Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » ROMAN JURAŠKO: V PRÍRODE SE CÍTIM AKO DOMA
Závažné ochorenia

ROMAN JURAŠKO: V PRÍRODE SE CÍTIM AKO DOMA

Foto: Televízia Markíza

Známy slovenský moderátor Roman Juraško nám prezradil, ako sa stará o svoje zdravie a čo mu pomáha odbúrať stres.

Mgr. ROMAN JURAŠKO

MODERÁTOR TELERÁNA

Slovenskí diváci si vás obľúbili hlavne z rannej relácie Teleráno. Ako dlho ste si zvykali na každodenné skoré vstávanie? 

Priznám sa, že som si stále nezvykol. Ranný budík nie je môj najobľúbenejší spoločník a vždy mi dlho trvá, kým sa preberiem. Našťastie, toto všetko kompenzuje samotná práca, ktorá ma naozaj baví. Nie je to len kvôli podstate samotnej práce, ale aj vďaka ľudom, s ktorými buď pracujem, alebo sa pri moderovaní Telerána stretnem. 

Jednoducho, keď prídem do práce, veľmi rýchlo zabúdam na diskomfort skorého ranného vstávania.

Ako bojujete so stresom a čo vám pomáha ho zvládať?

Moje deti. Na jednej strane sú zdrojom mnohých stresových situácií a myslím, že to netreba žiadnemu rodičovi vysvetľovať. Na druhej strane pôsobia mimoriadne antistresovo, napríklad, keď sa na vás usmejú, alebo v prípade Izabelky, keď za mnou príde, objíme ma a povie, že ma ľúbi, v tom momente, ak aj pociťujem nejaký stres, tak sa okamžite stratí!

No a ďalšia antistresovka je turistika, hory, teraz v zime lyžovanie atď. Príroda na mňa pôsobí veľmi relaxačne, zatiaľ stromy neobjímam, ale cítim sa v nej ako doma.

Stíhate pri svojom nabitom programe myslieť aj na zdravý životný štýl a jedálniček? 

Pandémia a obmedzenia s ňou spojené spôsobili, že môj program práveže nebol taký nabitý ako predtým, práve preto mi vznikol priestor na to, aby som viac myslel na seba. Začal som doma cvičiť, chodiť ešte viac do prírody a tým zlepšovať kondíciu.

Pokiaľ ide o jedálniček, nemôžem povedať, že ja osobne by som tlačil na zdravú stravu. Našťastie, moja Dianka taká je, preto myslím, že náš jedálniček je relatívne aj z hľadiska zdravotných benefitov v poriadku, navyše zostáva chutný, preto sa nad tým veľmi nezamýšľam.

Keď však idem napríklad domov na Liptov, tak tam sa vždy opustíme, lebo otcove halušky by som jedol každý deň!

Oproti ženám sú muži náchylnejší na srdcovo-cievne ochorenia. Čo robíte vy pre svoje srdce?

Myslím, že v tejto oblasti je v rámci prevencie najdôležitejší práve pohyb, takže ten si vždy doprajem. Klamal by som tvrdením, že vykonávam každý deň nejakú vysoko záťažovú aeróbnu činnosť, no aj hodinová intenzívna prechádzka s kočíkom predstavuje pohybový benefit. 

Na druhej strane mi trochu chýba ďalšia veľmi dôležitá vec, a to dobrý spánok, o ktorom sme sa už rozprávali. Pred rokom sa nám narodil malý Tristanko a dáva nám v noci zabrať, takže o výbornom vyspatí už rok len snívame, ale aj toto sa našťastie postupne mení k lepšiemu. 

Navštívili ste niekedy kardiológa?

Áno, navštívil. Pred pár rokmi som prechodil nejaký zápal priedušiek a to sa odrazilo na mojej kondícii. Našťastie, všetko dobre dopadlo, moje obavy sa nepotvrdili a som zdravý ako repa. No bol to taký zdvihnutý prst, ktorý mi pripomenul, aby som viac myslel na svoje zdravie a zbytočne neriskoval.

Teraz sa snažím každú, aj banálnu chorobu radšej poriadne preležať a doliečiť. To je zároveň rada, ktorú by som dal každému, kto toto číta!

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » ROMAN JURAŠKO: V PRÍRODE SE CÍTIM AKO DOMA
ADVERTORIAL

UNAVENÉ A ZAČERVENANÉ OČI? DÔVODOM MÔŽE BYŤ ICH DIGITÁLNA ÚNAVA

Dnes už takmer každý má skúsenosť s hľadením na monitor. Nejde iba o monitor počítača, televízora či mobilu. Patrí k tomu aj pozeranie na monitor v aute, na industriálnych strojoch, na kávovare alebo iných automatoch. Výsledkom môže byť pocit „suchých“ očí. Tento problém vám však vieme pomôcť vyriešiť!

Registrujte sa na očné vyšetrenie ZDARMA

Očné optiky Fokus pri príležitosti Svetového dňa zdravia pripravili základné meranie zraku zdravotníkom, ktorí viac dbajú o zdravie pacientov ako o svoje vlastné. A to počas celého mesiaca apríl ZADARMO!

Odborníci vám vyšetria zrak a dokážu poradiť aj s pocitom „suchých“ očí. Odporučia vám kvapky, prípadne umelé slzy, ktoré vyriešia váš dlhodobý problém s digitálnou únavou očí.

Prečo využiť odborné vyšetrenie zraku priamo v optike? Zistite TU

Ak už máte pocit začervenaných očí a prirodzene sa vám nedostatočne tvoria slzy na zvlhčenie oka, môžete vyskúšať pár tipov, ktoré zmiernia spomínaný problém:

  • pri práci na počítači častejšie žmurkajte
  • používajte umelé slzy na dodanie potrebnej vlhkosti očí
  • vyhýbajte sa lesklým plochám a objektom
  • striedajte si kontaktné šošovky s okuliarmi
  • nastavte si na monitore správny jas a minimalizujte tak škodlivé modré svetlo

Dodržujete tieto odporúčania, ale vaše oči sú napriek tomu unavené? Navštívte v ktorejkoľvek optike FOKUS niektorého z očných špecialistov, pomôže vám nájsť to najlepšie riešenie.

Next article