Domovská stránka » Chronické ochorenia » OPTIMÁLNA KONTROLA DIABETU S MODERNÝM PERSONALIZOVANÝM SYSTÉMOM
Diabetes

OPTIMÁLNA KONTROLA DIABETU S MODERNÝM PERSONALIZOVANÝM SYSTÉMOM

Foto: glukomer Accu-Chek® Instant | Zdroj: Roche

MUDr. BARBORA ZOBOKOVÁ

Malacky

Čím viac informácii máme o pacientovi, o jeho zvykoch, životnom štýle, stravovaní a pohybovej aktivite, tým je jeho liečba viac ušitá na mieru.

Deti, diabetici prvého typu, už majú hradené aj senzory, ktoré komunikujú s inzulínovou pumpou, čo umožňuje presné nastavenie inzulínových dávok podľa aktuálnych potrieb. Aj moderné glukomery vedia do istej miery nahradiť túto funkciu a sú tak nápomocné v liečbe.

Moderný glukomer poskytuje pacientovi rýchlu a presnú informáciu o výške jeho glykémie. Výskum a vývoj ide rýchlo dopredu, ovládanie je stále jednoduchšie, potrebná kvapka krvi stále menšia. Najnovšie personalizované systémy umožňujú prepojenie s aplikáciou v telefóne, ako aj s počítačom. Pacient si dokáže označiť jednotlivé merania, či boli nalačno, alebo po jedle, pridávať fotky jedál, zdravotné udalosti. Priemery mu ukážu, kde má ešte rezervy.

Cukrovka je veľmi komplexné ochorenie, kde ešte stále nepoznáme všetky faktory, ktoré ovplyvňujú výšku cukru v krvi. Diabetik sa musí naučiť zvládať svoju chorobu – byť sám sebe manažérom s podporou svojho diabetológa a sestry. Napriek tomuto známemu faktu je edukácia pacientov stále nedocenená. Každý sa musí naučiť, ktoré jedlá mu neprimerane zvyšujú hladinu cukru v krvi, že pravidelný pohyb je nevyhnutný na kontrolu cukrovky a dodržiavanie liečebného režimu (tzv. adherencia) je samozrejmosťou. Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi nalačno a dve hodiny po jedle pomôže lekárovi a neskôr aj samotnému diabetikovi upraviť si terapiu a predchádzať tak vážnym zdravotným komplikáciám.

„Doba covidová“ nás všetkých preskúšala a vyčerpala. Telemedicína (komunikácia s pacientom na diaľku, bez priameho osobného kontaktu – telefón, email, videohovor) sa stala nevyhnutnosťou. Možnosť predpisovania e-receptov na lieky a pomôcky, zdieľanie dát rodinným príslušníkom cez appku a zasielanie reportov z glukomera elektronickou formou oceňujú rovnako pacienti, ako aj lekári. Najmä starší, tzv. fragilní pacienti vítajú možnosť dostať sa aspoň k takejto forme zdravotnej starostlivosti, ktorú pokladajú za bezpečnejšiu. Ja osobne si veľmi vážim, keď sa pacient zaujíma, ako to spolu so sestričkou zvládame.

Majte svoj cukor pod palcom.

Ďalší článok
Domovská stránka » Chronické ochorenia » OPTIMÁLNA KONTROLA DIABETU S MODERNÝM PERSONALIZOVANÝM SYSTÉMOM
Diabetes

DIABETICKÁ POLYNEUROPATIA

Diabetická polyneuropatia (DPN) je najčastejšou komplikáciou diabetu. Postihuje asi 50 % pacientov s diabetes mellitus. Ide o poškodenie periférnych nervov, ktoré vzniká v dôsledku dlhotrvajúcej hyperglykémie.

MUDr. MILAN GROFIK, PhD.

Neurologická klinika, Univerzitná nemocnica Martin

Diabetická polyneuropatia (DPN) je najčastejšou príčinou bolesti u diabetikov, ktorá zvyčajne nereaguje na bežné analgetiká a výrazne zhoršuje kvalitu ich života. Je aj najčastejšiou príčinou tzv. diabetickej nohy, teda diabetických ulcerácií, ktoré v konečnom dôsledku môžu viesť až k amputácii končatiny. Preto je potrebné poznať prvé príznaky polyneuropatie, keďže práve v úvodných štádiach je toto ochorenie dobre liečiteľné. Naopak, v neskorších štádiach, sú už zmeny na periférnych nervoch nezvratné.

Prejavy diabetickej polyneuropatie

Najčastejším symptómom sú tzv. parestézie. Ide o rôzne pocity tŕpnutia, mravčenia či brnenia v nohách. Typicky sa tieto pocity zhoršujú večer alebo v noci. Pacienta nútia opakovane vstať z postele a precvičovať nohami, alebo sa poprechádzať. Inokedy sú prítomné rôzne pocity chladu až oziabania nôh, alebo naopak pocity pálenia, a pacient si musí chodidlá opakovane schladzovať studenou vodou alebo chladivými gélmi.

Niektorí pacienti sa sťažujú na výraznú precitlivelosť nôh a neznášajú napríklad dotyk posteľnej prikrývky alebo nosenie ponožiek. Veľká časť pacientov udáva bolesti v nohách, a to hlavne vo večerných a nočných hodinách, na ktoré nezaberajú bežné lieky na bolesť. Medzi ďalšie symptómy ochorenia patria svalové kŕče, nadmerná slabosť a únava nôh či trofické zmeny na nohách, ako je nadmerná suchosť pokožky s tendenciou vzniku ragád, horším hojením rán a zmeny v kvalite nechtov.

Diagnostika diabetickej polyneuropatie

Diagnózu stanovuje zväčša neurológ alebo diabetológ, a to na základe posúdenia anamnézy a objektívneho nálezu na dolných končatinách, ktoré pozostáva z vyšetrenia rôznych druhov citlivosti. V prípade nejasností môže byť doplnené prístrojové – elektromyografické vyšetrenie alebo vyšetrenie pomocou diagnostickej kožnej náplaste.

Liečba diabetickej polyneuropatie

Základom liečby je kyselina alfa-lipoová. Ide o telu vlastnú látku, pričom pacienti s diabetom trpia deficitom tejto látky. Kyselina alfa-lipoová má výrazný antioxidačný účinok a podstatne zmierňuje symptómy neuropatie, ako je bolesť alebo pocity tŕpnutia. Podmienkou jej terapeutických účinkov je adekvátne dávkovanie, t. j. 600 mg denne, obsiahnuté v registrovaných liekoch, pričom liečba musí byť dlhodobá. V prípade silných bolestí sa pridávajú špeciálne lieky na neuropatickú bolesť.

Ďalší článok