Domovská stránka » Chronické ochorenia » Závažné ochorenia » ADRIANA POLÁKOVÁ: SPOMALILA SOM
Závažné ochorenia

ADRIANA POLÁKOVÁ: SPOMALILA SOM

Foto: archiv AP

Keď nám hapruje auto, hneď ideme do servisu. Takto zodpovedne by sme sa mali správať aj vtedy, keď ide o naše zdravie.

Moderátorka a influencerka Adriana Poláková sa zdravo stravuje a športuje, preto ju zvýšená hladina „zlého“ cholesterolu prekvapila. Bola veľmi vyťažená, preto si povedala, že menej je niekedy viac, a prestala sa naháňať.

Boli vám zistené kardiovaskulárne problémy a vysoký LDL cholesterol. Ako vás to poznamenalo? Čo všetko ste museli vo svojom živote zmeniť po takejto diagnóze?

Vysoký cholesterol ma trošku šokoval, lebo si myslím, že sa zdravo stravujem, aj sa snažím športovať, ale stres, ktorý je tiež za vysokým LDL cholesterolom, narobil šarapatu.

Prečo je dôležitá prevencia kardiovaskulárnych ochorení? Aká je vôbec ich prevencia?

Viete, kým dokážeme fungovať aj cez bolesť, ktorú potláčame tabletkami, snažíme sa fungovať, a to je veľká chyba. Keď nám začne haprovať auto, hneď si nájdeme čas a ideme do servisu. Prečo sa takto zodpovedne nesprávame, keď ide o naše zdravie?

Akým spôsobom sa udržujete v kondícii? Čo je vaša najobľúbenejšia a najčastejšia aktivita?

Ako som spomenula, stravujem sa zdravo a pohyb, šport, patria do môjho života už dlho. Jediné, čo mi pomohlo znížiť hladinu LDL cholesterolu, bolo spomalenie. Povedala som si, že to naháňanie mi netreba, a spomalila som. Nie je to ľahké, ale ani nemožné. Menej je niekedy viac, verte mi.

Úplne sa vyhnúť stresu v stresovej dobe, ktorú žijeme, nie je možné, ale ak človek naozaj chce, môže spomaliť.

Stravujete sa nejako špeciálne?

Akosi prirodzene som vynechala z jedálnička mäso, lebo vždy, keď som ho začala konzumovať, mala som problémy s pleťou. Na druhej strane sa mi bez mäsa zhoršil krvný obraz. Takže ak mäso, iba divinu či hovädzie a iba raz za čas.

Hovorí sa, že stres je najväčší zabijak. Existujú spôsoby, ako sa mu úplne vyhnúť?

Úplne sa vyhnúť stresu v stresovej dobe, ktorú žijeme, nie je možné, ale ak človek naozaj chce, môže spomaliť. A veľakrát pomôže aj to, a podľa mňa každý z nás si nájde cez deň čas nechať na hodinku mobil doma, ísť sa von poprechádzať. Pohyb na vzduchu robí veľmi dobre.

Máte nejaké rituály, ktoré vás uvádzajú do pohody a harmónie?

Teraz už áno. Keď som spomalia, viem si ráno vychutnať kávu, v pokoji si prečítať správy a až po raňajkách sa púšťam do roboty. Maličkosti, ktoré však veľa urobia pre psychickú pohodu.

Ďalší článok