Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » SILYMARÍN FORTE 4 – TÁ SPRÁVNA OCHRANA PEČENE
ADVERTORIAL

Pre celkové zdravie a vitalitu organizmu potrebujeme mať zdravú pečeň. Existuje bylinka, ktorá pomáha pri jej ochrane aj liečbe – pestrec mariánsky. Nie všetky prípravky z neho sú však rovnako účinné.

O správnom užívaní výťažkov z tejto rastliny a prínosoch Silymarínu forte 4 pre naše telo hovorí prof. MUDr. Vilím Šimánek, DrSc., medzinárodne uznávaný odborník na komplexný výskum prírodných látok.

prof. MUDr. VILÍM ŠIMÁNEK, DrSc.

emeritný prednosta Ústavu lekárskej chémie a biochémie Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

V čom je Silymarín forte 4 odlišný od ostatných bežných produktov, ktoré obsahujú výťažky z pestreca mariánskeho?

Rozsahom biologických účinkov patria silymarínové doplnky stravy k tomu najlepšiemu, čo príroda človeku ponúka. Užívaním Silymarínu forte 4 chránime pečeň pred toxickými látkami a náš organizmus pred zvýšenou tvorbou kyslíkových radikálov.

Silymarín pozitívne ovplyvňuje odumieranie nádorových buniek a tlmí zápalové procesy, priaznivo zasahuje do metabolizmu tukov a cholesterolu a znižuje celkovú hladinu cholesterolu v krvi. Ďalej bola pri silymaríne opísaná ochrana žalúdočnej sliznice pred pôsobením nesteroidných protizápalových liekov a alkoholu.

Preventívne užívanie silymarínu by malo byť súčasťou starostlivosti o zdravie všetkých skupín dospelej populácie.

Silymarín sa používa v podpornej terapii pri žltačke B a C, nealkoholickom stučnení pečene a znížení úmrtnosti pri cirhóze pečene. Neboli pri ňom preukázané žiadne vedľajšie účinky. Doplnky stravy s rozdrvenou rastlinou alebo semenami pestreca, ktoré sú určené na prípravu čaju, nie sú biologicky účinné.

Môžete v jednoduchosti vysvetliť vstrebateľnosť a čo to je vlastne proces mikronizácie?

Biodostupnosť účinnej látky je jej množstvo, ktoré sa dostane z vonkajšieho prostredia do krvi. Biodostupnosť silymarínu závisí od jeho rozpustnosti vo vode, bunečnej štruktúry sliznice orgánov tráviaceho traktu a zdravotného stavu jedinca.

Väčšina zlúčenín silymarínu je v tráviacom ústrojenstve čiastočne transformovaná enzýmami a črevnými baktériami. Výrobcovia používajú niekoľko technologických úprav, ktoré biodostupnosť silymarínu výrazne zvýšia.

Jednou z nich je mikronizácia (rozdrvenie) silymarínu na čiastočky veľkosti rádovo až 500 nm alebo kombinácia silymarínu s fosfolipidmi (lecitín, fosfatidylcholín).

Vedeli by ste nám objasniť mechanizmus obrany membrán pečeňových buniek pomocou tohto jedinečného produktu?

Hepatoprotektívne účinky silymarínu sa dajú najlepšie vysvetliť na otrave muchotrávkou zelenou. Táto huba obsahuje dva jedovaté peptidy, ktoré po zjedení huby spôsobia rozpad membrány hepatocytu. Jedným z liekov proti nim je silibinin dinatrium disukcinát, ktorý musí byť podaný do 30 minút od požitia huby.

Silymarin forte 4 Pečeň + Imunitný systém FOTO: Natur Produkt

Ak by človek užíval silymarín asi 3 týždne pred otravou, boli by membrány hepatocytu chránené. Ochrana pečeňového tkaniva pred toxickými látkami v životnom prostredí patrí k medicínsky ceneným účinkom silymarínu.

Aké sú vaše osobné skúsenosti s užívaním Silymarínu forte 4?

Silymarín vo forme tabliet užívam ako doplnok stravy od konca 70. rokov minulého storočia. Zmenila sa odporúčaná denná dávka, až 400 mg, a počet klinicky preukázaných pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Preventívne užívanie silymarínu by malo byť súčasťou starostlivosti o zdravie všetkých skupín dospelej populácie.

Ako rýchlo sa dostaví účinok a ako dlho vydrží?

Pri silymaríne s vysokým obsahom silibinínu a ďalších látok nemôžeme očakávať rýchly nástup účinkov. Podľa našich klinických experimentov je možné preukázať účinok Silymarínu forte 4 po 3 týždňoch. Ak ide o pravidelné užívanie silymarínu ako doplnku stravy, odporúčam 3 mesiace a potom rovnako dlhé obdobie absencie suplementácie.

Nesmieme zabúdať, že pôsobenie silymarínu na ľudský organizmus závisí od jeho biodostupnosti, obsahu silibinínu a je personalizované!

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » SILYMARÍN FORTE 4 – TÁ SPRÁVNA OCHRANA PEČENE
ADVERTORIAL

Dnes už takmer každý má skúsenosť s hľadením na monitor. Nejde iba o monitor počítača, televízora či mobilu. Patrí k tomu aj pozeranie na monitor v aute, na industriálnych strojoch, na kávovare alebo iných automatoch. Výsledkom môže byť pocit „suchých“ očí. Tento problém vám však vieme pomôcť vyriešiť!

Registrujte sa na očné vyšetrenie ZDARMA

Očné optiky Fokus pri príležitosti Svetového dňa zdravia pripravili základné meranie zraku zdravotníkom, ktorí viac dbajú o zdravie pacientov ako o svoje vlastné. A to počas celého mesiaca apríl ZADARMO!

Odborníci vám vyšetria zrak a dokážu poradiť aj s pocitom „suchých“ očí. Odporučia vám kvapky, prípadne umelé slzy, ktoré vyriešia váš dlhodobý problém s digitálnou únavou očí.

Prečo využiť odborné vyšetrenie zraku priamo v optike? Zistite TU

Ak už máte pocit začervenaných očí a prirodzene sa vám nedostatočne tvoria slzy na zvlhčenie oka, môžete vyskúšať pár tipov, ktoré zmiernia spomínaný problém:

  • pri práci na počítači častejšie žmurkajte
  • používajte umelé slzy na dodanie potrebnej vlhkosti očí
  • vyhýbajte sa lesklým plochám a objektom
  • striedajte si kontaktné šošovky s okuliarmi
  • nastavte si na monitore správny jas a minimalizujte tak škodlivé modré svetlo

Dodržujete tieto odporúčania, ale vaše oči sú napriek tomu unavené? Navštívte v ktorejkoľvek optike FOKUS niektorého z očných špecialistov, pomôže vám nájsť to najlepšie riešenie.

Next article