Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » BRUFEN® – PEVNÁ VÔĽA, VEĽKÁ VIERA A NÁDEJ V ÚSPECH
Civilizačné ochorenia

BRUFEN® – PEVNÁ VÔĽA, VEĽKÁ VIERA A NÁDEJ V ÚSPECH

Na začiatku príbehu Brufenu® bol mladý 16-ročný muž Stewart Adams, ktorý po skončení školy nemal žiadne konkrétne predstavy o svojom živote. Nastúpil do učenia do malej firemnej lekárne spoločnosti Boots Pure Drug Company a táto udalosť predurčila jeho celoživotné záujmy.

Vyštudoval farmaceutickú fakultu na Nottinghamskej Univerzite, obhájil PhD. z farmakológie na Universite v Leeds a v roku 1952 sa vrátil už ako zamestnanec do spoločnosti Boots Pure Drug Company. V priebehu niekoľkých mesiacov dostal za úlohu nájsť rovnako účinný liek na reumatoidnú artritídu ako steroidy, ale s menšími nežiaducimi účinkami.

Stewart sa podujal nájsť takýto liek a zacielil svoju pozornosť na ovplyvnenie cesty zápalu, pričom od roku 1897 v tejto oblasti dominovala kyselina acetylsalycilová (Aspirin). V paťdesiatych rokoch sa však nad Aspirínom vo Veľkej Británii sťahovali mračná. Aspirín ako úspešné analgetikum sa v tom čase používal vo vysokých dávkach, čo so sebou prinášalo aj nežiaduce účinky a jeho obľúbenosť klesala.

Stewart sa spolu s chemikom Johnom Nicholsonom a technikom Colinom Burrowsom podujali otestovať a pretestovať viac ako 600 chemických zlúčením. Testovanie trvalo už bezmála 10 rokov, ale Stewart stále veril v úspech. Dokonca sa často do testovania zapájal aj on sám v úlohe pokusného zvieratka a dve či tri molekuly odskúšal sám na sebe. Samozrejme, že predtým, ako sám vyskúšal zlúčeniny, sa uskutočnili už testy toxicity. Z množstva 600 zlúčenín sa dostali 4 zlúčeniny do klinických testov, ale ich použitie zlyhalo. V roku 1961 sa začal črtať úspech v podobe 2-(4-izobutylfenyl)-propiónovej kyseliny, ktorá neskôr dostala názov ibuprofén. O rok neskôr firma Boots získava na ibuprofén patent a o sedem rokov neskôr bol Brufen® schválený ako liek.

Dnes sa na celom svete vyrobí ročne 20 000 ton ibuprofénu, predá sa v rôznych baleniach pod rôznymi značkami, ale ak by Stewartovi neučarovala lekáreň firmu Boots, ak by nevyštudoval farmáciu a nevenoval sa farmakológii, ak by si neveril a za 10 rokov nepreskúmal viac ako 600 chemických zlúčenín, dnes by sme ibuprofén asi vôbec nepoznali.

Ďalší článok
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » BRUFEN® – PEVNÁ VÔĽA, VEĽKÁ VIERA A NÁDEJ V ÚSPECH
Civilizačné ochorenia

ZMENA ŽIVOTOSPRÁVY JE PRI LIEČBE CHOCHP POTREBNÁ

doc. MUDr. IVAN SOLOVIČ, CSc.

primár Oddelenia pneumológie a ftizeológie 1.
NÚTPCHaHCH Vyšné Hágy

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) už dávno nie je len ochorením fajčiarov. V rozhovore nám doc. MUDR. Ivan Solovič, CSc., opísal, ako sa CHOCHP prejavuje, koho postihuje a ako vyzerá jej najmodernejšia liečba.

Aké sú rizikové faktory vzniku tohto ochorenia a koho najčastejšie postihuje?

CHOCHP je chronické ochorenie dýchacích ciest. Ľudia si často myslia, že postihuje len fajčiarov a ľudí zo sociálne slabších vrstiev, ktorí si varia alebo vykurujú domovy otvoreným ohňom plným splodín. No v skutočnosti môže postihnúť kohokoľvek, dokonca aj pasívneho fajčiara alebo ľudí s vrodenou predispozíciou. Náchylní sú tiež ľudia, ktorí sa často vyskytujú v príliš prašnom prostredí alebo pracujú s dráždivými chemikáliami.

Čo najviac trápi pacientov s CHOCHP?

Hlavným problémom CHOCHP sú zmeny v prieduškovom strome, ktoré spôsobujú zúženie priedušiek. Človek sa síce môže bez problémov nadýchnuť, no výdych je sprevádzaný zvukom pripomínajúcim pískanie.

Čo ale pacientov obmedzuje najviac, je náhla intolerancia voči záťaži. Nedokážu zrazu bez zadýchania vyjsť ani na prvé poschodie, bolí ich hrudník a trápi ich pravidelný kašeľ. Ak sa ráno človek budí s tým, že musí vykašľať hlien, niečo určite nie je v poriadku, a to najmä v prípade, že má hlien nažltlú alebo zelenkavú farbu.

Medzi ďalšie príznaky CHOCHP patria aj namodralé pery, modré sfarbenie pod nechtami či únava a strata hmotnosti.

Aký význam má adherencia v rámci tohto ochorenia?

Aj keď je CHOCHP nevyliečiteľná, užívaním liekov a zmenou životosprávy môžeme potlačiť niektoré symptómy a zabrániť progresii tohto ochorenia. Prvé príznaky majú ľudia okolo 40. roka života a čím skôr sa im toto ochorenie diagnostikuje, tým lepšie výsledky liečby môžu pacienti očakávať. Na toto ochorenie zomiera ročne viac ako 3 000 000 ľudí, takže ak niekto trpí neutíchajúcim kašľom viac ako 3 týždne, zadýcha sa pri bežných činnostiach alebo pri chôdzi po rovine, tak niečo nie je v poriadku a mal by okamžite navštíviť lekára. Netreba však zabúdať, že ideálna liečba spočíva aj v zlepšení životosprávy. Pacient by mal skončiť s fajčením a venovať sa športu či inej pohybovej aktivite.

Existuje liečba pre pacientov s CHOCHP? Aké formy poznáme?

Dnes už existuje rôzna moderná liečba tohto ochorenia, ktorá dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. CHOCHP sa síce vyliečiť nedá, no dokážeme ju udržať pod kontrolou, a to rozšírením dýchacích ciest a znížením zápalu. V rámci prevencie sú tiež nápomocné očkovania proti chrípke, tetanu a čiernemu kašľu.

Čo si môžeme predstaviť pod modernou inhalačnou liečbou?

Je to inhalačná liečba, kedy pacient vdychuje liek priamo do priedušiek. Lieky, tzv. bronchodilatanciá, dokážu udržať priedušky rozšírené počas 12 až 24 hodín. Okrem toho je však potrebné liečiť aj samotný zápal za pomoci inhalačných kortikosteroidov. Inovatívne inhalačné lieky už dokonca obsahujú viac liečebných zložiek v jednom inhalátore.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY TOHTO OCHORENIA

pískanie pri výdychu

intolerancia záťaže

rýchle zadýchanie

bolesť hrudníka

pravidelný kašeľ, hlieny

namodralé pery

modré sfarbenie pod nechtami

únava a strata hmotnosti

Ďalší článok