokontroly (štátom riadené skríningy)

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci so zdravotnými poisťovňami a Národným onkologickým inštitútom spustilo tzv. onkokontroly. Ide o preventívne kontrolné vyšetrenia známe ako skríningové programy, tieto vyšetrenia sú zamerané na včasné odhalenie jednotlivých onkologických ochorení – rakovinu hrubého čreva, rakovinu prsníka, rakovinu krčka maternice.

V rámci onkokontroly zdravotné poisťovne pozývajú svojich poistencov a poistenky na prehliadku u príslušného odborníka. Cieľom vyšetrenia je skontrolovať zdravotný stav a odhaliť prípadné nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné. Ak dostanete pozvánku od vašej poisťovne, absolvujte, prosím, preventívnu prehliadku u vášho lekára.

Viac o prevencii onkologických ochorení a aktivitách Ligy proti rakovine sa dozviete na webu. v Centrách pomoci LPR v Bratislave, Martine a Košiciach a počas roka na eventoch v stánku s tímom LPR.

Odborné brožúrky k liečbe a prevencii onkologických ochorení si môžete bezplatne online prezrieť a objednať prostredníctvom Ligy proti rakovine.


Bezplatné odborné telefonické a mailové poradenstvo v Onkoporadni Ligy proti rakovine: 0800 11 88 11 alebo [email protected]. Aby ste boli OK, nepodceňujte onkologické kontroly. Viac na www.onkokontrola.sk.

Next article