Skip to main content
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » KŔČOVÉ ŽILY – ESTETICKÝ PROBLÉM I ZDRAVOTNÉ RIZIKO
Civilizačné ochorenia

KŔČOVÉ ŽILY – ESTETICKÝ PROBLÉM I ZDRAVOTNÉ RIZIKO

Kŕčové žily trápia mnohé ženy. Nepekné modré metličky na nohách nútia skryť krásne dlhé nohy do pančúch a vymeniť vysoké podpätky za nízku obuv. Ochorenie však nepredstavuje iba estetický problém. Pri zanedbanej starostlivosti so sebou môže priniesť i celý rad zdravotných problémov. Tu je príbeh pacientky s kŕčovými žilami.

KŔČOVÉ ŽILY SOM ZDEDILA

Aj ja patrím medzi 65 % Slovákov, ktorých trápia kŕčové žily. Spočiatku sa mi na nohách objavili iba tenké žilky, ktorým som nevenovala pozornosť. Keď sa však pridali i opuchy nôh a kŕče, ktoré ma v noci často budili zo spánku, trápilo ma to. V lete som rada nosila šaty, no s čoraz výraznejšími modrými žilkami som radšej nohy skrývala v dlhých nohaviciach.

Vyšetrenie ukázalo, že modré metličky na mojich nohách sú príznaky kŕčových žíl. Ochorenie som zdedila po mojej mame, ktorú často trápia bolesti nôh a chôdza jej spôsobuje ťažkosti a únavu. Lekár mi predpísal liečbu, no lieky boli príliš drahé a poisťovňa ich nepreplácala.

OCHORENIE TRÁPI AŽ 70 % ŽIEN NAD 60 ROKOV

Žilová nedostatočnosť vzniká oslabením cievnej steny, čo spôsobuje hromadenie krvi. V žilách stúpa tlak, a tak vzniká vystúpenie žíl na povrch kože. Ochorenie nepredstavuje iba estetický problém. Pri neliečení môžu kŕčové žily spôsobiť i vážne zdravotné komplikácie, ako je zápal žíl, vredy alebo trombóza. Kŕčové žily trápia až 70 % žien vo veku 60 až 69 rokov.

Lekár mi vysvetlil, že okrem genetickej predispozície je častým rizikovým faktorom nadváha, fajčenie a nedostatok pohybu. Ako účtovníčka som mala celý život sedavé zamestnanie. Pri vnúčatách sa síce hýbem často, no vo voľnom čase uprednostňujem sledovanie televízie na pohovke. Rozhodla som sa teda urobiť niečo pre svoje zdravie.

ZDRAVŠÍ ŽIVOT, ĽAHŠIE NOHY

Začala som pravidelne chodiť na prechádzky a stravujem sa zdravšie. Dokonca som do jedálnička zaradila i čerstvé šaláty so zálievkami, ktoré som si zamilovala. V novej životospráve ma podporujú moje dcéry, ktoré športujú tiež, a vždy mi odporučia nejaký zdravý a chutný recept.

Devenal 500 mg filmom obalené tablety je liek na vnútorné použitie. Obsahuje mikronizované flavonoidy 500 mg (diozmín, hesperidín).

Pomáha mi i liek Devenal. Zvyšuje napätie žilovej steny a odolnosť krvných kapilár. Devenal uľavil mojim nohám od opuchov a pocitu ťažkých nôh. Zbavila som sa nočných kŕčov a konečne sa môžem v noci nerušene vyspať. Vďaka dostupnej cene mi tiež liek ušetril peniaze.

KŔČOVÉ ŽILY VYŽADUJÚ STAROSTLIVOSŤ

Liečba kŕčových žíl je doživotná a vyžaduje dlhodobú starostlivosť angiológa. Zdravšie stravovanie a pohyb však prospieva nielen mojim nohám, ale aj celému telu. A Devenal som odporučila tiež mojej mame. Ak vás trápia kŕčové žily, vyskúšajte cenovo dostupný liek Devenal. Uľaví vám od bolesti nôh a ochráni pred postupným zhoršením ochorenia.


NA NOVÝ LIEK DEVENAL SME SA OPÝTALI ŠPECIALISTU NA ŽILOVÉ OCHORENIA

– ANGIOLÓGA MUDR. SILVIE BABOTHYOVEJ

MUDr. SILVIA BABOTHYOVÁ

lekár – angiológ, Banská Bystrica

Ako liek Devenal pôsobí?

Devenal obsahuje mikronizované flavonoidy diozmín a hesperidín, čo je v súčasnej praxi venofarmakum, ktoré sa najviac predpisuje. Spevňuje stenu žíl, zlepšuje prekrvenie a bráni hromadeniu krvi.

Je Devenal na predpis?

Vždy je lepšie poradiť sa o svojich problémoch so žilami, a to buď s praktickým lekárom, alebo s angiológom, ktorý vás vyšetrí a môže vám Devenal, alebo iný vhodný liek predpísať. Devenal je voľnopredajný liek a pacienti si ho môžu kúpit tiež sami v lekárni. Venofarmaká je skupina liekov, ktoré poisťovňa nehradí a pacienti si tak vždy tieto lieky hradia sami.

Ako dlho je potrebné užívať Devenal, kým nastane zlepšenie?

To súvisí s typom a veľkosťou ťažkostí. V prípade opuchov a bolestí účinok nastupuje o niekoľko dní. U niektorých pacientov je potrebné užívať Devenal aspoň mesiac, kým pocítia výraznú úľavu. Je však dôležité poradiť sa s angiológom, ktorý vám odporučí vhodnú dĺžku liečby.

Next article
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » KŔČOVÉ ŽILY – ESTETICKÝ PROBLÉM I ZDRAVOTNÉ RIZIKO
Civilizačné ochorenia

BARBORA KRAJČÍROVÁ: NESPRÁVNE NÁVYKY NÁS POSÚVAJÚ K CHOROBÁM O KROK BLIŽŠIE

BARBORA KRAJČÍROVÁ

Barbora Krajčírová je televízna a rozhlasová moderátorka, ktorá začínala svoju kariéru v TV Markíza v projektoch ako Počasie, Slovensko má talent alebo Pláž 33. Neskôr moderovala v TV JOJ tanečnú súťaž s Vilom Rozborilom a dnes ju môžete vidieť na obrazovkách RTVS v relácii Folklorika. Z rádia sa dlhé roky prihovárala ranným poslucháčom už od 5 hodiny rána v rádiu Vlna, Európa 2 či z rádia Jemné.

Keď počujete pojem civilizačné ochorenia, čo si pod tým predstavíte?

Predstavím si najmä nevedomosť nás ľudí o tom aké dôležité je udržiavať správnu životosprávu a vôbec zdravý prístup k životu. Rôzne nesprávne návyky nás ľudí posúvajú k chorobám vždy o krok bližšie. Žijeme rýchlu dobu a viem si predstaviť, že mnohých brzdí už len sa o to zaujímať. Na druhej strane, aspoň z môjho okolia vnímam, že veľa ľudí sa o zdravé vecí zaujíma čoraz viac a čo je ešte optimistickejšie, snažia sa o tom písať a edukovať ďalších.

Ako vám zmenili život vaše deti?

Moje deti mi do života v prvom rade priniesli veľa nekonečnej lásky nie len ku nim ale aj k mojej rodine a k sebe samej. Najmä po druhom tehotenstve som si naplno uvedomila, aké neskutočné zázraky dokáže ženské telo tým, že na svet prinesie dieťa. Všetky zmeny, ktoré sa za tých 9 mesiacov odohrajú, čo všetko sa zmení, čo všetko obetuje a na konci vyčerpané dokáže priniesť na svet nový život. Znie to ako klišé, ale prežiť to nanovo bol pre mňa dar a musím povedať, že si moje telo veľmi vážim. Nech vyzerá akokoľvek nedokonalo, nech zlyháva, pristupujem k nemu s veľkou láskou.

Zahŕňate do programu s deťmi aj nejaké športové aktivity?

Pre mňa samotnú je šport veľmi dôležitý, preto je aj pravidelnosť športovania u mojej dcéry automatická. Trvám na tom, aby sa hýbala, aj keď posledné mesiace online a sama v izbe, ale nech nevymizne aspoň ako taký kontakt so športom. Tešíme sa, že sa veci dostávajú po čase opäť do „normálu“ a deti sa vracajú nielen do školských lavíc ale aj k športovým návykom, ktoré im veľmi chýbali. My sa doma snažíme denne chodiť na prechádzky a tráviť v prírode čo najviac času. Či je to ale dostačujúce neviem, viete ako sa hovorí, vždy sa dá pre svoje zdravie urobiť viac.

Ovplyvňuje súčasná situácia vaše duševné zdravie? Ako sa udržujete v pohode? 

Duševné zdravie vie ovplyvniť akákoľvek životná situácia, pandémia však zasiahla určitým spôsobom každú jednu domácnosť. Musíme sa s tým popasovať, musíme vydržať a čo najviac sa snažiť ostať zdraví. Otázka však je či toto všetko „musíme“ nie je na úkor duševného zdravia. Veľakrát sú situácie aj u nás doma, keď je môj manžel naplno vyčerpaný alebo ja. Dokonca to niekedy badám aj na mojej dcére. Snažíme sa zo všetkých síl si pomáhať ale nie vždy to ide jednoducho. Čo sa mňa týka, asi mi dá za pravdu každá mamina, byť na materskej dovolenke v pandémii vôbec nie je jednoduché. Mnohé maminy bojujú s popôrodnými depresiami, do toho pandemická situácia, možno pošramotené rodinné vzťahy. Nechcem sa púšťať do hlbšej analýzy ale viem si predstaviť ako mnohé maminy trpia a veľakrát nezvládajú ani banálne situácie. Je to úplne normálne a práve preto by sme si mali pomáhať, čo najviac sa dá. Ja sa snažím nerobiť si plány, zistila som totiž, že keď mi plány nevychádzajú podľa predstáv, dokážem sa pre to dlho a veľmi trápiť. Snažím sa žiť pre rodinu zo dňa na deň a je to pre mňa oveľa príjemnejšie.

Next article