Skip to main content
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ŽIADNA ÚČINNÁ LIEČBA PACIENTOM NEPOMÔŽE, AK NIE JE DOSTUPNÁ
Civilizačné ochorenia

ŽIADNA ÚČINNÁ LIEČBA PACIENTOM NEPOMÔŽE, AK NIE JE DOSTUPNÁ

MUDr. JURAJ CHUDEJ, Phd.

špecialista hematológie a transfuziológie, vnútorného lekárstva pôsobiaci na Univerzitnej nemocnici v Martine

Aj keď biosimilárny liek nie je „originál”, stále so sebou prináša benefity, vďaka ktorým zachraňuje tisícky životov. Viac o tomto type liečiv vám prezradí špecialista hematológie a transfuziológie MUDr. Juraj Chudej, PhD.

Čo sú to biosimilárne lieky a ako sa líšia od tých biologických?

Pre lepšie pochopenie najprv vysvetlím, čo sú biologické lieky. Biologický liek musí tak, ako každý iný liek, spĺňať prísne kritéria predtým, ako bude oficiálne zaregistrovaný. Musia sa vykonať klinické štúdie dokazujúce jeho účinnosť a bezpečnosť. Tento výskum je však veľmi časovo aj finančne náročný, a preto po každom schválení a uvedení na trh podlieha trhovej exkluzivite, ktorá trvá približne 10 rokov. Po uplynutí tejto doby môžu liek priviesť na trh aj iní výrobcovia. Pôvodný biologický liek sa nazýva tiež originál alebo referenčný liek a všetko ostatné, z jeho základu vychádzajúce, nazývame biologicky podobné alebo biosimilárne lieky.

Biosimilárne lieky sú vo svojej podstate odlišné najmä množstvom finančných prostriedkov a času, ktorý je potrebný na ich uvedenie na trh. Zatiaľ čo na vývoj  biologického lieku je potrebná 1 miliarda eur a 10 rokov, tak vývoj biosimilárneho lieku si vyžaduje „len” 100 až 150 miliónov eur a 5-6 rokov.

Prečo považujete tieto lieky na trhu za dôležité?

Vďaka biologickým liekom dokážeme zvýšiť úspešnosť liečby ochorení, na ktoré doteraz neexistoval liek. Ich nevýhoda je však cena. Žiadna liečba, nech je akokoľvek účinná, pacientom nepomôže, ak pre nich nebude dostupná. Pokiaľ je liek veľmi drahý, môže sa stať, že nebude dostupný v každej členskej krajine EÚ, keďže každá z nich disponuje iným rozpočtom na nákup liekov. Alebo, ak aj dostupný bude, bude sa môcť používať iba výnimočne. Preto je biosimilárny liek skvelou alternatívou toho biologického. Pacient získa taký istý účinok lieku, no za zlomok ceny. Niektoré liečby biologickým liekom sa totiž dokážu vyšplhať aj na sumu 30 000 eur mesačne. Doživotne.

Aké skúsenosti máte ako hematoonkológ s biosimilárnymi liekmi?

Európska únia eviduje najviac zaregistrovaných biosimilárnych liekov na celom svete, takže s nimi má aj dosť veľké skúsenosti. I keď sa biologické aj biosimilárne lieky testujú ešte pred uvedením na trh, musia sa  ďalej sledovať aj potom v reálnej klinickej praxi. U nás sú biosimilárne lieky dostupné od roku 2006 a využívame ich aj v rámci hematoonkológie  napríklad ako podpornú liečbu na zvýšenie tvorby bielych a červených krviniek. Pracujeme s nimi už takmer 15 rokov a nikdy sme nezaznamenali nižšiu účinnosť alebo nové nežiaduce účinky v porovnaní s biologickými liekmi. Dokonca, ak mám správne informácie, tak doteraz nebola kvôli nižšej účinnosti alebo nežiaducim účinkom stiahnutá ani jedna molekula biosimilárneho lieku. Pacient jednoducho získa tú istú kvalitu a účinky za menej peňazí.

Next article
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ŽIADNA ÚČINNÁ LIEČBA PACIENTOM NEPOMÔŽE, AK NIE JE DOSTUPNÁ
Civilizačné ochorenia

ZMENA ŽIVOTOSPRÁVY JE PRI LIEČBE CHOCHP POTREBNÁ

doc. MUDr. IVAN SOLOVIČ, CSc.

primár Oddelenia pneumológie a ftizeológie 1.
NÚTPCHaHCH Vyšné Hágy

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) už dávno nie je len ochorením fajčiarov. V rozhovore nám doc. MUDR. Ivan Solovič, CSc., opísal, ako sa CHOCHP prejavuje, koho postihuje a ako vyzerá jej najmodernejšia liečba.

Aké sú rizikové faktory vzniku tohto ochorenia a koho najčastejšie postihuje?

CHOCHP je chronické ochorenie dýchacích ciest. Ľudia si často myslia, že postihuje len fajčiarov a ľudí zo sociálne slabších vrstiev, ktorí si varia alebo vykurujú domovy otvoreným ohňom plným splodín. No v skutočnosti môže postihnúť kohokoľvek, dokonca aj pasívneho fajčiara alebo ľudí s vrodenou predispozíciou. Náchylní sú tiež ľudia, ktorí sa často vyskytujú v príliš prašnom prostredí alebo pracujú s dráždivými chemikáliami.

Čo najviac trápi pacientov s CHOCHP?

Hlavným problémom CHOCHP sú zmeny v prieduškovom strome, ktoré spôsobujú zúženie priedušiek. Človek sa síce môže bez problémov nadýchnuť, no výdych je sprevádzaný zvukom pripomínajúcim pískanie.

Čo ale pacientov obmedzuje najviac, je náhla intolerancia voči záťaži. Nedokážu zrazu bez zadýchania vyjsť ani na prvé poschodie, bolí ich hrudník a trápi ich pravidelný kašeľ. Ak sa ráno človek budí s tým, že musí vykašľať hlien, niečo určite nie je v poriadku, a to najmä v prípade, že má hlien nažltlú alebo zelenkavú farbu.

Medzi ďalšie príznaky CHOCHP patria aj namodralé pery, modré sfarbenie pod nechtami či únava a strata hmotnosti.

Aký význam má adherencia v rámci tohto ochorenia?

Aj keď je CHOCHP nevyliečiteľná, užívaním liekov a zmenou životosprávy môžeme potlačiť niektoré symptómy a zabrániť progresii tohto ochorenia. Prvé príznaky majú ľudia okolo 40. roka života a čím skôr sa im toto ochorenie diagnostikuje, tým lepšie výsledky liečby môžu pacienti očakávať. Na toto ochorenie zomiera ročne viac ako 3 000 000 ľudí, takže ak niekto trpí neutíchajúcim kašľom viac ako 3 týždne, zadýcha sa pri bežných činnostiach alebo pri chôdzi po rovine, tak niečo nie je v poriadku a mal by okamžite navštíviť lekára. Netreba však zabúdať, že ideálna liečba spočíva aj v zlepšení životosprávy. Pacient by mal skončiť s fajčením a venovať sa športu či inej pohybovej aktivite.

Existuje liečba pre pacientov s CHOCHP? Aké formy poznáme?

Dnes už existuje rôzna moderná liečba tohto ochorenia, ktorá dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. CHOCHP sa síce vyliečiť nedá, no dokážeme ju udržať pod kontrolou, a to rozšírením dýchacích ciest a znížením zápalu. V rámci prevencie sú tiež nápomocné očkovania proti chrípke, tetanu a čiernemu kašľu.

Čo si môžeme predstaviť pod modernou inhalačnou liečbou?

Je to inhalačná liečba, kedy pacient vdychuje liek priamo do priedušiek. Lieky, tzv. bronchodilatanciá, dokážu udržať priedušky rozšírené počas 12 až 24 hodín. Okrem toho je však potrebné liečiť aj samotný zápal za pomoci inhalačných kortikosteroidov. Inovatívne inhalačné lieky už dokonca obsahujú viac liečebných zložiek v jednom inhalátore.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY TOHTO OCHORENIA

pískanie pri výdychu

intolerancia záťaže

rýchle zadýchanie

bolesť hrudníka

pravidelný kašeľ, hlieny

namodralé pery

modré sfarbenie pod nechtami

únava a strata hmotnosti

Next article