Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » PETRA POLNIŠOVÁ: TELO NÁM DÁVA NAJAVO, KEĎ NEVLÁDZE
Závažné ochorenia

PETRA POLNIŠOVÁ: TELO NÁM DÁVA NAJAVO, KEĎ NEVLÁDZE

Foto: Archiv PP

Lieky na štítnu žľazu jej pomohli, ale začala po nich priberať. Pravidelne chodí na preventívne prehliadky, viac oddychuje, športuje a dopraje si kvalitný spánok.

PETRA POLNIŠOVÁ

Slovenská herečka a producentka. Účinkovala v skeč šou S.O.S. a Kredenc, hrá v seriáloch Horná Dolná a Profesor. S Evelyn Kramerovou vytvorili podcast jauuu, PS: to bolelo, za dva roky prekročil 5 miliónov vypočutí. Naposledy si zahrala vo filme Známi neznámi, ktorý aj koprodukovala.

Postava z televíznej šou, ktorú stvárnila Petra Polnišová, opakovala radu: Cica, nežer! Ona sama hovorí, že nikdy nebola útla a k štíhlosti by sa dopracovala iba extrémnym hladovaním.

Ste obľúbená, všetci vás milujú aj pre váš úsmev a energiu, ktorú rozdávate. Bolo herectvo váš životný sen?

Odmalička som inklinovala k divadlu, prvú rolu som mala v šiestich rokoch, ale postupne sa moje priority menili. Po strednej som chcela študovať sociológiu. Celý ten čas som hrala v študentskom divadle a ani mi nenapadlo, že sa tým raz budem živiť.

Ako vaši synovia reagujú na to, že ich mama je známa? Túžia kráčať vo vašich stopách?

Majú úplne iné záujmy a nemyslím si, že by ich moja práca významne očarúvala. Možno keby som bola youtuberka alebo tancovala breakdance…

Verím, že telo nám dáva najavo, keď nevládze, po skúsenostiach s chorobou som ho začala počúvať oveľa viac.

V súvislosti s vami sa skloňovalo slovo nadváha. Čo by ste odkázali ženám i mužom, ktorí riešia niečo podobné?

Nemyslím si, že som v pozícii, aby som mohla niekomu radiť. Každý by sa mal cítiť vo svojom tele pohodlne. Samozrejme, extrémna nadváha a obezita nie sú zdravé, prinášajú zdravotné problémy. Ale aj neustále diéty a kult prehnanej štíhlosti sú extrém. Ja som nikdy nebola útla a musela by som sa totálne vyhladovať, aby som dosiahla „ideálne miery“. Rada však športujem, snažím sa oddychovať a hlavne nejako so sebou a svojím telom vychádzať.

Ako pristupujete k preventívnym prehliadkam?

Zodpovedne. Kedysi som mala problém so štítnou žľazou, tak pravidelne chodím na prehliadky na endokrinológiu, na gynekológiu a raz za čas si dám urobiť rozbor krvi. Keď zistím nejakú nerovnováhu v tele, intenzívne ju riešim. Na moju váhu má vplyv všeličo, ale štítna žľaza zatiaľ funguje dobre, takže moju nadváhu určite neovplyvňuje.

Aké boli prvé príznaky ochorenia?

Extrémne som chudla, triasli sa mi ruky a začala som byť vo fyzickej a psychickej nepohode. Bola som nervózna
a niekoľkokrát denne som prežívala triašky, ktoré prišli z ničoho nič. Diagnostikovali mi hyperfunkciu štítnej žľazy. Vďaka liekom mi bolo oveľa lepšie, lenže začala som priberať a mať ďalšie problémy.

Čo robíte pre udržanie svojho zdravotného stavu? 

Prehodnotila som svoj životný štýl. Nepracujem cez víkendy, začala som viac oddychovať, športujem a keď cítim, že je telo unavené, doprajem mu oddych. A spánok. Ten je pre mňa alfou a omegou toho, aby som sa cítila dobre. Verím, že telo nám dáva najavo, keď nevládze, po skúsenostiach s chorobou som ho začala počúvať oveľa viac.

Ďalší článok