Skip to main content
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ZA PROBLÉMY S TRÁVENÍM SA NETREBA HANBIŤ
Civilizačné ochorenia

ZA PROBLÉMY S TRÁVENÍM SA NETREBA HANBIŤ

Tráviace problémy stretnú raz za čas každého. Čo robiť, keď vás zápcha alebo hnačka pristihnú v nevhodný okamih? Správne trávenie je pre ľudský organizmus nevyhnutné. Zápcha, hnačka, kŕče v žalúdku alebo plynatosť vedia znepríjemniť život. Problémy s trávením komplikujú prácu, cestovanie alebo nás oberajú o pokojné chvíle strávené s rodinou.

ČO SPÔSOBUJE HNAČKU A AKO SI S ŇOU PORADIŤ?

Problémy s trávením prežíva mnoho ľudí. Medzi časté tráviace problémy patrí hnačka. Môže ju spôsobiť ťažko stráviteľná alebo nevhodne upravená strava, infekcia, stres, alebo sa riedka a častá stolica prejavuje ako vedľajší účinok niektorých liekov. Podráždenie čriev môžu takisto spôsobiť potravinové alergie a intolerancie, ako je napríklad alergia na laktózu či lepok. Pri hnačke organizmus prichádza o množstvo tekutín a minerálov, čo môže spôsobiť až dehydratáciu. Práve preto je potrebné prijímať počas hnačky dostatok tekutín a jesť jedlá ľahké na trávenie. Siahnuť môžete napríklad po ryži, suchároch, banánoch, varenej mrkve alebo zemiakoch. Vyhnúť by ste sa mali mliečnym výrobkom, káve a strukovinám, ako aj mastným a koreneným jedlám a čerstvej zelenine a ovociu.

ČO SPÔSOBUJE ZÁPCHU A AKO SI S ŇOU PORADIŤ?

Zápcha spôsobuje menej časté vyprázdňovanie, ktoré môže byť spojené s bolesťou. Ochorením trpí až 30 % ľudí starších ako 65 rokov a postihuje viac ženy ako mužov. Zápchu môže spôsobovať strava chudobná na vlákninu, príliš mnoho bieleho pečiva a jednoduchých cukrov, nedostatočný príjem tekutín a sedavý spôsob života. Dostatočný príjem tekutín je dôležitý nielen pri hnačke, ale i pri zápche. Netreba však zabúdať i na vlákninu, ktorá funguje ako podpora trávenia a uľahčuje vyprázdňovanie. Ak máte problémy so zápchou, siahnite po jedle s vysokým obsahom vlákniny, ako je napríklad čerstvé ovocie (výborné sú slivky, aj sušené) a zelenina – najmä listová, orechy, ľanové semienka a celozrnné cereálie. Vyhnúť by ste sa mali bielej ryži, bielemu pečivu a čiernemu čaju.

SYNDRÓM DRÁŽDIVÉHO ČREVA

Obzvlášť nepríjemným ochorením je syndróm dráždivého čreva (IBS, Irritable Bowel Syndrome). Počas svojho života ho zažije približne 10 až 20 % dospelých. Presná príčina nie je známa, no predpokladá sa, že syndróm spôsobujú citlivé črevá. Ochorenie spôsobuje kŕčovité bolesti brucha, plynatosť, pocit nedostatočného vyprázdnenia čriev, hnačku alebo zápchu. Ak pociťujete takéto príznaky, navštívte lekára.

ÚĽAVA NA POČKANIE

Pri tráviacich problémoch vám môžu pomôcť i voľnopredajné lieky, ktoré vám rýchlo a účinne uľavia od nepríjemností. Ak vás trápi hnačka, siahnuť môžete napríklad po rozpustnej tabletke Imodium® Instant. Liek spomaľuje pohyb čriev a pomáha obnoviť ich prirodzený rytmus. Imodium® Instant netreba zapíjať vodou a účinok sa dostaví do hodiny.

Pri zápche vám pomôže novinka Microlax®. Liek má rýchly nástup účinku za 5 až 20 minút. Vďaka jednoduchému podaniu ho môžete diskrétne použiť počas dňa či pri cestovaní. Na predvídateľny efekt lieku Microlax® sa môžete spoľahnúť.

Orodispergovateľné tablety Imodium® Instant obsahujú loperamídium-chlorid a sú určené na vnútorné použitie. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Írsko. Rektálny roztok Microlax® je určený na rektálne použitie. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku: McNeil AB, Švédsko. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Lokálny zástupca v SR: Johnson & Johnson, s.r.o., Karadžičova 12, 821 08 Bratislava.

Next article
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ZA PROBLÉMY S TRÁVENÍM SA NETREBA HANBIŤ
Civilizačné ochorenia

MALÁ SOFIA PREKONALA MOZGOVÚ MŔTVICU

Sofia pochádza z USA, kde sa narodila ako zdravé dieťa. Prvých 6 rokov prežila ako veselé dievčatko, ktoré behalo rýchlejšie ako starší brat, milovala balet a dobrodružstvá. Všetko sa zmenilo, keď sa v jednu noc zobudila so silnými bolesťami hlavy.

Sofia bola aktívne a samostatné dieťa a jej rodičom by ani v najhoršom sne nenapadlo, že by sa na tom malo niečo zmeniť. Nik netušil, že v jej mozgu „tiká časovaná bomba“. Keď sa však 5. novembra 2017 v noci zobudila s neznesiteľnými bolesťami hlavy, život rodiny sa navždy zmenil. Sofia prekonala mozgovú mŕtvicu (cievnu mozgovú príhodu). V priebehu nasledujúcich piatich mesiacov podstúpila štyri operácie mozgu a takmer mesiac ležala v kóme.

Keď sa dievčatko napokon prebralo, bolo to iné dieťa, ako rodičia poznali. Sofia sa musela naučiť rozprávať, chodiť aj jesť. Pohyblivosť a funkčnosť jej ľavej ruky, členku i chodidla bola veľmi obmedzená a objavili sa tiež poruchy reči, pamäti a učenia. Každý deň bol pre Sofiu výzvou, ktorú musela zvládnuť. Dievčatko sa však nevzdávalo, vytrvalo a odhodlane išlo za svojím cieľom.

Sofiini rodičia našli kliniku v Nemecku, kde sa venujú liečbe následkov mozgovej príhody intravenóznou infúziou pupočníkovej krvi. Približne o 3 mesiace, v januári 2020, sa rodina stretla s lekárom kliniky osobne. Ten si podrobne prešiel Sofiinu anamnézu a rodičom vysvetlil priebeh a význam liečby pupočníkovou krvou u pacientov, ktorí prekonali mŕtvicu. V priebehu nasledujúcich dvoch dní Sofia dostala infúzie, ktoré znášala veľmi dobre.

PUPOČNÍKOVÁ KRV JEJ POMOHLA VRÁTIŤ SA SPÄŤ DO ŽIVOTA

Keď sa Sofiini rodičia rozhodli jej príbeh zverejniť, dievčatko bolo 11 týždňov po liečbe. Viditeľné fyzické i psychické pokroky po terapii, ktoré u dcérky pozorovali, im dávali silu o tom hovoriť a poskytnúť tak nádej aj iným pacientom, ktorí prekonali toto ochorenie, či už v detstve, alebo aj v dospelosti.

PUPOČNÍKOVÚ KRV JE MOŽNÉ ZÍSKAŤ IBA PRI NARODENÍ DIEŤAŤA

Pupočníková krv sa v súčasnosti využíva pri liečbe niektorých hematologických, onkologických a metabolických ochorení či pri poruchách imunity. Okrem pupočníkovej krvi v ostatných rokoch pribudla aj možnosť odberu a uchovania tkaniva pupočníka a placenty. Spolu predstavujú najperspektívnejšie zdroje buniek, ktoré je možné využiť v bunkovej terapii, tkanivovom inžinierstve alebo v regeneratívnej medicíne. Jedná sa napr. o ochorenia ako Alzheimerova a Parkinsonova choroba, skleróza multiplex, infarkt myokardu, detská mozgová obrna, autizmus, cievna mozgová príhoda, diabetes, Crohnova choroba a iné.

Na rozdiel od buniek získaných neskôr počas života, bunky týchto tkanív nie sú zaťažené prekonanými ochoreniami, liečbou či procesom starnutia. Odberom a uchovaním pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty zabezpečia rodičia širokú škálu buniek, ktoré môžu byť využité nielen pre dieťa samotné, ale aj pre najbližších členov rodiny. Ich odber je bezpečný a bezbolestný pre dieťa aj matku.

Viac o pupočníkovej krvi, tkanive pupočníka a placenty nájdete na

Next article