Skip to main content
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » NAJVIAC MI POMÁHA AKTIVITA A KREATIVITA
Bojujeme proti rakovine

NAJVIAC MI POMÁHA AKTIVITA A KREATIVITA

Zdroj: archív Stefi

Slovenská speváčka Stefi zaujala publikum po celej krajine svojím spevom aj pôsobením na sociálnych sieťach. Prostredníctvom hudby a internetu šíri svoju pozitívnosť a silu. Obe tieto vlastnosti jej pomáhajú už tretíkrát čeliť zákernej rakovine. S diagnózou sa vyrovnáva aj prácou a aktívnym životom.

Speváčka Stefi

hudobníčka a speváčka

Ako ste sa dozvedeli o svojej diagnóze?

Začiatkom roku 2015 som bola chorľavá a výrazne som schudla. Raz som si nahmatala v podpazuší hrčku. Nevenovala som jej špeciálnu pozornosť, pretože zväčšené uzliny zvyknú byť sprievodným znakom bežných ochorení. Ale nezmenšovala sa pridala sa ďalšia na krku. Ubehlo zopár mesiacov, kým som absolvovala všetky vyšetrenia. V lete som sa dozvedela, že mám rakovinu lymfatických uzlín, tzv. Hodgkinov lymfóm. Dozvedela som sa to o druhej poobede a o piatej som mala vystupovať. Z tej informácie som bola, samozrejme, šokovaná, ale na pódium som sa tešila viac ako kedykoľvek predtým.

Uprednostnila som samu seba pred všetkým ostatným.

Návrat rakoviny bol iný. Od konca leta 2019 som sa budila na veľké bolesti v chrbtici. Myslela som si, že je to vyskočená platnička. Kým som obehala lekárov a dozvedela sa, čo mi je, ubehol rok. Z návratu rakoviny som bola šokovaná. Pri prvej rakovine ma adekvátne môjmu vtedajšiemu veku trápila iba strata vlasov, ale druhá ma po psychickej stránke potrápila viac. Liečila som sa v období pandémie, bála som sa liečby aj bežného fungovania, keďže niektorí ľudia sa správali veľmi nezodpovedne. Najviac ma bolel fakt, že je rakovina taká smelá a drzá, že mi opäť prišla znepríjemňovať život.

Tretiu rakovinu som prijala s absolútnym pokojom. Išla som na preventívnu prehliadku so štítnou žľazou, pri ktorej doktorka našla hrčku. Poslala ma na vyšetrenia, počas ktorých som tušila, že to nebude hocijaká hrčka. Nikdy som sa na nič nemohla spoľahnúť viac ako na intuíciu. Nebála som sa. Mala som už skúsenosti s rôznymi druhmi liečby (chemoterapie, ožarovania, transplantácia kmeňových buniek) a všetko som zvládla.

Ako ste sa cítili pred diagnostikovaním rakoviny?

Pred prvou rakovinou som bola slabšia, bledšia a výrazne som schudla. Pred druhou rakovinou som mala neznesiteľné bolesti v chrbtici. V prvých dvoch prípadoch ma trápila extrémna únava. Pred treťou rakovinou som nepociťovala žiadne ťažkosti.

Nová pieseň od Stefi „Lepšie zajtrajšky“ vznikla na podporu dobročinných organizácií

Aké formy podpory považujete za najužitočnejšie počas boja s rakovinou?

Nemám rada ľútosť. Robí mi zle. Najviac mi pomáha, keď sa ku mne okolie správa tak, akoby mi nič nebolo. Nemám rada, keď zo mňa robia pacienta pripútaného k lôžku. Štyri noci v mesiaci som hospitalizovaná, zvyšné necelé 4 týždne v mesiaci mám normálny život. Mám svoj režim, pracovné plány, hudobné nápady, ambície a sny. Podľa niektorých ľudí by som mala len oddychovať. Mne však najviac pomáha aktivita a kreativita. Ničnerobenie by bol môj koniec.

Zdroj: archív Stefi

Ako zvládate fyzické a emocionálne výzvy spojené s ďalším návratom ochorenia?

Fyzicky som na tom lepšie ako predtým. Konečne nepociťujem únavu. Emocionálne som tiež v poriadku, jedinú krízu som mala počas pandémie. Bála som sa celej situácie a postoja niektorých ľudí. Vadilo im očkovanie, rúško, iným opatrenia, bola som z toho nervózna. V hlave som mala kopu otázok. Ako zvládnem transplantáciu? Čo keď dostanem covid? Zvládne to moja oslabená imunita? Transplantácia nebola jednoduchá, ale všetko som, našťastie, zvládla. Teraz podstupujem imunoterapiu, zatiaľ nepociťujem žiadne vedľajšie účinky, fungujem normálne.

Ako vnímate dôležitosť emocionálnej podpory a ako sa snažíte udržať si pozitívny postoj?

Každému pacientovi vyhovuje niečo iné. Ja som v tíme neľútostných a aktívnych. Niekomu funguje plakanie, niekomu komunikácia, aktivita, niekomu terapie a niekomu len ticho a objatie. Každopádne treba s emóciami onkopacienta zaobchádzať opatrne, vnímať jeho prístup, potreby a pocity, aby mu nevyhovujúca podpora neublížila. Taktiež pripomínam bezplatných onkopsychológov pod záštitou Ligy proti rakovine.

V ťažkom období si treba povedať, že je to len obdobie, ktoré sa skôr či neskôr skončí.

Pozitívny postoj si udržiavam vďaka plánovaniu, práci a aktivitám. Vyškrtla som zo života toxických ľudí a ruchy, ktoré ma ťahali dole, a uprednostnila som samu seba pred všetkým ostatným.

Čo by ste chceli zdieľať s ostatnými, ktorí prechádzajú podobným ťažkým obdobím, ale aj ľuďom, ktorí si na prevenciu nepotrpia?

Funkčné auto je pravidelne servisované a nikto si nedovolí nedodržať termín technickej kontroly. Má život menšiu hodnotu ako auto? Liečba zdravotných problémov vie človeka potrápiť. Vyhnite sa bolestivým zákrokom tým, že namiesto riešenia akútnych problémov uprednostníte pravidelné preventívne prehliadky. Prevencia je bezbolestná.

V ťažkom období si treba povedať, že je to LEN obdobie, ktoré sa skôr či neskôr skončí. Potom príde obdobie pekné, aktívne, pokojné, prosto iné. Pekné momenty nám ukazujú krásy života a ťažké momenty nás učia kľučkovať v ňom.

Next article
Domovská stránka » Bojujeme proti rakovine » NAJVIAC MI POMÁHA AKTIVITA A KREATIVITA
Bojujeme proti rakovine

LIGA PROTI RAKOVINE POMÁHA NA RÔZNYCH ÚROVNIACH

Mgr. KATARÍNA KLINCOVÁ

onkopsychologička
programová manažérka Ligy proti rakovine

Diagnóza rakoviny prináša do života rapídnu zmenu vo všetkých oblastiach. Zasahuje nielen telesný stav pacienta, ale aj jeho psychickú a sociálnu rovinu.

Na psychickej rovine sa u človeka, ktorého toto ochorenie zasiahlo, môže odohrávať zmes intenzívnych emócií. Či už je to šok, hnev, depresia, stres,
v niektorých prípadoch aj traumatizácia. Ide o náročnú situáciu, ktorá zasahuje celú rodinu či blízke okolie pacienta a prináša so sebou aj dôsledky v sociálnej sfére. Človeku sa náhle zmení režim dňa, situácia v zamestnaní, v rodine, liečba ovplyvní finančnú oblasť. Často môžu nastať komplikované prípady, kedy štandardná liečba nestačí a človek je nútený hľadať iné možnosti.

Toto všetko sú problémy, pri ktorých je najvhodnejším riešením vyhľadať možnosti psychosociálnej pomoci. Jednou z nich je pomoc onkopsychológa, ktorý môže pacientovi pomôcť nájsť vnútorné zdroje na zvládnutie ochorenia a zmien, ktoré so sebou prináša, alebo ho naučiť zvládať stres a úzkosť s tým spojené. Liga proti rakovine už 11 rokov zabezpečuje činnosť onkopsychológov vo väčšine onkologických oddelení slovenských nemocníc, kde sú súčasťou odborného tímu, príp. poskytujú svoje služby vo vlastných priestoroch. Títo odborníci sú nápomocní nielen pacientom, ale celej ich rodine, a to poskytovaním individuálnych či skupinových sedení. Ich služby sú bezplatné, hradené Ligou proti rakovine.

Vo vyspelých krajinách je psychosociálna pomoc už štandardnou súčasťou liečby, na Slovensku je žiadať o takúto pomoc stále čiastočne tabuizovaná a spojená s pocitmi hanby. Ľudia sa zdráhajú vyhľadať psychológa.

Účinnou pomocou v prípade sociálnych problémov je možnosť vyhľadať sociálnych poradcov či právnikov. Títo vedia byť nápomocní v zorientovaní sa v možnostiach sociálnej pomoci, či už ide o finančné príspevky, invalidný dôchodok, alebo aj žiadanie o schválenie inovatívnej liečby. V týchto prípadoch ponúka Liga proti rakovine možnosť kontaktovať odborníkov na bezplatnej linke Onkoporadňa, kde ponúkajú svoje odborné rady nielen v rámci sociálno-právneho poradenstva pre onkologických pacientov a ich blízkych.

Hoci v iných vyspelých krajinách je psychosociálna pomoc už štandardnou súčasťou liečby, na Slovensku je žiadať o takúto pomoc stále čiastočne tabuizovaná a spojená s pocitmi hanby. Ľudia sa zdráhajú vyhľadať psychológa a v mnohých prípadoch čakajú na vyhrotenie situácie, čomu by sa ľahko dalo predísť. My v Lige proti rakovine vidíme mnohé príbehy, kde sa ľuďom výrazne pomohlo, či už išlo o psychickú alebo sociálnu stránku. Takáto pomoc je však vhodná aj pri iných diagnózach. Preto veríme, že aj vďaka osvete o tejto téme, bude možné pomôcť mnohým ďalším ľuďom zniesť ich náročnú situáciu.

Next article