Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » KŔČOVÉ ŽILY – ESTETICKÝ PROBLÉM I ZDRAVOTNÉ RIZIKO
Civilizačné ochorenia

KŔČOVÉ ŽILY – ESTETICKÝ PROBLÉM I ZDRAVOTNÉ RIZIKO

Kŕčové žily trápia mnohé ženy. Nepekné modré metličky na nohách nútia skryť krásne dlhé nohy do pančúch a vymeniť vysoké podpätky za nízku obuv. Ochorenie však nepredstavuje iba estetický problém. Pri zanedbanej starostlivosti so sebou môže priniesť i celý rad zdravotných problémov. Tu je príbeh pacientky s kŕčovými žilami.

KŔČOVÉ ŽILY SOM ZDEDILA

Aj ja patrím medzi 65 % Slovákov, ktorých trápia kŕčové žily. Spočiatku sa mi na nohách objavili iba tenké žilky, ktorým som nevenovala pozornosť. Keď sa však pridali i opuchy nôh a kŕče, ktoré ma v noci často budili zo spánku, trápilo ma to. V lete som rada nosila šaty, no s čoraz výraznejšími modrými žilkami som radšej nohy skrývala v dlhých nohaviciach.

Vyšetrenie ukázalo, že modré metličky na mojich nohách sú príznaky kŕčových žíl. Ochorenie som zdedila po mojej mame, ktorú často trápia bolesti nôh a chôdza jej spôsobuje ťažkosti a únavu. Lekár mi predpísal liečbu, no lieky boli príliš drahé a poisťovňa ich nepreplácala.

OCHORENIE TRÁPI AŽ 70 % ŽIEN NAD 60 ROKOV

Žilová nedostatočnosť vzniká oslabením cievnej steny, čo spôsobuje hromadenie krvi. V žilách stúpa tlak, a tak vzniká vystúpenie žíl na povrch kože. Ochorenie nepredstavuje iba estetický problém. Pri neliečení môžu kŕčové žily spôsobiť i vážne zdravotné komplikácie, ako je zápal žíl, vredy alebo trombóza. Kŕčové žily trápia až 70 % žien vo veku 60 až 69 rokov.

Lekár mi vysvetlil, že okrem genetickej predispozície je častým rizikovým faktorom nadváha, fajčenie a nedostatok pohybu. Ako účtovníčka som mala celý život sedavé zamestnanie. Pri vnúčatách sa síce hýbem často, no vo voľnom čase uprednostňujem sledovanie televízie na pohovke. Rozhodla som sa teda urobiť niečo pre svoje zdravie.

ZDRAVŠÍ ŽIVOT, ĽAHŠIE NOHY

Začala som pravidelne chodiť na prechádzky a stravujem sa zdravšie. Dokonca som do jedálnička zaradila i čerstvé šaláty so zálievkami, ktoré som si zamilovala. V novej životospráve ma podporujú moje dcéry, ktoré športujú tiež, a vždy mi odporučia nejaký zdravý a chutný recept.

Devenal 500 mg filmom obalené tablety je liek na vnútorné použitie. Obsahuje mikronizované flavonoidy 500 mg (diozmín, hesperidín).

Pomáha mi i liek Devenal. Zvyšuje napätie žilovej steny a odolnosť krvných kapilár. Devenal uľavil mojim nohám od opuchov a pocitu ťažkých nôh. Zbavila som sa nočných kŕčov a konečne sa môžem v noci nerušene vyspať. Vďaka dostupnej cene mi tiež liek ušetril peniaze.

KŔČOVÉ ŽILY VYŽADUJÚ STAROSTLIVOSŤ

Liečba kŕčových žíl je doživotná a vyžaduje dlhodobú starostlivosť angiológa. Zdravšie stravovanie a pohyb však prospieva nielen mojim nohám, ale aj celému telu. A Devenal som odporučila tiež mojej mame. Ak vás trápia kŕčové žily, vyskúšajte cenovo dostupný liek Devenal. Uľaví vám od bolesti nôh a ochráni pred postupným zhoršením ochorenia.


NA NOVÝ LIEK DEVENAL SME SA OPÝTALI ŠPECIALISTU NA ŽILOVÉ OCHORENIA

– ANGIOLÓGA MUDR. SILVIE BABOTHYOVEJ

MUDr. SILVIA BABOTHYOVÁ

lekár – angiológ, Banská Bystrica

Ako liek Devenal pôsobí?

Devenal obsahuje mikronizované flavonoidy diozmín a hesperidín, čo je v súčasnej praxi venofarmakum, ktoré sa najviac predpisuje. Spevňuje stenu žíl, zlepšuje prekrvenie a bráni hromadeniu krvi.

Je Devenal na predpis?

Vždy je lepšie poradiť sa o svojich problémoch so žilami, a to buď s praktickým lekárom, alebo s angiológom, ktorý vás vyšetrí a môže vám Devenal, alebo iný vhodný liek predpísať. Devenal je voľnopredajný liek a pacienti si ho môžu kúpit tiež sami v lekárni. Venofarmaká je skupina liekov, ktoré poisťovňa nehradí a pacienti si tak vždy tieto lieky hradia sami.

Ako dlho je potrebné užívať Devenal, kým nastane zlepšenie?

To súvisí s typom a veľkosťou ťažkostí. V prípade opuchov a bolestí účinok nastupuje o niekoľko dní. U niektorých pacientov je potrebné užívať Devenal aspoň mesiac, kým pocítia výraznú úľavu. Je však dôležité poradiť sa s angiológom, ktorý vám odporučí vhodnú dĺžku liečby.

Ďalší článok