Domovská stránka » Chronické ochorenia » ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE: V ROKU 2021 SI VŠECI ŽELÁME LEN ZDRAVIE
Chronické ochorenia

ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE: V ROKU 2021 SI VŠECI ŽELÁME LEN ZDRAVIE

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

Mgr. ERIKA ZIMANOVÁ

Únia pre zdravšie srdce

Máme za sebou prvý, veľmi ťažký, pandemický rok a pokračujeme druhým. Ten minulý bol pre nás náročný, mnohým pandémia vzala najbližších a priateľov, bol aj skúškou trpezlivosti a pokory.

Žiaľ, aj začiatok ďalšieho nevyzeral optimisticky. Okrem skloňovania slovíčka COVID či korona, však stále viac rezonujú témy zdravia. Ukazuje sa, koľko ľudí má zdravotné problémy, ktoré pod „rúškom“ pandémie naberajú hrozivé čísla. Často tieto ochorenia zostávajú skryté, nepovšimnuté.

O to dôležitejšie je (a nielen) teraz upozorňovať na chronické ochorenia, zdravý životný štýl a zdravie človeka všeobecne, a zároveň pripomínať verejnosti, aký zmysel ma starať sa o seba a svojich blízkych. Táto starostlivosť ide ruka v ruke s prevenciou, ktorá je nevyhnutná, ak chceme zamedziť pribúdajúcemu počtu pacientov. Ako napríklad už pred niekoľkými rokmi uvádzala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), tak len v roku 2008 podľahlo chronickým ochoreniam 36 miliónov ľudí. Toto číslo je o to alarmujúcejšie, že vychádzalo z 57 miliónov celkových úmrtí za dané obdobie. Práve odborníci z WHO v minulosti odhadovali, že počet úmrtí na chronické ochorenia bude do roku 2030 stúpať, až sa vyšplhá na číslo 55 miliónov ľudí. Ťažko však predpovedať viac, keďže prišiel koronavírus a ľudia s chronickými ochoreniami sú rizikovou skupinou.

Ako napríklad už pred niekoľkými rokmi uvádzala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), tak len v roku 2008 podľahlo chronickým ochoreniam 36 miliónov ľudí.

Tu však prichádza otázka, či robíme dosť pre svoje zdravie aj v súvislosti s prevenciou. Za chronické ochorenia môže jednak genetika, pohlavie, vek či iné sprievodné ochorenia, ale netreba zabúdať na to, že vo veľa prípadoch medzi rizikové faktory patrí i spôsob života. A opäť to môžeme obrátiť na pandémiu. Homeoffice nás viac posadil do našich obývačiek a za počítače, a preto vedieme oveľa menej aktívny život ako predtým. V prevencii voči chronickým ochoreniam by na prvom mieste mal byť pravidelný pohyb a vyvážená strava, odborníci rovnako zdvíhajú varovný prst nad fajčením a zvýšenou konzumáciou alkoholu. A teraz úprimne, ako trávime čas za uplynulé obdobie? Aktívne alebo pasívne z onlinu?

Ak hovoríme o rizikových faktoroch, tak musíme spomenúť ďalšie komplikácie, ktoré môžu spustiť chronické ochorenie. Nadváha, vysoký cholesterol, zvýšený krvný tlak, zvýšená hladina cukru v krvi. Pri chronických ochoreniam nevynechajme cukrovku, kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia pohybového aparátu. Je preto nevyhnutné, aby sa aj za pomoci rôznych kampaní zvýšilo povedomie ľudí.

Naším poslaním s kolegami je prinášať tieto témy a otvárať diskusiu, aby sa ľudia dozvedeli nielen o spomínanej prevencii chronických ochorení a o ďalších pridružených ochoreniach, ale aj o rizikách a v neposlednom rade o samotnej liečbe. Zostaňme v bezpečí, chráňme svoje okolie a seba, ale popritom nezabúdajme na svoje fyzické a duševné zdravie!

Ďalší článok
Domovská stránka » Chronické ochorenia » ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE: V ROKU 2021 SI VŠECI ŽELÁME LEN ZDRAVIE
Diabetes

DIABETICKÁ POLYNEUROPATIA

Diabetická polyneuropatia (DPN) je najčastejšou komplikáciou diabetu. Postihuje asi 50 % pacientov s diabetes mellitus. Ide o poškodenie periférnych nervov, ktoré vzniká v dôsledku dlhotrvajúcej hyperglykémie.

MUDr. MILAN GROFIK, PhD.

Neurologická klinika, Univerzitná nemocnica Martin

Diabetická polyneuropatia (DPN) je najčastejšou príčinou bolesti u diabetikov, ktorá zvyčajne nereaguje na bežné analgetiká a výrazne zhoršuje kvalitu ich života. Je aj najčastejšiou príčinou tzv. diabetickej nohy, teda diabetických ulcerácií, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť až k amputácii končatiny. Preto je potrebné poznať prvé príznaky polyneuropatie, keďže práve v úvodných štádiach je toto ochorenie dobre liečiteľné. Naopak, v neskorších štádiach, sú už zmeny na periférnych nervoch nezvratné.

Prejavy diabetickej polyneuropatie

Najčastejším symptómom sú tzv. parestézie. Ide o rôzne pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v nohách. Typicky sa tieto pocity zhoršujú večer alebo v noci. Pacienta nútia opakovane vstať z postele a precvičovať nohami, alebo sa poprechádzať. Inokedy sú prítomné rôzne pocity chladu až oziabania nôh, alebo naopak pocity pálenia, a pacient si musí chodidlá opakovane schladzovať studenou vodou alebo chladivými gélmi.

Niektorí pacienti sa sťažujú na výraznú precitlivelosť nôh a neznášajú napríklad dotyk posteľnej prikrývky alebo nosenie ponožiek. Veľká časť pacientov udáva bolesti v nohách, a to hlavne vo večerných a nočných hodinách, na ktoré nezaberajú bežné lieky na bolesť. Medzi ďalšie symptómy ochorenia patria svalové kŕče, nadmerná slabosť a únava nôh či trofické zmeny na nohách, ako je nadmerná suchosť pokožky s tendenciou vzniku ragád, horším hojením rán a zmeny v kvalite nechtov.

Diagnostika diabetickej polyneuropatie

Diagnózu stanovuje zväčša neurológ alebo diabetológ, a to na základe posúdenia anamnézy a objektívneho nálezu na dolných končatinách, ktoré pozostáva z vyšetrenia rôznych druhov citlivosti. V prípade nejasností môže byť doplnené prístrojové – elektromyografické vyšetrenie alebo vyšetrenie pomocou diagnostickej kožnej náplaste.

Liečba diabetickej polyneuropatie

Základom liečby je kyselina alfa-lipoová. Ide o telu vlastnú látku, pričom pacienti s diabetom trpia deficitom tejto látky. Kyselina alfa-lipoová má výrazný antioxidačný účinok a podstatne zmierňuje symptómy neuropatie, ako je bolesť alebo pocity tŕpnutia. Podmienkou jej terapeutických účinkov je adekvátne dávkovanie, t. j. 600 mg denne, obsiahnuté v registrovaných liekoch, pričom liečba musí byť dlhodobá. V prípade silných bolestí sa pridávajú špeciálne lieky na neuropatickú bolesť.

Ďalší článok