Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » SIVÝ ZÁKAL: POHĽAD NA SVET AKO CEZ ZÁVOJ
Civilizačné ochorenia

SIVÝ ZÁKAL: POHĽAD NA SVET AKO CEZ ZÁVOJ

Článok vznikol v spolupráci s:
Foto: prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.
Článok vznikol v spolupráci s:
Foto: prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D.

FEBOS-CR, www.lasik.cz

Štúdium medicíny na Univerzite Palackého v Olomouci ukončil v roku 1989 s vyznamenaním a pochvalou rektora. V roku 2000 absolvoval postgraduálne štúdium na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Hradci. Skúsenosti s očnou chirurgiou zbieral aj po svete, hlavne v Kanade. Pôsobil ako prednosta očného oddelenia Baťovej nemocnice v Zlíne. V roku 2003 založil súkromnú očnú kliniku Gemini, najväčšiu súkromnú očnú kliniku v Česku.

Sivý zákal je významne spojený s vekom. Problémy sa začínajú najčastejšie objavovať po päťdesiatke. Počet pacientov postihnutých sivým zákalom pomaly narastá s tým, ako starne svetová populácia. U pacientov starších ako 60 rokov toto ochorenie ohrozuje dokonca každého druhého. Vo veku 75 až 85 rokov má sivý zákal 90 percent ľudí.

Ako vzniká sivý zákal?

To, že so zrakom nie je niečo v poriadku, môže človek spoznať hneď podľa niekoľkých signálov. Sivý zákal sa najčastejšie prejavuje znížením zrakovej ostrosti, rozmazaným videním, akoby sa človek pozeral cez špinavé sklo, rozostreným videním alebo monokulárnou diplopiou – dvojitým videním na jednom oku. Sivý zákal môže vzniknúť aj po úraze oka alebo dlhodobom užívaní niektorých liekov. Medzi pacientmi môžu byť aj novorodenci.

Ako sa dá liečiť sivý zákal?

Dodnes nebol objavený účinný konzervatívny spôsob, ako zabrániť vzniku alebo rozvoju sivého zákalu. Jedinou účinnou terapiou sivého zákalu je chirurgické odstránenie zakalenej šošovky. Prevencia ale môže významne pomôcť. Podľa posledných výskumov môže oddialiť vznik sivého zákalu zdravý životný štýl, príjem antioxidantov, čo sú napríklad vitamíny A, C alebo E, betakarotén, luteín a zeaxantín, omega-3 mastné kyseliny, vyvarovať sa fajčeniu, nadmernej konzumácie tukov, soli a alkoholu.

Kedy by mal pacient navštíviť lekára?

Akonáhle začne sivý zákal zhoršovať zrakovú ostrosť, ktorá vadí pacientovi v jeho bežných aktivitách, je jediným riešením návšteva očného lekára, ktorý prípadný sivý zákal u pacienta potvrdí a naplánuje operáciu oka/očí . Ak pacient so zákrokom otáľa, zbytočne si zhoršuje kvalitu života zlým videním a zvyšuje sa aj riziko operačných komplikácií. Ak je sivý zákal ponechaný bez operácie, môže zapríčiniť až slepotu. Medzi ľuďmi stále koluje mýtus, že sivý zákal potrebuje takzvane dozrieť, aby bola šošovka tvrdšia a lepšie sa s ňou lekárom pracovalo. To platilo pred mnohými rokmi, kedy sa k operácii používala úplne iná technika, pri súčasných postupoch je to nezmysel.

Čo sa dá očakávať od operáciám katarakty?

Operácia sivého zákalu je šetrná, rýchla, nebolestivá a bez potreby narkózy. Stačí oko znecitlivieť anestetickými kvapkami. Operácia sa vykonáva ambulantne, trvá asi 20 minút a pacient môže ihneď po operácii odísť domov. Bežne pacient do 48 hodín po operácii vidí oveľa lepšie ako pred ňou.

Aké metódy operácie existujú?

Najmodernejším postupom je operácia s použitím lasera. Laser vykonáva niektoré kroky operácie, ktoré sa pri klasickej metóde robia ručne mikrochirurgickými nástrojmi. Zákrok laserom je tak ešte šetrnejší, bezpečnejší a precíznejší. Pacienti majú možnosť zvoliť si z niekoľkých typov vnútroočných šošoviek, ktoré majú lepšie vlastnosti alebo umožňujú videnie na rôzne vzdialeností.

Ďalší článok
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » SIVÝ ZÁKAL: POHĽAD NA SVET AKO CEZ ZÁVOJ
Civilizačné ochorenia

FILIP TŮMA: „MOJE POVOLANIE JE VYSTAVANÉ NA STRESE, NAPRIEK TOMU NIE SOM STRESMAN”

Aj keď je Filip Tůma, slovenský herec a operný spevák, vďaka svojmu povolaniu a oteckovaniu v jednom kole, dokáže si so stresom poradiť ľavou zadnou. V dnešnom rozhovore vám prezradí svoj pohľad na tému civilizačných ochorení a ich najväčšie príčiny – stres, fajčenie či zlá fyzická kondícia ľudí.

Čo si predstavujete pod pojmom civilizačné ochorenia?

Ja osobne si pod týmto pojmom predstavujem choroby, ktoré vznikajú alebo vyplývajú z nesprávneho životného štýlu, zo zlej životosprávy a z nevhodného okolitého prostredia. Hneď ako prvý príklad mi napadla cukrovka.

Ste herec, operný spevák, otecko dvoch detí. Ako sa vám darí zvládať stres?

Zvládanie stresu je podľa môjho názoru veľmi individuálne. Niekto sa s ním dokáže vysporiadať úplne jednoducho, inému to ide ťažšie. Moje povolanie herca a operného speváka je v podstate celé vystavané na strese, takže som sa ho viac-menej musel naučiť zvládať. 

Po pravde, nikdy som sa za stresmana nepovažoval. Odolnosť voči nemu mám asi odjakživa v povahe. Pomohli tomu určite aj životné skúsenosti. Keď sa vám nejaká stresová situácia zopakuje, tak už viete, čo môžete očakávať a nezamáva to s vami v takej miere ako prvýkrát. Dovolím si dokonca tvrdiť, že napríklad vďaka tréme podávam oveľa lepšie výkony.

Aký je váš životný štýl? Jete a hýbete sa pravidelne?

Verím tomu, že keď je človek vo fyzicky lepšej kondícii, tak sa so stresom vysporiada oveľa lepšie. Mne osobne šport veľmi pomáha stres zvládať. Hrám golf, pred koronou som chodil do posilňovne a mám rád bicyklovanie. 

Šport všeobecne je mojou veľkou záľubou. Jediné čo, tak som neprišiel na chuť behu. Mám pocit, že zanikla jeho podstata a že sa z neho stal trend, v ktorom sa ľudia predbiehajú, kto má lepšie tenisky, žiarivejšie legíny a vymakanejšie smart hodinky. 

Čo vy a cigarety. Ste fajčiar?

V tomto som asi dosť netypický, no ja som nikdy nefajčil. Jasné, skúšal som si potiahnuť, ale ten dym sa mi jednoducho zastavil v ústach a nevedel som, čo s ním ďalej. Nerozumiem fajčeniu hlavne po racionálnej stránke. Moja hlava ako keby nedokázala pochopiť, v čom je zmysel fajčenia.

Ako sa staráte o svoje zdravie? Absolvujete pravidelne preventívne prehliadky?

Deti, pravdaže, chodia na prehliadky pravidelne a ja som to do takej 35-ky veľmi neriešil. No čím som starší, tak tým viac som opatrnejší a radšej sa dozviem vďaka preventívke nejakú diagnózu skôr ako neskôr. 

Ďalší článok