Domovská stránka » Chronické ochorenia » ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE: V ROKU 2021 SI VŠECI ŽELÁME LEN ZDRAVIE
Chronické ochorenia

ÚNIA PRE ZDRAVŠIE SRDCE: V ROKU 2021 SI VŠECI ŽELÁME LEN ZDRAVIE

Článok vznikol v spolupráci s
Článok vznikol v spolupráci s

Mgr. ERIKA ZIMANOVÁ

Únia pre zdravšie srdce

Máme za sebou prvý, veľmi ťažký, pandemický rok a pokračujeme druhým. Ten minulý bol pre nás náročný, mnohým pandémia vzala najbližších a priateľov, bol aj skúškou trpezlivosti a pokory.

Žiaľ, aj začiatok ďalšieho nevyzeral optimisticky. Okrem skloňovania slovíčka COVID či korona, však stále viac rezonujú témy zdravia. Ukazuje sa, koľko ľudí má zdravotné problémy, ktoré pod „rúškom“ pandémie naberajú hrozivé čísla. Často tieto ochorenia zostávajú skryté, nepovšimnuté.

O to dôležitejšie je (a nielen) teraz upozorňovať na chronické ochorenia, zdravý životný štýl a zdravie človeka všeobecne, a zároveň pripomínať verejnosti, aký zmysel ma starať sa o seba a svojich blízkych. Táto starostlivosť ide ruka v ruke s prevenciou, ktorá je nevyhnutná, ak chceme zamedziť pribúdajúcemu počtu pacientov. Ako napríklad už pred niekoľkými rokmi uvádzala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), tak len v roku 2008 podľahlo chronickým ochoreniam 36 miliónov ľudí. Toto číslo je o to alarmujúcejšie, že vychádzalo z 57 miliónov celkových úmrtí za dané obdobie. Práve odborníci z WHO v minulosti odhadovali, že počet úmrtí na chronické ochorenia bude do roku 2030 stúpať, až sa vyšplhá na číslo 55 miliónov ľudí. Ťažko však predpovedať viac, keďže prišiel koronavírus a ľudia s chronickými ochoreniami sú rizikovou skupinou.

Ako napríklad už pred niekoľkými rokmi uvádzala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), tak len v roku 2008 podľahlo chronickým ochoreniam 36 miliónov ľudí.

Tu však prichádza otázka, či robíme dosť pre svoje zdravie aj v súvislosti s prevenciou. Za chronické ochorenia môže jednak genetika, pohlavie, vek či iné sprievodné ochorenia, ale netreba zabúdať na to, že vo veľa prípadoch medzi rizikové faktory patrí i spôsob života. A opäť to môžeme obrátiť na pandémiu. Homeoffice nás viac posadil do našich obývačiek a za počítače, a preto vedieme oveľa menej aktívny život ako predtým. V prevencii voči chronickým ochoreniam by na prvom mieste mal byť pravidelný pohyb a vyvážená strava, odborníci rovnako zdvíhajú varovný prst nad fajčením a zvýšenou konzumáciou alkoholu. A teraz úprimne, ako trávime čas za uplynulé obdobie? Aktívne alebo pasívne z onlinu?

Ak hovoríme o rizikových faktoroch, tak musíme spomenúť ďalšie komplikácie, ktoré môžu spustiť chronické ochorenie. Nadváha, vysoký cholesterol, zvýšený krvný tlak, zvýšená hladina cukru v krvi. Pri chronických ochoreniam nevynechajme cukrovku, kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia pohybového aparátu. Je preto nevyhnutné, aby sa aj za pomoci rôznych kampaní zvýšilo povedomie ľudí.

Naším poslaním s kolegami je prinášať tieto témy a otvárať diskusiu, aby sa ľudia dozvedeli nielen o spomínanej prevencii chronických ochorení a o ďalších pridružených ochoreniach, ale aj o rizikách a v neposlednom rade o samotnej liečbe. Zostaňme v bezpečí, chráňme svoje okolie a seba, ale popritom nezabúdajme na svoje fyzické a duševné zdravie!

Ďalší článok