Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » RAKOVINA HRUBÉHO ČREVA
Civilizačné ochorenia

RAKOVINA HRUBÉHO ČREVA

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

Rakovina hrubého čreva a konečníka je jedným z najčastejších druhov onkologických ochorení. Jej výskyt neustále stúpa a postihuje najčastejšie ľudí vo veku nad 45 rokov.

U 10 % populácie sa vyskytujú polypy – výrastky v sliznici čriev a v konečníku. Až 1 % z nich sú zhubné a polypy väčšie než 0,5 cm stálym dráždením trvale krvácajú. Varovným signálom pre zistenie ochorenia je krv v stolici, ktorá je v počiatočnom štádiu okom nepostrehnuteľná. Dá sa však odhaliť jednoduchým testom na stanovenie ľudského hemoglobínu pri tomto skrytom (okultnom) krvácaní v stolici. Odborníci tvrdia, že zmenou životného štýlu a pravidelnými kontrolami by sa dalo zabrániť vzniku rakoviny až u polovice pacientov.

Čo môžete urobiť v rámci prevencie?

·       Uprednostňujte rastlinné tuky, zaraďte do jedálnička olivový olej.

·       Znížte spotrebu smaženého, grilovaného a pečeného červeného mäsa, jedzte najmä hydinu a ryby.

·       Vylúčte alebo obmedzte na minimum konzumáciu údenín a údeného červeného mäsa.

·       Všeobecne známym pravidlom je dostatočný príjem vlákniny – z ovocia, zo zeleniny, z celozrnných výrobkov.

·       Pitie piva zvyšuje riziko (najmä rakoviny konečníka), preto by sa malo konzumovať s mierou.

·       Ochranný účinok dokázali vitamíny A, C a E, účinná v prevencii je aj kyselina listová, selén a vápnik.

·       Fyzická aktivita a udržiavanie telesnej hmotnosti – dostatok pohybu chráni pred vznikom rakoviny hrubého čreva a konečníka, kým obezita zvyšuje riziko u mužov na dvojnásobok, obézne ženy majú riziko vyššie o 40 %.

·       Ak sa u niekoho z rodiny objavila rakovina hrubého čreva a konečníka či adenómy v hrubom čreve, treba sa poradiť so svojím lekárom.

·       Rakovina hrubého čreva a konečníka väčšinou nebolí, a tak ju mnohí pacienti odhalia príliš neskoro. Treba pozorovať svoj tráviaci systém a jeho normálnu funkciu, aby sme si všimli prípadné zmeny.

Príznaky rakoviny hrubého čreva

Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka často nebývajú výrazné ani trvalé, často sú prerušované, striedavé a zdanlivo bezvýznamné. Človek ich často úplne prehliadne alebo ich dáva do súvislosti s inými vplyvmi – zlou stravou, stresom či hemoroidmi. Je nevyhnutné všímať si bežné fungovanie svojho tráviaceho systému, aby sme si čo najskôr všimli prípadné zmeny. Ak má byť liečba úspešná, je mimoriadne dôležité odhaliť ochorenie včas a čo najskôr navštíviť odborníka. Podľa odhadov dosahuje úspešnosť liečby pri včasnej diagnóze až 90 %.

Kedy zvýšiť pozornosť:

·       zmena pravidelnosti stolice,

·       hnačka alebo zápcha,

·       veľmi tmavé zafarbenie stolice,

·       prítomnosť krvi v stolici,

·       nebolestivé krvácanie z konečníka, svrbenie, podráždenie a opuch,

·       pocit, že črevo sa úplne nevyprázdňuje,

·       stolica odchádza v úzkom prúžku,

·       tráviace problémy (nadúvanie, pocit plnosti, kŕče),

·       časté, bolestivé uvoľňovanie vetrov,

·       neúmyselná strata hmotnosti, nechuť do jedla,

·       zvýšená únava.

Ak sa objaví niektorý alebo viaceré z týchto príznakov, nezávisle od množstva či frekvencie, človek by mal čo najskôr navštíviť odborníka, ktorý ho vyšetrí a stanoví presnú diagnózu. Variantom je aj spomínaný jednoduchý test na stanovenie hemoglobínu v stolici. Jeho výsledok by ste však mali konzultovať s lekárom.

Ďalší článok
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » RAKOVINA HRUBÉHO ČREVA
Civilizačné ochorenia

FILIP TŮMA: „MOJE POVOLANIE JE VYSTAVANÉ NA STRESE, NAPRIEK TOMU NIE SOM STRESMAN”

Aj keď je Filip Tůma, slovenský herec a operný spevák, vďaka svojmu povolaniu a oteckovaniu v jednom kole, dokáže si so stresom poradiť ľavou zadnou. V dnešnom rozhovore vám prezradí svoj pohľad na tému civilizačných ochorení a ich najväčšie príčiny – stres, fajčenie či zlá fyzická kondícia ľudí.

Čo si predstavujete pod pojmom civilizačné ochorenia?

Ja osobne si pod týmto pojmom predstavujem choroby, ktoré vznikajú alebo vyplývajú z nesprávneho životného štýlu, zo zlej životosprávy a z nevhodného okolitého prostredia. Hneď ako prvý príklad mi napadla cukrovka.

Ste herec, operný spevák, otecko dvoch detí. Ako sa vám darí zvládať stres?

Zvládanie stresu je podľa môjho názoru veľmi individuálne. Niekto sa s ním dokáže vysporiadať úplne jednoducho, inému to ide ťažšie. Moje povolanie herca a operného speváka je v podstate celé vystavané na strese, takže som sa ho viac-menej musel naučiť zvládať. 

Po pravde, nikdy som sa za stresmana nepovažoval. Odolnosť voči nemu mám asi odjakživa v povahe. Pomohli tomu určite aj životné skúsenosti. Keď sa vám nejaká stresová situácia zopakuje, tak už viete, čo môžete očakávať a nezamáva to s vami v takej miere ako prvýkrát. Dovolím si dokonca tvrdiť, že napríklad vďaka tréme podávam oveľa lepšie výkony.

Aký je váš životný štýl? Jete a hýbete sa pravidelne?

Verím tomu, že keď je človek vo fyzicky lepšej kondícii, tak sa so stresom vysporiada oveľa lepšie. Mne osobne šport veľmi pomáha stres zvládať. Hrám golf, pred koronou som chodil do posilňovne a mám rád bicyklovanie. 

Šport všeobecne je mojou veľkou záľubou. Jediné čo, tak som neprišiel na chuť behu. Mám pocit, že zanikla jeho podstata a že sa z neho stal trend, v ktorom sa ľudia predbiehajú, kto má lepšie tenisky, žiarivejšie legíny a vymakanejšie smart hodinky. 

Čo vy a cigarety. Ste fajčiar?

V tomto som asi dosť netypický, no ja som nikdy nefajčil. Jasné, skúšal som si potiahnuť, ale ten dym sa mi jednoducho zastavil v ústach a nevedel som, čo s ním ďalej. Nerozumiem fajčeniu hlavne po racionálnej stránke. Moja hlava ako keby nedokázala pochopiť, v čom je zmysel fajčenia.

Ako sa staráte o svoje zdravie? Absolvujete pravidelne preventívne prehliadky?

Deti, pravdaže, chodia na prehliadky pravidelne a ja som to do takej 35-ky veľmi neriešil. No čím som starší, tak tým viac som opatrnejší a radšej sa dozviem vďaka preventívke nejakú diagnózu skôr ako neskôr. 

Ďalší článok