Domovská stránka » Chronické ochorenia » OPTIMÁLNA KONTROLA DIABETU S MODERNÝM PERSONALIZOVANÝM SYSTÉMOM
Diabetes

OPTIMÁLNA KONTROLA DIABETU S MODERNÝM PERSONALIZOVANÝM SYSTÉMOM

Foto: glukomer Accu-Chek® Instant | Zdroj: Roche

MUDr. BARBORA ZOBOKOVÁ

Malacky

Čím viac informácii máme o pacientovi, o jeho zvykoch, životnom štýle, stravovaní a pohybovej aktivite, tým je jeho liečba viac ušitá na mieru.

Deti, diabetici prvého typu, už majú hradené aj senzory, ktoré komunikujú s inzulínovou pumpou, čo umožňuje presné nastavenie inzulínových dávok podľa aktuálnych potrieb. Aj moderné glukomery vedia do istej miery nahradiť túto funkciu a sú tak nápomocné v liečbe.

Moderný glukomer poskytuje pacientovi rýchlu a presnú informáciu o výške jeho glykémie. Výskum a vývoj ide rýchlo dopredu, ovládanie je stále jednoduchšie, potrebná kvapka krvi stále menšia. Najnovšie personalizované systémy umožňujú prepojenie s aplikáciou v telefóne, ako aj s počítačom. Pacient si dokáže označiť jednotlivé merania, či boli nalačno, alebo po jedle, pridávať fotky jedál, zdravotné udalosti. Priemery mu ukážu, kde má ešte rezervy.

Cukrovka je veľmi komplexné ochorenie, kde ešte stále nepoznáme všetky faktory, ktoré ovplyvňujú výšku cukru v krvi. Diabetik sa musí naučiť zvládať svoju chorobu – byť sám sebe manažérom s podporou svojho diabetológa a sestry. Napriek tomuto známemu faktu je edukácia pacientov stále nedocenená. Každý sa musí naučiť, ktoré jedlá mu neprimerane zvyšujú hladinu cukru v krvi, že pravidelný pohyb je nevyhnutný na kontrolu cukrovky a dodržiavanie liečebného režimu (tzv. adherencia) je samozrejmosťou. Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi nalačno a dve hodiny po jedle pomôže lekárovi a neskôr aj samotnému diabetikovi upraviť si terapiu a predchádzať tak vážnym zdravotným komplikáciám.

„Doba covidová“ nás všetkých preskúšala a vyčerpala. Telemedicína (komunikácia s pacientom na diaľku, bez priameho osobného kontaktu – telefón, email, videohovor) sa stala nevyhnutnosťou. Možnosť predpisovania e-receptov na lieky a pomôcky, zdieľanie dát rodinným príslušníkom cez appku a zasielanie reportov z glukomera elektronickou formou oceňujú rovnako pacienti, ako aj lekári. Najmä starší, tzv. fragilní pacienti vítajú možnosť dostať sa aspoň k takejto forme zdravotnej starostlivosti, ktorú pokladajú za bezpečnejšiu. Ja osobne si veľmi vážim, keď sa pacient zaujíma, ako to spolu so sestričkou zvládame.

Majte svoj cukor pod palcom.

Ďalší článok