Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » SEPAR: HLAVU HORE A ZABER!
Bojujeme proti rakovine

SEPAR: HLAVU HORE A ZABER!

Diagnostikovali mu rakovinu lymfatických uzlín v treťom štádiu. Pomohla mu chemoterapia, no zdôrazňuje aj potrebu zmeniť stravovacie návyky. Treba sa vzdať cukru, jesť čo najviac surovej stravy a zistiť, aké byliny, konopné extrakty či výťažky z húb môžu pomôcť v boji s chorobou.

SEPAR

SLOVENSKÝ RAPER A INFLUENCER

Cítili ste sa pred diagnostikovaním rakoviny zdravý?

Paradoxne áno. Pociťoval som iba pár zmien. Dýchavičnosť, srdcové arytmie a zníženú kondičnú výdrž.

Na aký typ rakoviny ste ochoreli?

Dostal som rakovinu lymfatických uzlín. Prišlo sa na ňu v treťom štádiu, keď som už mal metastázy. Dve z nich boli v oblasti brucha a obrastali mi aortu. Tak mi znižovali prietok krvi, práve preto som začal pociťovať problémy so srdcom.

Pôvodne ste chceli ísť cestou alternatívnej liečby. Aký liečebný postup bol nakoniec zvolený?

Lekár mi vyslovene povedal, že ak sa vydám alternatívnou cestou, do pol roka to budem mať po celom tele. Nebudem klamať, dosť ma tým vystrašil, preto som pristúpil na chemoterapiu. Ale keď som mal pauzy medzi jednotlivými cyklami v nemocnici a pustili ma domov na „zotavenie“, užíval som rôzne bylinné výluhy. Pestrec mariánsky na pečeň, zlatobyľ a prasličku na obličky, keďže chemoterapia im dávala zabrať, CBD a CBG oleje vo vysokej koncentrácii, Budwigovej protokol založený na ľanovom oleji a tvarohu, jedlú sódu s javorovým sirupom, čagu, mumio. Prešiel som naozaj všeličím.

Nikdy, aj keď to vyzerá akokoľvek zle, neprestávaj veriť!

V akej fáze choroby ste svoju diagnózu zdieľali s fanúšikmi? Ovplyvnilo vás zverejnenie zo psychickej stránky?

Ako zázrakom počas celého trvania liečby nič z môjho súkromia nepreniklo na verejnosť, za čo som veľmi vďačný. Otravovalo by ma, keby sa ma každý vypytoval, ako sa mám a podobne. Človek sa vtedy potrebuje sústrediť iba sám na seba. Keď som svoje ochorenie zverejnil, bol som už po celom, pol roka trvajúcom procese a čakal som na posledné výsledky z kombinovaného vyšetrenia PET/CT (pozitrónová emisná tomografia/počítačová tomografia).

Všetky predošlé totiž naznačovali, že som vyhral, a skutočne, na Silvestra 2020/2021 mi ráno o 9.30 zavolala doktorka, že som „čistý“. Bol to neuveriteľný pocit! Čo sa týka reakcií verejnosti, väčšina bola v šoku, ale písali mi veľmi pekné správy. Čo sa týka psychiky, vždy som bol nad vecou a vedel som, že ak len na chvíľu zapochybujem, či to zvládnem, začne ma to nahlodávať. Takže psychika bola o. k.!

Čo by ste odkázali onkologickým pacientom, ktorí prechádzajú niečím podobným?

Aby si uvedomili, že všetky signály, počnúc tým, že hýbeš nohami, že žmurkáš, že sa usmeješ, že si sadneš, že bežíš, že chceš spať, až po to, že si hladný, idú z mozgu. Keď presvedčíš svoj mozog, že sa bojíš, že to nezvládneš, že si prestal cítiť nádej, a on tomu uverí, je koniec. NIKDY, aj keď to vyzerá akokoľvek zle, neprestávaj veriť!

Samozrejme, musíš tomu ísť nejakým spôsobom naproti. Pretože, „ak sa nič nezmení, tak sa nič nezmení“! Základ je STRAVA! To ti skoro žiadny lekár nepovie a v nemocnici ti kľudne dajú na obed parené buchty. Treba zo stravy vylúčiť cukor a jesť čo najviac raw vecí. Naštudovať si, aké byliny alebo, napríklad, konopné extrakty ti môžu v boji pomôcť, nespoliehať sa len na to, čo povedal lekár.

Aj keď ti vie do veľkej miery pomôcť chémiou, nezabúdaj, že práve tá v tebe zabíja aj všetko to dobré, čo potrebuješ. Hlavne trpí imunitný systém, trávenie a krvinky. Pomôž im naštartovať sa! Takže hlavu hore a zaber!

Ďalší článok
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » SEPAR: HLAVU HORE A ZABER!
Bojujeme proti rakovine

VÝZNAM A EFEKT VČASNEJ DIAGNOSTIKY

MUDr. LÝDIA FRIGOVÁ

vedúca lekárka Pro Magnet Košice

Aké možnosti majú ľudia v rámci prevencie pri onkologických ochoreniach?

Výskyt a priebeh niektorých onkologických ochorení je možné ovplyvniť prevenciou. K prevencii prispievajú rôzne faktory spojené napr. aj so životosprávou a životným štýlom, ale najúčinnejšou prevenciou je aktívne vyhľadávanie onkologického ochorenia – preventívny onkologický skríning. Takýto skríning má význam najmä u karcinómu hrubého čreva, u žien karcinómu krčka maternice a karcinómu prsníka a u mužov karcinómu prostaty. U nás neexistuje organizovaný skríningový program týchto ochorení, tzn. ženy a muži nie sú aktívne pozývaní na preventívne vyšetrenia, ale majú možnosť pravidelne absolvovať tieto vyšetrenia.

Preventívny program je založený na dobrovoľnosti, ochote ľudí pravidelne navštíviť lekára, preto veľkú úlohu zohráva edukácia a osveta. Napríklad pri prevencii karcinómu hrubého čreva, vo výskyte ktorého máme popredné miesto na svete, má človek po 40. veku života nárok na vyšetrenie okultného krvácania zo stolice dvakrát ročne u svojho obvodného lekára, po 50. roku života má nárok na kolonoskopické vyšetrenie priamo u gastroenterológa bez potreby odporúčania na toto vyšetrenie.

Ženy majú nárok na pravidelné preventívne gynekologické vyšetrenie karcinómu krčka maternice raz ročne a vyšetrenie prsníkov zobrazovacími metódami raz za dva roky. Muži majú nárok na pravidelné preventívne urologické vyšetrenie po 50. roku života. V prípade výskytu týchto ochorení v rodine sa nárok na tieto preventívne vyšetrenia posúva podľa odporúčaní odborníkov do nižších vekových kategórií. K prevencii rakoviny kože patrí návšteva kožného lekára jedenkrát ročne.

Všetci máme nárok raz za dva roky na preventívnu prehliadku u svojho všeobecného lekára, ktorý nás môže informovať o ďalších preventívnych vyšetreniach u špecialistov, alebo sa môžeme sami o prevenciu zaujímať a aktívne pristupovať k udržaniu svojho zdravia.

Ako prebieha diagnostika onkologických ochorení?

Diagnostika onkologických ochorení závisí od typu ochorenia a je to celá škála neinvazívnych a invazívnych výkonov, ktoré prispejú ku konečnej diagnóze. Niektoré ochorenie je možné diagnostikovať jedným vyšetrením, iné si vyžadujú viaceré vyšetrenia, a dokonca aj diagnostické operácie.

Ako dokáže včasná diagnostika ovplyvniť vyliečenie pacienta?

Včasná diagnostika onkologického ochorenia má významný vplyv na liečbu pacienta a výsledný efekt terapie. Cieľom diagnostiky je stanoviť štádium lokálneho ochorenia a určiť rozsah prípadného vzdialeného postihnutia organizmu, tým pomôcť k správnemu a účinnému výberu liečby.

Čo je to magnetická rezonancia a akú zohráva úlohu pri diagnostike onkologických ochorení?

Magnetická rezonancia (MR) je neinvazívna diagnostická metóda, ktorá využíva schopnosť protónu vodíka prijať energiu určitého elektromagnetického pulzu a znovu ju uvoľniť. Tento jav umožňuje stanoviť množstvo vodíka, a teda aj vody vo vyšetrovanom objekte. Na základe odlišného množstva vody v rozličných tkanivách môže hodnotiť morfologické, ale aj funkčné vlastnosti tkanív. Magnetická rezonancia umožňuje zobrazovanie orgánov, orgánových sústav a ich štruktúr vo vnútri ľudského tela. Má význam v diagnostike rôznych patologických procesov a má nenahraditeľné postavenie v diagnostike mnohých onkologických ochorení. Je metódou prvej voľby v diagnostike podozrenia na niektoré onkologické diagnózy, rovnako aj v zobrazení rozsahu už diagnostikovaného onkologického ochorenia a má veľký význam v sledovaní pacienta počas a po onkologickej liečbe.

Na čo sa má pacient pripraviť, ak má ísť na magnetickú rezonanciu? Ako toto vyšetrenie prebieha?

Priebeh vyšetrenia magnetickou rezonanciou závisí od typu vyšetrenia, teda od toho, ktorý orgán, ktorá časť tela je vyšetrovaná. Podrobnejšie inštrukcie o príprave pred konkrétnym vyšetrením väčšinou získa pacient od personálu pri objednávaní sa na vyšetrenie. Sú však všeobecne platné zásady, ktoré je potrebné dodržať pred a počas MR vyšetrenia. Do vyšetrovacej miestnosti je zakázané vstupovať s niektorými vecami a zariadeniami, preto je vhodné, aby pacienti prichádzali na vyšetrenie v jednoduchom oblečení, bez doplnkov (ľahké, najlepšie bavlnené oblečenie bez aplikácii, bez šperkov a podobných doplnkov).

Pacienti vypľňajú pred vyšetrením dotazník bezpečnosti a odpovedajú na konkrétne otázky, ktoré majú prispieť k bezpečnému a bezproblémovému priebehu ich vyšetrenia, napr. prítomnosť cudzích materiálov a náhrad v tele, predchádzajúce operácie či ochorenia, klaustrofóbia alebo alergické príhody pre prípad aplikácie kontrastnej látky počas vyšetrenia. Prípadné otázky a nejasnosti o postupe vyšetrenia môžu pacienti konzultovať s lekárom pracoviska. V niektorých prípadoch je možné čiastočne modifikovať priebeh vyšetrenia napr. u pacientov s klaustrofóbiou, je možná aj prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri vyšetrení.

MR prístroj je počas vyšetrenia hlučný, pacient ležiaci na vyšetrovacom stole má na ušiach slúchadlá a komunikácia s personálom počas vyšetrenia je zabezpečená cez signalizačný balónik. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je pri dodržaní stanovených postupov bezpečné, realizuje sa bez použitia ionizačného žiarenia, neznamená tak radiačnú záťaž pre pacienta a je bez dôkazu vedľajších účinkov.

Ďalší článok